Akavan Erityisalat: Määräaikaisten työntekijöiden turvaa vahvistettava heikennysten sijaan
Maan hallitus haluaa mahdollistaa määräaikaisten työsopimusten solmimisen jopa vuodeksi ilman perusteltua syytä. Akavan Erityisalat ei hyväksy esitystä, joka toisi lisää epävarmuutta erityisesti nuorten naisten työuran alkuun. Asiaa pohtii parhaillaan työryhmä, jonka toimikausi päättyy vuoden vaihteessa.

- Määräaikaiset työsuhteet lisäävät huomattavaa epävarmuutta uransa alkuvaiheessa olevilla nuorilla. Lisäksi määräaikaisuudet kasautuvat erityisesti naisille. Emme hyväksy hallitusohjelman esitystä, jonka mukaan määräaikaisuudet eivät enää tarvitsisi perusteluja, sanoo johtava juristi Jenni Salonen Akavan Erityisaloista.
- Kaikista jäsenistämme 16 prosentilla on määräaikainen työsuhde. Heistä alle 40-vuotiaita on yli 50 prosenttia. Erityisesti korkeakouluissa määräaikaisuudet ovat valitettavan yleisiä, sillä lähes 30 prosenttia korkeakoulusektorilla työskentelevistä jäsenistämme on määräaikaisessa työsuhteessa. Pelkomme on, että hallituksen uudistukset lisäävät määräaikaisten työsuhteiden käyttöä.
- Työsopimussuhteen päättymiseen liittyvä epävarmuus voi aiheuttaa elämänhallinnan ongelmia ja tuoda erityisiä haasteita työn ja perhe-elämän tasapainottamiselle. Epävarmuus työn jatkumisesta heikentää myös työmotivaatiota, Salonen sanoo.
Työmarkkinoiden toimivuus edellyttää selkeitä pelisääntöjä
Akavan Erityisalat pitää tärkeänä, että määräaikainen työsuhde tulee lähtökohtaisesti kyseeseen vain perustellusti. Olennaista on turvata määräaikaisessa työsuhteessa olevan asema.
- Työmarkkinoiden toimivuuden kannalta on olennaista, että määräaikaisten työsuhteiden käyttöön liittyvät pelisäännöt ovat mahdollisimman selkeät ja täsmälliset, Jenni Salonen sanoo.
- Mikäli hanke kuitenkin etenee, perusteettomat määräaikaisuudet tulee vähintäänkin rajata ajallisesti maksimissaan puoleen vuoteen ja niiden käyttö tulee olla vain kertaluonteista. Myös työntekijän irtisanoutuminen tällaisesta työsopimuksesta tulee tehdä mahdolliseksi.
- Samalla ketjutusta koskevaa sääntelyä on tiukennettava nykyisestä. Määräaikaisessa työsuhteessa olevista jäsenistämme jopa 13 prosentilla on yli kuusi palvelussuhdetta nykyiseen työnantajaan. On hyvä, että myös hallitusohjelmassa on perusteettoman ketjutuksen tuomitseva kirjaus, Jenni Salonen sanoo.
- Akavan Erityisalat on tuonut esiin huolensa työelämän monista heikennyksistä tällä hallituskaudella ja pidämme välttämättömänä, että työntekijöiden turvaa vahvistetaan kohtuuttomien heikennysten sijaan.
Hallitusohjelmaan sisältyvää, määräaikaisuuksia koskevaa esitystä valmistelevan työryhmän toimikausi kestää vuoden loppuun. Työryhmässä on keskusjärjestömme Akavan edustus.
Lisätietoja: Jenni Salonen, johtava juristi, Akavan Erityisalat, puh. 050 596 7963.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anna Joutsenniemi, viestintäpäällikkö, Akavan Erityisalat, puh. 040 525 8582
Jenni SalonenJohtava juristi. Yksityissektorin edunvalvonta.
Puh:050 596 7963jenni.salonen@akavanerityisalat.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Akavan Erityisalat
Akavan Erityisalat: Asiantuntijalla suuri riski uupua - "Työnkuvaa on rauhoitettava"23.6.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Kuormitus asiantuntijatyössä on noussut hälyttävälle tasolle: 60 prosenttia Akavan Erityisalojen jäsenistä kokee työmääränsä ainakin ajoittain liian suureksi, ja vain harva näkee olevansa täysin turvassa työuupumukselta. Tuore jäsenkysely piirtää huolestuttavan kuvan asiantuntijoista, joita kuormittavat erityisesti usean asian yhtäaikainen tekeminen, kiire ja kasvavat vaatimukset. Ratkaisuna Akavan Erityisalat esittää, että työturvallisuuslainsäädäntöä täsmennetään psykososiaalisen kuormituksen hallitsemiseksi. Liiton jäsenkyselyyn vastasi yli 4 000 asiantuntijaa tai esihenkilöä.
Julkisen sektorin neuvotteluissa korostui ammattiliittojen voima – Akavan Erityisalat tyytyväinen saavutuksiin9.5.2025 11:03:10 EEST | Tiedote
Haastavissa oloissa saavutetut yleisen linjan palkkaratkaisut julkisella sektorilla osoittavat neuvottelujärjestelmän toimivuuden ja ammattiliiton jäsenyyden arvon, arvioi Akavan Erityisalat. Kunnissa ja hyvinvointialueilla myös palkkaohjelman jatkuminen oli keskeinen saavutus jäsenillemme.
Akavan Erityisalat: Kasvutoimia rahoitetaan leikkaamalla palveluista25.4.2025 09:46:47 EEST | Tiedote
Kehysriihen veronkevennyksiä kompensoidaan leikkauksilla, jotka osuvat valtion, kuntien, yliopistojen sekä järjestöjen rahoitukseen. – Suomalaisten tarvitsemista palveluista ja hyvästä hallinnosta leikataan huoletta iloisten verouutisten katveessa. Samalla huoli julkisen talouden tilasta kasvaa, arvioi Akavan Erityisalat.
Olli Kaureesta Akavan Erityisalojen toiminnanjohtaja24.4.2025 12:43:19 EEST | Tiedote
Akavan Erityisalojen toiminnanjohtajaksi on nimitetty Olli Kaure 1.5.2025 alkaen. Kaure on työskennellyt liiton palveluksessa vt. toiminnanjohtajana ja kehitysjohtajana.
Kysely: Joka toinen johdon assistentti kokee epäasiallista kohtelua23.4.2025 09:53:35 EEST | Tiedote
Osaamisen vähättelyä, häirintää, tytöttelyä, arvostuksen puutetta työtehtävien vuoksi. Epäasiallista kohtelua on työurallaan kokenut 52 prosenttia johdon assistenteista, ilmenee Akavan Erityisalojen jäsenjärjestö Skillan kyselystä. Jopa 28 prosenttia johdon assistenteista raportoi kokeneensa epäasiallista kohtelua viimeisen vuoden aikana. Skilla ry nostaa hallinnon asiantuntijoiden ja assistenttien päivänä 23. huhtikuuta esiin huolen jäsenistönsä työelämässä kohtaamasta epäasiallisesta kohtelusta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme