Äänekosken S-marketin yhteyteen avataan apteekki
28.11.2024 08:35:00 EET | Osuuskauppa Keskimaa | Tiedote
Äänekosken S-marketin myymälässä tehdyt muutostyöt valmistuvat joulusesonkiin. Myymälässä on tehty tilaa uudelle apteekille, joka avataan maaliskuussa 2025. Apteekkipalvelut ovat odotettu lisä S-market Äänekosken liikekeskuksessa.

Äänekosken S-marketissa on tehty muutostöitä lokakuusta lähtien. Myymälässä on tehty uudelleenjärjestelyjä myymäläkiertoa parantamalla ja käyttötavaravalikoimaa muokkaamalla. Remontin yhteydessä S-Pankkipiste on siirretty LähiTapiolan viereen, ja myös pelikoneet on sijoiteltu uuteen paikkaan. Näillä muutoksilla on vapautettu tilaa uudelle apteekille, jolle remontoidaan uusi noin 250 neliön tilat nykyisen Musti ja Mirri -myymälän tilalle. Apteekin on määrä avata maaliskuussa 2025.
− Olemme saaneet muutokset myymälässä osaltamme valmiiksi ennen joulusesongin alkua. Seuraavaksi kiinteistössä alkaa apteekin tilan rakentaminen. Apteekin muutto saman katon alle S-marketin palvelujen kanssa tuo meille hyvää synergiaa, kun asiakkaat saavat meillä asioidessaan jatkossa apteekkipalvelutkin, toteaa Osuuskauppa Keskimaan ryhmäpäällikkö Joonas Heiskanen.
− S-marketin puolella olemme toteuttaneet syksyn aikana pieniä uudistuksia, kuten päivittäneet käyttötavaravalikoimaamme ja selkeyttäneet myymälän kiertoa. Näillä parannuksilla pyrimme tekemään ostokokemuksesta entistä sujuvamman ja helpomman asiakkaillemme, kertoo S-market Äänekosken marketpäällikkö Paula Kortelahti.
Apteekille muutto Äänekosken keskustasta S-marketin liikekeskukseen parantaa apteekkipalveluiden saavutettavuutta.
− Apteekkimme muutto S-marketin yhteyteen tuo mukanaan monia parannuksia asiakkaillemme. Uusissa tiloissa saamme käyttöön enemmän hyllytilaa ja pystymme laajentamaan itsehoitotuotteiden valikoimaamme. Lisäksi uuden sijainnin myötä asiakkaidemme on helpompi löytää parkkipaikkoja ja apteekin turvallisuus paranee, kun toimimme muiden yritysten kanssa samassa liikekeskuksessa, kertoo apteekkari Liisa Kahilainen.
S-market Äänekosken liikekeskuksessa jatkavat toimintaansa Caffitella, Kotipizza, Silmäasema, Parturi-kampaamo HIUS, LähiTapiola ja S-pankki. Piha-alueella asiakkaita palvelevat ABC Carwash ja uusi ABC-latausasema.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Osuuskauppa Keskimaa, ryhmäpäällikkö Joonas Heiskanen, joonas.heiskanen@sok.fi, 010 767 3101
Osuuskauppa Keskimaa, marketpäällikkö Paula Kortelahti, paula.kortelahti@sok.fi, 010 767 5325
Äänekosken apteekki, apteekkari Liisa Kahilainen, liisa.kahilainen@apteekit.net, 040 544 4500
Kuvat

Osuuskauppa Keskimaa on market- ja tavaratalokauppaa, matkailu- ja ravitsemiskauppaa sekä liikennekauppaa harjoittava monialayritys, joka tarjoaa palveluja yli 100 toimipaikassa. Olemme maakunnan markkinajohtaja kaikilla edustamillamme toimialoilla. Keskimaa on Keski-Suomen maakunnan suurimpia yrityksiä noin 755 miljoonan euron liikevaihdolla. Asiakasomistajia on lähes 140 000. Keski-Suomen suurimpana yritystyönantajana työllistämme noin 2000 keskisuomalaista.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Osuuskauppa Keskimaa
S-market Hankasalmen uudistus valmistui – avajaisia vietetään 11.–13.6.10.6.2026 09:15:00 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Keskimaan S-market Hankasalmen uudistus on valmistunut. Noin 1500 neliömetrin myymälässä on uusittu kylmälaitteet, raikastettu myymäläilmettä ja muokattu valikoimaa vastaamaan entistä paremmin asiakkaiden tarpeisiin. Uudistuneen myymälän avajaisia vietetään torstaina 11.6. kakkukahvien ja avajaistarjousten merkeissä.
Break Sokos Hotel Himoksen ensimmäinen talvisesonki yllätti – hiihtolomaviikot lähes loppuunmyyty3.6.2026 09:40:00 EEST | Tiedote
Marraskuussa 2025 avattu Break Sokos Hotel Himos on saanut vahvan alun toiminnalleen. Hotellin ensimmäinen talvisesonki jäi kokonaisuudessaan verrattain lyhyeksi, mutta vilkkaimmat ajanjaksot, erityisesti hiihtolomaviikot, sujuivat odotettua paremmin ja hotelli oli lähes loppuunmyyty.
"Jos en muuta saa, menen kaupan kassalle töihin"1.6.2026 08:45:00 EEST | Tiedote
Lausahdus paljastaa sitkeän asenteen: palvelualan työ nähdään yhä liian usein viimeisenä vaihtoehtona, ei arvostettavana ammattina.
Keskimaalta uusi palvelu – vuokrattavat itsepalveluvarastot Jyväskylään28.5.2026 09:25:00 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Keskimaa tuo markkinoille uuden Rent-it Varastot -palvelun, joka vastaa Jyväskylän alueella viime vuosina kasvaneeseen säilytystilan kysyntään. Palokan Orren liikekiinteistöön avataan kesäkuun aikana moderni itsepalveluvarasto, joka tarjoaa asiakkaille helpon, turvallisen ja joustavan ratkaisun säilyttämiseen.
Rosso Jyväskylä avataan tiistaina 19.5. – keittiön lattiaremontti valmistui ennakoitua nopeammin18.5.2026 09:55:00 EEST | Tiedote
Rosso Jyväskylä avataan tiistaina 19.5. normaalein aukioloajoin. Ravintola on ollut suljettuna kaksi viikkoa keittiön lattiaremontin vuoksi, mutta työ valmistui ennakoitua nopeammin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme