Jämsän ja Lahden välille linja-autoyhteys 3.12.2024 alkaen (Keski-Suomi, Pirkanmaa)
Jämsän ja Lahden välille palaa valtatietä 24 pitkin ajettava linja-autoyhteys 3.12.2024 alkaen. ELY-keskusten, Lahden seudun liikenteen ja alueen kuntien rahoittama kokeilukausi kestää 1.6.2025 asti.

Liikennettä ajetaan Jämsän Himoksen ja Lahden matkakeskuksen välillä kolmena päivänä viikossa. Tiistaisin ja perjantaisin ajetaan kaksi vuoroparia sekä sunnuntaisin yksi vuoropari. Juhlapyhien yhteydessä vuorojen ajopäivissä voi olla muutoksia. Vuorojen liikennöitsijänä on Koiviston Auto Jyväskylä Oy.
Aikataulut:
Tiistaisin ja perjantaisin ajettavat vuorot:
Himos - Jämsä - Kuhmoinen - Padasjoki – Vääksy - Lahti klo 7:30 – 9:40
Lahti – Vääksy - Padasjoki - Kuhmoinen - Jämsä – Himos klo 9:55 – 12:00
Tiistaisin, perjantaisin ja sunnuntaisin ajettavat vuorot:
Himos - Jämsä - Kuhmoinen - Padasjoki – Vääksy - Lahti klo 15:30 – 17:40
Lahti – Vääksy - Padasjoki - Kuhmoinen - Jämsä – Himos klo 18:25 – 20:30
Vuorojen aikataulut on sovitettu siten, että niiltä on vaihtaen Lahden matkakeskuksessa jatkoyhteyksiä Helsingin suuntaan.
Kertalippujen hinnat (alle 7-vuotiaat ilmaiseksi ja 7–16-vuotiaat 50 % alennuksella) ovat 31.12.2024 saakka seuraavat:
Himos/Jämsä – Lahti 16,50 €
Himos/Jämsä – Padasjoki 9,90 €
Himos/Jämsä – Kuhmoinen 6,60 €
Kuhmoinen – Lahti 11 €
Kuhmoinen – Padasjoki 5,50 €
Kuntien sisäiset matkat (Jämsä ja Kuhmoinen) 3,30 €
Lahden seudun liikenteen sisäisillä matkoilla (Lahti, Hollola, Asikkala ja Padasjoki) ovat voimassa LSL:n lippujen hinnat.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Vallius Jukka-Pekka
joukkoliikennevastaava
+358 295 021 324
jukka-pekka.vallius@ely-keskus.fi
Tietoja julkaisijasta
ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta ELY-keskukset
Saimaannorpan suojelusta kaupalliselle kalastukselle aiheutuvien taloudellisten vaikutusten johdosta vuosina 2024–2027 myönnettävä avustushaku avautunut (Etelä-Savo, Pohjois-Savo, Pohjois-Karjala, Kaakkois-Suomi)1.8.2025 14:06:37 EEST | Tiedote
Saimaannorpan suojelu rajoittaa kaupallista kalastusta. Norpat myös heikentävät pyydysten tuottoa. Näiden taloudellisten menetysten vuoksi kaupallisille kalastajille on suunnattu avustus vuosille 2024-27. Avustus on haettavissa elokuun ajan.
Sinilevätilanne viime viikon kaltainen, Saaristomerellä levähavaintoja eniten (Varsinais-Suomi, Satakunta)31.7.2025 13:20:43 EEST | Tiedote
Sinilevähavaintoja on tehty Lounais-Suomessa tällä viikolla (vko 31/2025) maltillisesti. Helleputkesta huolimatta havainnot sinilevästä eivät ole vakioseurantapaikoilla lisääntyneet ja sinilevää on havaittu tällä viikolla vain kahdeksalla vakiohavaintopaikalla.
Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskuksen hankkiman linja-autoliikenteen talvikausi alkaa (Pohjois-Pohjanmaa, Kainuu)30.7.2025 10:24:36 EEST | Tiedote
Talviaikataulut astuvat voimaan Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskuksen hankkimassa linja-autoliikenteessä 4.8.2025. Koillismaalla, Oulujokivarressa ja Raahen seudulla aikataulut pysyvät pääosin ennallaan edelliseen talvikauteen verrattuna. Jokilaaksojen alueella ja Kainuussa liikenne muuttuu kesällä 2025 käynnistyneen uuden sopimuskauden myötä.
Sinilevätilanne jatkuu vaihtelevana Lounais-Suomessa (Varsinais-Suomi, Satakunta)24.7.2025 11:46:10 EEST | Tiedote
Sinilevätilanne jatkuu Lounais-Suomessa vaihtelevana. Sinilevästä on tehty useita havaintoja kuluneella viikolla niin sisävesissä kuin merialueellakin, mutta vakioseurantaan kuuluvista kohteista suurin osa on vielä levättömiä. Heinäkuun jatkuessa lämpimänä sinilevien määrä saattaa vielä lisääntyä tulevina viikkoina. Sinilevät esiintyvät paikallisesti, joten veden uinti- ja käyttökelpoisuus kannattaa varmistaa aina paikan päällä.
NTM-centralen delade till Kust-Finland ut 2,13 miljoner euro i medel som samlats i från fiskevårdsavgifter18.7.2025 09:31:50 EEST | Pressmeddelande
NTM-centralen i Egentliga Finland har i egenskap av fiskerimyndighet i Kust-Finland fördelat sammanlagt cirka 2,13 miljoner euro i medel för främjande av fiskerihushållningen i Mellersta Österbotten, Österbotten, Södra Österbotten, Satakunta, Egentliga Finland, Nyland, Kymmenedalen och Södra Karelen. Medlen har samlats in från statliga fiskevårdsavgifter som fiskarna har betalat.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme