Vihreiden Inka Hopsu: Lähi-itä kaipaa nyt kansainvälisen oikeuden vahvistamista ja herkän tulitauon tukemista
28.11.2024 15:58:13 EET | Vihreät - De Gröna | Tiedote
Kansanedustaja Inka Hopsu toivoo Suomelta tukea Israelin ja Hizbollahin väliselle tulitauolle sekä kansainvälisen oikeuden normien ylläpitämiselle. Myös humanitäärisen avun perillepääsyn edellytyksiä on tuettava.

Parhaillaan Etiopiassa vieraileva Hopsu kiittelee Israelin ja Hizbollahin välillä sovittua tulitaukoa. Hän perää kansainväliseltä yhteisöltä sekä Suomelta tukea herkän tulitauon ylläpitämiseksi.
– Israelin ja Libanonin rajalla aikaansaatu herkkä tulitauko on äärimmäisen tärkeä askel kohti tilanteen vakauttamista Lähi-idässä. Samalla emme voi kuitenkaan unohtaa sitä, että myös Gazaan tarvitaan kipeästi ja välittömästi tulitauko, Hopsu toteaa.
Hopsu kommentoi myös ICC:n viikko sitten antamaa Israelin ja Hamasin johtohahmoihin kohdistuvaa pidätysmääräystä sekä kansainvälisen yhteisön reaktioista. Hänen mukaansa Suomen linja ei voi olla muuta kuin tiukasti kansainvälistä oikeutta tukeva.
– Kiitän ulkoministeri Valtosta siitä, että hän on pitänyt Suomen kansainvälistä järjestelmää kunnioittavaa linjaa esillä. Muuta se ei voisi ollakaan, Hopsu painottaa.
– Samalla ihmettelen muiden hallituspuolueiden reaktioita ja kokoomuksen, perussuomalaisten sekä kristillisdemokraattien kansanedustajien kyseenalaista vierailua Israelissa vain muutama päivä ennen pidätysmääräyksen antamista. Kyllä linjaa tulisi edelleen kirkastaa, Hopsu toteaa.
– Millaisia toimia Israelin suhteen Suomi aikoo EU-pöydissä vaatia? Saadaanko Israelin johdolle pakotteita? Tarvitsemme voimakasta painetta Gazan tulitauon aikaansaamiseksi ja humanitaarisen avun perille pääsyksi, Hopsu vaatii.
Yhteyshenkilöt
Inka HopsuVihreän eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja
Puh:09 432 3054inka.hopsu@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Tiina Elo vastaa Essayahille: Fossiiliriippuvuus vaarantaa ruokaturvan, ja juuri siksi maataloustukia on uudistettava8.4.2026 14:04:51 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Tiina Elo perää hallitukselta toimia maataloustukien uudistamiseksi ja kierrätyslannoitteiden käytön vauhdittamiseksi. Hänen mukaansa Suomen ruokaturvaa uhkaavat paitsi riippuvuus fossiilisista tuontilannoitteista, myös erityisesti ilmastokriisi sekä luontokato.
Sofia Virta: Hallituksen politiikan seurauksena pian lähes joka kuudes lapsi Suomessa elää köyhyydessä8.4.2026 11:00:00 EEST | Tiedote
Vihreät on mukana vasemmistoliiton tänään jättämässä välikysymyksessä köyhyydestä. Vihreiden puheenjohtajan Sofia Virran mukaan hallitus tekee kohtalokkaan virheen, kun se syventää kuiluja suomalaisten välillä epävarmassa ajassa.
Vihreät: Hallitus rakentaa opiskeluoikeuden rajauksella korkeakouluihin lisäbyrokratiaa7.4.2026 15:00:00 EEST | Tiedote
Hallituksen esitys yhden opiskeluoikeuden rajauksesta synnyttää korkeakouluihin lisää byrokratiaa, lisää nuorten kokemia paineita ja petaa tietä mahdollisille lukukausimaksuille. Vihreät vastustaa rajausta ja peräänkuuluttaa hallitukselta korkeakoulupolitiikan suunnanmuutosta.
Sofia Virta: Puolueiden on sitouduttava nostamaan Suomi taas koulutuksen mallimaaksi1.4.2026 10:11:35 EEST | Tiedote
Kaikilta koulutusasteilta on 2000-luvun aikana leikattu. Suomen PISA-tulokset ovat pudonneet, korkeakoulutusaste on jämähtänyt paikalleen ja koulutuksen rahoituksessa on revennyt miljardiluokan kuilu muihin pohjoismaihin verrattuna. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta peräänkuuluttaa puolueilta sitoutumista koulutuksen rahoituksen pitkäjänteiseen turvaamiseen, jotta Suomi voidaan nostaa taas koulutuksen mallimaaksi.
Vihreät mukana välikysymyksessä: Lapsiköyhyys ei syvenny vahingossa – se on hallituksen tietoinen valinta31.3.2026 10:44:18 EEST | Tiedote
Vihreät on mukana vasemmistoliiton välikysymyksessä köyhyydestä. Vihreiden puheenjohtajan Sofia Virran mukaan lapsiperheköyhyyden syventäminen on karmea virhe. Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen muistuttaa, että köyhyyttä kasvattava politiikka voi tulla kalliiksi myös taloudellisesti.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme