Lasten Päivän Säätiö jakoi jälleen merkittävän avustuksen lastensuojelutyölle
29.11.2024 13:00:00 EET | Lasten Päivän Säätiö / Linnanmäki | Tiedote
Linnanmäen Huvipuistoa ylläpitävä Lasten Päivän Säätiö lahjoitti perustehtävänsä mukaisesti 3,5 miljoonan euron avustuksen perustajajärjestöilleen torstaina 28.11.2024 järjestetyssä Linnanmäki Gaalassa.

Linnanmäen huvipuistotoiminnalla on vuosien saatossa kerätty lastensuojelutyölle yhteensä yli 130 miljoonaa euroa. Avustus mahdollistaa monipuolisen työn lasten ja nuorten hyvinvoinnin tukemiseksi.
– Huvipuistomme asiakkaat ovat tärkeässä roolissa, sillä huvittelemalla Linnanmäellä he ovat mukana tekemässä hyvää. Olemme yhdessä heidän, kaikkien hupimestareidemme sekä kumppaniemme kanssa keränneet tänäkin vuonna tuntuvan avustuksen perustajajärjestöillemme, mikä tekee työstämme merkityksellistä, Linnanmäen toimitusjohtaja Satu Järvelä iloitsee.
Lasten Päivän Säätiön on perustanut kuusi suomalaista lastensuojelujärjestöä: Lastensuojelun Keskusliitto, Barnavårdsföreningen i Finland, Ensi- ja turvakotien liitto, Mannerheimin Lastensuojeluliitto, Parasta Lapsille ja Pelastakaa Lapset.
– On hienoa nähdä, kuinka avustuksemme vaikuttavat perustajajärjestöjen toimintaan ja sitä kautta lasten ja nuorten elämään. Haluan kiittää tärkeitä sidosryhmiämme, jotka mahdollistavat pitkäjänteisen työn lastensuojelun tukemiseksi, Lasten Päivän Säätiön hallituksen puheenjohtaja Harri Sailas kiittää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jessi VidbergViestintäpäällikkö
Puh:040 510 3847jessi.vidberg@linnanmaki.fiKiti FrimanMarkkinointi- ja viestintäjohtaja
Puh:050 453 6588kiti.friman@linnanmaki.fiKuvat
Linkit
Linnanmäen Huvipuistoa ylläpitää ja kehittää Lasten Päivän Säätiö, jonka on perustanut kuusi lastensuojelujärjestöä: Lastensuojelun Keskusliitto, Mannerheimin Lastensuojeluliitto, Barnavårdsföreningen i Finland, Pelastakaa Lapset, Parasta Lapsille ja Ensi- ja turvakotien liitto. Olemassaolonsa aikana Lasten Päivän Säätiö on jakanut nykyrahaksi muutettuna yli 130 miljoonaa euroa suoraan lastensuojelutyölle. Linnanmäellä huvittelemalla kaikki ovat mukana keräämässä varoja lastensuojelutyölle. Linnanmäen pääyhteistyökumppani vuonna 2024 on Oy Hartwall Ab, joka omalla panoksellaan tukee tärkeää lastensuojelutyötä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Lasten Päivän Säätiö / Linnanmäki
Linnanmäen iik!week juhlii 10-vuotista taivaltaan – yksi kauhukohde haastaa rohkeimmatkin kävijät9.9.2026 13:35:26 EEST | Tiedote
Linnanmäen iik!week-kauhufestivaali käynnistyy perjantaina 11. syyskuuta. Tänä vuonna suosittu teematapahtuma järjestetään jo 10. kerran. Neljän viikonlopun ajan, aina 4. lokakuuta saakka, huvipuisto täyttyy kauhukohteista, teema-alueista, sadoista esiintyjistä sekä kauhistuttavista yllätyksistä, jotka muuttavat Linnanmäen kauhun näyttämöksi.
Linnanmäen iik!week-kauhufestivaali näkyy tänään Helsingin katukuvassa1.9.2026 07:01:00 EEST | Tiedote
Linnanmäki toi varhain tiistaiaamuna yli 50 mustaan pukeutunutta hahmoa Helsingin keskustaan juhlistaakseen jo 10. kertaa järjestettävää iik!week-kauhufestivaalia. Tavoitteena on tehdä näyttävästä ennakkotempauksesta vuosittainen perinne ennen syyskuista kauhutapahtumaa.
Linnanmäen historian 70. miljoonas huvittelija saapui huvipuistoon24.8.2026 10:32:59 EEST | Tiedote
Linnanmäen huvipuistossa juhlistettiin historiallista hetkeä, kun lauantaina 22.8.2026 huvittelemaan saapui kaikkien aikojen 70 000 000:s kävijä. Onnekas huvittelija yllätettiin hupimestareiden toimesta onnentoivotuksilla ja lahjakasseilla.
Linnanmäki sitoutuu puolittamaan päästönsä vuoteen 2030 mennessä10.8.2026 09:47:16 EEST | Tiedote
Lasten Päivän Säätiö on julkaissut ensimmäisen kestävyyskatsauksensa vuodesta 2025 ja sitoutunut puolittamaan ilmastopäästönsä vuoteen 2030 mennessä. Juuri julkaistu katsaus kokoaa yhteen Linnanmäen vastuullisuustyön tavoitteita, toimenpiteitä ja tunnuslukuja sekä luo pohjan säännölliselle kestävyysraportoinnille.
K-pop fanit valtaavat Linnanmäen elokuussa3.8.2026 10:29:15 EEST | Tiedote
BTS:n, BLACKPINKin ja muiden K-pop-tähtien musiikki soi Linnanmäellä 6.-7. elokuuta, kun huvipuisto järjestää ensimmäistä kertaa kaksipäiväisen K-pop-tapahtuman. Ohjelmassa on tanssiesityksiä, tanssin opetusta, osallistavaa Random Play Dance -ohjelmaa, DJ-vetoisia K-pop-bileitä sekä cosplay- ja pukuharrastajille suunnattua sisältöä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

