Kokoomuksen Sirén: Työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan mietintö paikallisen sopimisen edistämisestä on valmistunut
29.11.2024 13:16:50 EET | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
Työelämä- ja tasa-arvovaliokunta on saanut valmiiksi mietintönsä paikallisen sopimisen edistämistä koskevasta hallituksen esityksestä. Kokoomuksen kansanedustaja ja työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan puheenjohtaja Saara-Sofia Sirén pitää esitystä erittäin tarpeellisena ja perusteltuna yritysten yhdenvertaisuuden, kilpailukyvyn ja tuottavuuden edistämisen kannalta.

Hallituksen esityksellä työehtosopimukseen perustuva paikallinen sopiminen mahdollistetaan myös järjestäytymättömissä yrityksissä, eikä luottamusmiehen puuttuminen ole enää este paikalliselle sopimiselle. Lisäksi yrityskohtaiset työehtosopimukset tuodaan lainsäädännössä samalle viivalle valtakunnallisten työehtosopimusten kanssa.
”Vuosikymmenten ajan suomalaiset yritykset ja niiden työntekijät ovat olleet eriarvoisessa asemassa paikallisen sopimisen mahdollisuuksien osalta. Nyt asiaan tulee vihdoin tarpeellinen muutos. Myös järjestäytymättömät yritykset ja niiden työntekijät saavat yhdenvertaisen oikeuden hyödyntää työehtosopimukseen perustuvia paikallisen sopimisen mahdollisuuksia” Sirén sanoo.
Sirén pitää tärkeänä esityksen tavoitetta lisätä työehdoista sopimisen joustavuutta ja edistää työnantajien ja työntekijöiden välistä vuoropuhelua työpaikoilla.
”Paikalliset työntekijät ja työnantajat tuntevat parhaiten oman työpaikkansa tilanteen. Siksi on perusteltua, että työehdoista voidaan sopia nykyistä laajemmin työpaikoilla. Muutos lisää paikallisten työntekijöiden ja työnantajien välistä yhteistyötä ja vuoropuhelua. Samalla se vahvistaa eri aloilla toimivien yritysten kykyä reagoida niiden tilanteessa ja toimintaympäristössä tapahtuviin muutoksiin” Sirén sanoo.
Työelämä- ja tasa-arvovaliokunta on pitänyt erityisen tärkeänä pienten yritysten paikallisen sopimisen mahdollisuuksien edistämistä.
”Hallituksen esitys laajentaa merkittävällä tavalla paikallisen sopimisen mahdollisuuksia pienissä yrityksissä, jotka eivät välttämättä ole järjestäytyneet ja, joissa harvemmin on valittuna työehtosopimuksen edellyttämää luottamusmiestä. Valiokunta on kuitenkin katsonut, että erityisesti pienten yritysten näkökulmasta paikallisen sopimisen mahdollistaminen myös yhdessä henkilöstön kanssa voisi olla tarpeellista. Tämän vuoksi valiokunta on sisällyttänyt mietintöönsä lausuman, jossa edellytetään, että työ- ja elinkeinoministeriö seuraa esityksen vaikutuksia sopijaosapuolten osalta ja laatii niistä vuoden 2026 loppuun mennessä selvityksen, jossa arvioidaan erityisesti tarvetta ja keinoja mahdollistaa paikallinen sopiminen myös yhdessä henkilöstön tai henkilöstöryhmän kanssa” Sirén päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Saara-Sofia SirénKansanedustaja, Työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan puheenjohtaja
Varsinais-Suomen vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Jukkola: Riistaportit kiinni ja heti – sikaruton torjunnassa ei ole varaa löysäilyyn6.8.2026 15:55:02 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja maa- ja metsätalousvaliokunnan jäsen Janne Jukkola vaatii itärajan riistaporttien välitöntä sulkemista myös Pohjois-Karjalassa. Ylen mukaan riistaportit ovat maakunnassa edelleen auki, vaikka Kaakkois-Suomessa ne suljettiin viime viikolla afrikkalaisen sikaruton leviämisen estämiseksi.
Kokoomukselta avaus: Jokaiselle suomalaiselle automaattinen Y-tunnus6.8.2026 07:02:00 EEST | Tiedote
Kokoomus haluaa tehdä yrittäjyydestä yhtä helppoa kuin palkkatyöstä. Puolue esittää, että jokainen suomalainen saisi automaattisesti henkilökohtaisen Y-tunnuksen ilman erillistä hakemusta.
Kokoomuksen Kauma: Epäilijöistä huolimatta valinnanvapauskokeilu on onnistunut ja pidetty uudistus5.8.2026 15:05:38 EEST | Tiedote
Yli 65-vuotiaiden valinnanvapauskokeilua laajennetaan. Kuukausi sitten kokeiluun kuuluvien tutkimusten valikoima kasvoi 20 uudella tutkimuksella, ja vuoden 2027 alusta kokeiluun on tulossa lisää parannuksia. Tavoitteena on nopeuttaa hoitoon pääsyä, parantaa hoidon jatkuvuutta ja vastata entistä paremmin ikääntyneiden tarpeisiin. Valinnanvapauskokeilu on tuonut tuhansille 65 vuotta täyttäneelle mahdollisuuden hakeutua yksityiselle yleislääkärille julkisen terveydenhuollon asiakasmaksun hinnalla.
Velkajarruvetäjä: Suomen taloudessa tapahtuu nyt vuosikausia odotettu muutos – ”Talouden kuntokuuri tuottaa tulosta”5.8.2026 12:07:42 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja ja puolueiden yhteisen velkajarrutyöryhmän puheenjohtaja Ville Valkonen näkee vuosikausia odotetun ja Orpon hallituksen käynnistämän rakennemuutoksen olevan nyt vauhdissa Suomen taloudessa. Yksityinen sektori ja kansantalous kasvavat samalla, kun suuria julkisia menoja saadaan pienennettyä.
Kokoomuksen Kopra: Afrikkalaisen sikaruton torjunnassa tehtävä kaikki mahdollinen – villisikakantaa pienennettävä edelleen5.8.2026 06:58:00 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Jukka Kopran mukaan afrikkalaisen sikaruton torjunnassa on tehtävä kaikki mahdollinen taudin leviämisen estämiseksi. Samalla on huolehdittava siitä, että torjuntatoimet ovat tehokkaita ja niiden vaikutukset elinkeinoihin jäävät mahdollisimman vähäisiksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme