SDP:n Gebhard: Onko ministeri puhunut muunneltua totuutta hedelmöityshoidoista?
Päivi Räsänen paljasti perjantaina 29.11. HS:n haastattelussa, että hallituksen kesken ollaan sovittu tarkasti naisparien jättämisestä hedelmöityshoitojen Kela-korvausten ulkopuolelle. Tätä ennen ministeri Grahn-Laasonen on vakuuttanut, että kyse ei olisi poliittisesta valinnasta vaan sairausvakuutuksen luonteesta.

– Vain toinen puhuu totta. Onko se edustaja Räsänen vai ministeri Grahn-Laasonen? Gebhard kysyy.
Gebhardin mukaan on syytä epäillä, että hallitus on keksinyt uuden tavan syrjiä vähemmistöön kuuluvia.
– Hallitus mainostaa itseään perhemyönteisenä, mutta lähettää samalla viestin, etteivät kaikki perheet ole yhtä toivottuja eikä kaikkien lapsihaaveet tärkeitä.
– Naispareille ja itsellisille naisille hoidot ovat valtavan tärkeä osa lapsihaaveen toteuttamista. Nyt hallitus on rajaamassa Kela-korvausten ulkopuolelle juuri ne ryhmät, joilla on suuri tarve hoidoille.
Gebhardin mukaan Kela-korvaukset eivät ole paras tapa tukea ihmisten lapsihaaveista toteutumista, sillä hoidot ovat korvauksista huolimatta kalliita, eikä kaikilla ole niihin varaa.
– Kaikista tärkeintä olisi panostaa julkisen puolen hoitoihin, sillä ne ovat hintansa puolesta saavutettavia eikä julkisella syrjitä seksuaalivähemmistöjä. Ei ole oikein, että ihmiset joutuvat jonottamaan niihin kuukausikaupalla, Gebhard päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Elisa GebhardKansanedustaja
Puh:09 432 3092elisa.gebhard@eduskunta.fiKuvat
Linkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Harakka: Ei kateuspäivä, vaan kannustuspäivä12.11.2025 14:47:34 EET | Tiedote
- On ilo nähdä, että kasvuyritysten nuoret menestyjät ovat isänmaallisia veronmaksajia, jotka eivät piilota tulojaan verosuunnitteluun tai ulkomaille, toteaa kansanedustaja Timo Harakka (sd.), joka vaikuttaa sekä tulevaisuus- että talousvaliokunnissa. Hän on mm. AI Finlandin ja IQM:n neuvonantajaryhmien jäsen.
SDP:n Kim Berg: Hallitus rankaisee ihmisiä korottamalla sote-maksuja12.11.2025 14:20:20 EET | Tiedote
Hallitus esittää käyttämättä jätettyjen sosiaali- ja terveydenhuollon vastaanottoaikojen maksun enimmäismäärän korottamista nykyisestä 56,70 eurosta 73,70 euroon. SDP:n eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja kansanedustaja Kim Berg pitää esitystä kohtuuttomana ja epäoikeudenmukaisena aikana, jolloin hallituksen omat leikkaukset ovat heikentäneet monien ihmisten toimeentuloa.
SDP:n Pia Viitanen: Verotuksen avoimuus vaatii valppautta jatkossakin12.11.2025 08:03:15 EET | Tiedote
-Verotuksen avoimuus on Suomessa kansainvälisesti korkealla tasolla ja tämä tulee säilyttää. Samalla on hyvä muistaa. että avoimuus edellyttää meiltä kuitenkin valppautta jatkossakin, sanoo kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan verojaoston jäsen Pia Viitanen (sd).
SDP:n Suhonen: EU-tuomioistuimen päätös voitto suomalaiselle työehtosopimusjärjestelmälle11.11.2025 15:50:19 EET | Tiedote
Euroopan unionin tuomioistuin on tänään antanut päätöksen, jonka mukaan EU:n vähimmäispalkkadirektiivi pysyy pääosin voimassa. Päätös merkitsee merkittävää voittoa suomalaiselle työmarkkinamallille ja työehtosopimusjärjestelmälle, joka perustuu neuvotteluihin ja sopimiseen lakisääteisen minimipalkan sijaan, sanoo SDP:n kansanedustaja Timo Suhonen.
SDP:n Razmyar: Purran koulukritiikki on menneisyyden haikailua11.11.2025 15:16:20 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyar ei jaa ministeri Riikka Purran tuoreessa kolumnissaan esittämiä jyrkkiä moitteita suomalaisesta koulusta eikä kannata vanhaan koulumaailmaan palaamista. Purra valitti koulun kriisiytyneen ja löysi syyksi virheelliset koulutusratkaisut ja maahanmuuton.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

