Vihreiden MEP Ohisalo: Kokoomus normalisoi ääri- ja laitaoikeistoa niin Suomessa kuin EU:ssa
30.11.2024 10:58:17 EET | Vihreät - De Gröna | Tiedote
Europarlamentaarikko Maria Ohisalo peräänkuulutti puheessaan Vihreiden puoluevaltuuston kokouksessa EU:lta johtajuutta ilmasto- ja luontopolitiikassa sekä ihmisoikeuksien edistämisessä maailmanlaajuisesti.

Maria Ohisalo nostaa puheessaan puoluevaltuustolle esiin huolen ääri- ja laitaoikeiston normalisoinnista niin Suomessa kuin EU.ssa. Vaikka kesän eurovaaleissa Eurooppa siirtyi oikeistolaisempaan ja konservatiivisempaan suuntaan, yhteistyö laita- ja äärioikeiston kanssa ei ole välttämätöntä vaan kokoomuksen parlamenttiryhmä EPP:n tietoinen valinta.
– Äärioikeiston nousun on historian saatossa mahdollistaneet nimenomaan maltilliset keskiryhmät normalisoimalla ja antamalla niille valtaa. Näemme Suomessa, miten kokoomus on lyönyt hynttyyt yhteen laitaoikeiston kanssa ja millä tavalla se normalisoi vaikkapa rasistista puhetta ja rasismiin pohjaavaa päätöksentekoa aivan vallan ytimessä, Maria Ohisalo sanoo.
– Tätä samaa tapahtuu ympäri Eurooppaa eikä Euroopan parlamentti ole sekään suojassa. Euroopan parlamentissa demokraattisten, Eurooppa-myönteisten parlamenttiryhmien enemmistö on olemassa ja meillä olisi kaikki mahdollisuudet olla tekemättä yhteistyötä laita- ja äärioikeiston kanssa, jos EPP näin haluaisi, Ohisalo kertoo.
– Kokoomuksen EPP on pitkin syksyä etsinyt tukea omalle politiikalleen nimenomaan laita- ja äärioikeiston suunnasta. Tämä nähtiin europarlamentin budjettikäsittelyssä, tämä nähtiin metsäkatoasetuksen vesittämisessä, tämä nähtiin ehkä kaikkein räikeimpänä uuden komission valinnassa tällä viikolla. Selvää on, että nyt nähdyllä komissiosta tehdyllä sovulla ovi jätetään avoimeksi jatkuvalle yhteistyölle laita- ja äärioikeiston kanssa. Ja tämän mahdollistavat omalla päätöksellään myös eurooppalaiset demarit ja keskusta, Ohisalo kertoo.
Ohisalon mukaan Trumpin valtaannousu tarkoittaa sitä, että emme pysty täysin ennakoimaan, mitä tapahtuu Yhdysvaltojen ulko- ja turvallisuuspoliittisille linjoille, talouspolitiikalle, ihmisoikeustilanteelle tai ilmasto- ja luontositoumuksille.
Hänen mielestään on selvää, että emme voi enää tuudittautua Yhdysvaltojen johtajuuteen, vaan EU:n on välttämätöntä täyttää se tyhjiö, joka Yhdysvalloilta jää vapaan, demokraattisen maailman johtajana.
– YK:n luonto- ja ilmastokokoukset tarjoilivat tänä syksynä käytännössä lähinnä pettymyksiä ja Yhdysvaltojen kaltaisen suuren toimijan pakittaminen ilmasto- ja luontopoliitiikassa on valtava isku globaaleille ilmasto- ja luontotavoitteille. EU:n on aivan välttämätöntä ottaa lisää askeleita ja näyttää tietä päästöjen vähentämisessä ja fossiilisista polttoaineista luopumisessa samalla luonnon monimuotoisuutta turvaten. Tätä tulen vaatimaan uudelta komissiolta vahvasti, jatkuvasti ja väsymättä, Ohisalo linjaa.
Lue puhe kokonaisuudessaan osoitteessa:
https://www.vihreat.fi/ajankohtaista/maria-ohisalon-puhe-puoluevaltuustossa-30-11/
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Maria OhisaloEuroparlamentaarikko
maria.ohisalo@ep.europa.euVille-Veikko MastomäkiViestintäpäällikköVihreiden viestintä
Puh:+358407641684ville-veikko.mastomaki@vihreat.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Fatim Diarra jyrähtää lukukausimaksuista29.5.2026 10:34:57 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra vastustaa Vesa Vihriälän ajatusta lukukausimaksuista Suomeen.
Vihreiden uusi puolueohjelma julki: Tältä näyttää vaihtoehto Suomessa vallalla olleelle politiikalle28.5.2026 13:10:32 EEST | Tiedote
Vihreiden uusi puolueohjelma "Hyvä elämä maapallon rajoissa" on nyt kokonaisuudessaan luettavissa. Ohjelmatyön puheenjohtajien Krista Mikkosen ja Atte Harjanteen mukaan ohjelma piirtää näkyväksi sen vaihtoehdon, jota Suomessa ei ole vielä uskallettu kokeilla: yhteiskunnan, jossa talous tukee hyvinvointia ja sopeutuu luonnon rajoihin, sosiaaliturva ei jätä ketään väliinputoajaksi ja saastuttaja vastaa kustannuksistaan. Ohjelma toimii pohjana vihreiden kaikelle politiikalle sekä vuoden 2027 eduskuntavaaliohjelmalle.
Vihreiden Virta: Virkahenkilötkin peräänkuuluttavat kunnianhimoisempia ilmastotoimia – Vihreät haastaa muut puolueet kertomaan keinonsa28.5.2026 10:47:54 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virran mukaan virkanäkemys vahvistaa tarpeen tehdä ensi vaalikaudella mittavia korjausliikkeitä Suomen ilmastopolitiikassa. Vihreät on ainoana puolueena julkaissut konkreettisen mallin siitä, miten hiilineutraalius voidaan edelleen saavuttaa vuoteen 2035 mennessä.
Vihreiden kansanedustaja Krista Mikkonen: marja-alalle tarvitaan pikaisesti muutos - työntekijöiden hyväksikäytön loputtava27.5.2026 16:42:37 EEST | Tiedote
Krista Mikkonen vaatii hallitukselta toimia työperäisen hyväksikäytön ja ihmiskaupan kitkemiseksi. Samalla hän haastaa kauppaketjut ja ruoka-alan yritykset varmistamaan marjojen alkuperän kestävyyden sekä julkisten hankintojen hyödyntämistä niiden käytön vauhdittamiseksi.
Vihreiden Jenni Pitko: Retkeilystä säästäminen on lyhytnäköistä ja vie pohjan luontomatkailun kasvattamiselta27.5.2026 15:41:22 EEST | Tiedote
Metsähallitus on tänään ilmoittanut lopettavansa huollon 154 taukopaikalta valtion retkeilyreiteillä eri puolilla Suomea. Syy palveluiden karsimiseen ovat hallituksen tekemät leikkaukset Metsähallituksen rahoitukseen. Vihreiden varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Jenni Pitko pitää päätöstä erittäin huolestuttavana ja lyhytnäköisenä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme