Ympäristövaliokunnan puheenjohtaja Mikkonen: Toivon uuden ympäristöministerin suoristavan vesiensuojelun kurssia
30.11.2024 16:19:35 EET | Vihreät - De Gröna | Tiedote
Entinen ympäristö- ja ilmastoministeri, ympäristövaliokunnan puheejohtaja Krista Mikkonen (vihr.) onnittelee nykyistä tiede- ja kulttuuriministeriä Sari Multalaa, joka siirtyy ympäristö- ja ilmastoministeriksi. Ympäristö- ja ilmastoministeri on paljon vartijana. Ilmastokriisi ja luontokato etenevät ja niiden vaikutukset näkyvät yhä konkreettisemmin suomalaistenkin arjessa.

– Kehotan uutta ympäristö- ja ilmastoministeriä Sari Multalaa laittamaan vauhtia ilmastopäästöjen vähentämiseen, hiilinielujen vahvistamiseen, vesiensuojelun parantamiseen ja luontokadon pysäyttämiseen. Nämä kaikki tavoitteet ovat kirjattu hallituksen ohjelmaan, mutta toimet uupuvat, vaikka hallituskausi lähenee puoltaväliä, Mikkonen huomauttaa.
– Tiedän, että purjehdusta harrastava tuleva ympäristö- ja ilmastoministeri Sari Multala on ollut huolissaan Itämeren tilasta. Odotankin, että hän tulevassa ministeripestissään suoristaa hallituksen kurssia erityisesti merten ja vesien suojelussa. Tähän asti hallitus on keskittynyt heikentämään sitä tuomalla lainsäädäntöön kaikki mahdolliset EU:n sallimat lievennykset ja vähentämällä rajusti rahoitusta. Maa- ja metsätalouden ravinnepäästöt ovat kaikkein suurin syy vesistömme huonoon tilaan ja odotankin uuden ministerin tarttuvan näiden päästöjen vähentämiseen, Mikkonen toteaa.
Ympäristövaliokunnan puheenjohtaja Krista Mikkonen muistuttaa, että vesistöjen hajakuormituksen lisäksi on varmistettava, että pistekuormitus on hallinnassa myös tulevaisuudessa eikä vihreän siirtymän nimissä höllennetä vesiensuojelua.
– Vihreä ja puhdas siirtymä ei ole nimensä mukainen, jos se pilaa vesiämme. Paraikaa eduskunnan käsittelyssä on hallituksen esitys, joka sallii erinomaisessa tilassa olevien vesien heikentämisen vihreän siirtymän hankkeille. Tällaisten heikentämismahdollisuuksien sallimisen sijaan lainsäädäntömme vaatii kiristämistä. Tarvitaan pikaisesti raja-arvot sulfaattipäästöille, joita syntyy esimerkiksi akkumateriaalitehtaista ja metsäteollisuudesta. Vanhojen tehtaiden ja vesivoimaloiden ympäristö- ja vesiluvat on päivitettävä tähän päivään kuten EU:kin on Suomelta vaatinut. Tekniikka kehittyy ja tieto lisääntyy, siksi on kestämätöntä että luvat voi perustua jopa vuosikymmenten takaiseen tilanteeseen. Vanhojen lupien heikkojen päästörajojen sallima kuormitus estää uusien, aidosti puhtaampien hankkeiden toteuttamisen, Mikkonen toteaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Krista MikkonenVihreän eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja
Puh:044 262 7881krista.mikkonen@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Virta Orpolle: Suomen tulevaisuutta ei voi rakentaa fossiiliriippuvuuden varaan – kyse on myös kansallisesta turvallisuudesta10.10.2026 13:09:09 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta vaatii hallitukselta kunnianhimoisempaa otetta Suomen talouden, energiariippumattomuuden ja kokonaisturvallisuuden vahvistamiseen. Virran mukaan maailman viimeaikaiset tapahtumat osoittavat, miksi fossiilisista polttoaineista irtautuminen on paitsi ilmastoteko, myös välttämätöntä Suomen turvallisuudelle ja ihmisten toimeentulolle.
Vihreät: Kansalaisjärjestöt ovat hyvinvointivaltion, demokratian ja kokonaisturvallisuuden peruspilareita – niiden asema turvattava lailla10.10.2026 10:40:00 EEST | Tiedote
Vihreät vaatii, että Suomessa etsitään ratkaisuja järjestöjen aseman vahvistamiseen lailla. Lisäksi puolue esittää Orpon hallituksen järjestöleikkausten perumista.
Kansanedustaja Inka Hopsu vaatii ympäristölansäädännön tiukennusta: “Ei voi olla niin, että laittomasti toiminut pääsee vain pälkähästä rikkoessaan lakia”9.10.2026 14:31:55 EEST | Tiedote
Helsingin sanomat uutisoi Googlen jäävän ilman rangaistuksia Muhoksella toteutetuista laajoista hakkuista, joista ei teetetty lain edellyttämää ympäristövaikutusten arviointia. Vihreiden kansanedustaja Inka Hopsu pitää asiaa erittäin surullisena ja vaatii lainsäädännön korjaamista pikavauhtia.
Vihreiden Harjanne peräänkuuluttaa rehellisyyttä eläkekeskusteluun: “Jos nykyisiin eläkkeisiin ei kosketa, kohdistuu nuoriin kohtuuton taakka”8.10.2026 13:20:26 EEST | Tiedote
Kokoomus esitti viime viikolla kahden miljardin säästöjä eläkkeistä osana yhdeksän miljardin säästölistaansa ensi vaalikaudelle, mutta haluaa rajata nykyiset eläkkeet leikkausten ulkopuolelle. SDP on jo aiemmin linjannut, ettei se halua kajota jo maksussa oleviin eläkkeisiin. Vihreiden kansanedustaja Harjanne pitää viestiä karmeana nuorille.
Virta vaatii: Luvattomista hakkuista on tultava tuntuva sakkomaksu7.10.2026 16:55:17 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta vaatii, että Googlen Muhoksella tekemien luvattomien hakkuiden kaltaisesta luonnon tahallisesta tärvelemisestä tulisi jatkossa joutua maksamaan sakkomaksu. Hän kehottaa hallitusta aloittelemaan valmistelutyöt heti, jotta viimeistään seuraava hallitus voisi säätää sakosta lailla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme