Kohtaamisia tarvitaan – Messukeskuksessa ennätysten syksy
Helsingin Messukeskuksen syyskausi on ollut erittäin menestyksekäs. Kävijämäärät ovat syyskaudella kasvaneet kaikissa Messukeskuksen itse järjestämissä tapahtumissa ja asiakaspalaute on ollut positiivista.

Messukeskuksen tapahtumista kävijäennätyksiään ovat rikkoneet muun muassa sunnuntaina päättynyt I love me -messut lähes 61 000 kävijällään ja Helsingin Kirjamessut, joka yhdessä Viini & Ruoka -messujen kanssa ylsi huimaan 97 725 kävijän ennätykseen. Suosio kasvoi edelliskertaan verrattuna myös ammattitapahtumissa kuten Cyber Security Nordicissa, Hammaslääkäripäivillä ja MaatalousKonemessuilla.
Messut ovat kohtaamispaikka, jota mikään digitaalinen alusta ei täysin korvaa. Ihmiset kaipaavat aidosti fyysisiä kohtaamisia ja messut tarjoavat tähän yhteisöllisen alustan. Tapahtumien kävijät ovat asialleen omistautuneita heimoja ja viiteryhmiä, jotka tulevat tapahtumaan aistit avoinna – valmiina vaikuttumaan, valmiiksi virittäytyneinä tapahtuman aihepiiriin ja sen vuoksi myös ostomoodissa. Messukävijät ostavatkin tutkitusti enemmän kuin hyvätuloisimmat suomalaiset (Ostopulssi 05/23 OMD), joten messut ovat vahva kanava myyntiin.
” Haluamme kiittää messuvieraita, yritysasiakkaitamme ja yhteistyökumppaneita onnistuneesta syyskaudesta. Tarve yhteisille kokoontumisille ja elämyksille on vahvempi kuin koskaan. Olennaista onnistumiselle on se, että kehitystyö ja asiakkaiden kuunteleminen on jatkuvaa. Näissä merkeissä jatkamme myös ensi vuonna”, lupaa Messukeskuksen markkinointi- ja viestintäjohtaja Lumia Ankkuri.
Messukeskuksessa järjestetään tulevana viikonloppuna vielä Kennelliiton Koiramessut ja jouluaattona Hurstiavun perinteinen joulujuhla. Vuoden vaihteen jälkeen messuohjelma käynnistyy Pohjois-Euroopan suurimman matkailualan tapahtuman Matkamessujen merkeissä.
Tuleva vuosi tuo Messukeskukseen messutapahtumien ohella tiiviin kongressiohjelman. Messukeskus isännöi kahdeksaa kansainvälistä kongressia, jotka tuovat Helsinkiin runsaat 25 000 kansainvälistä kongressivierasta ja niiden tulovaikutus Suomelle on yli 50 miljoonaa euroa.
Messukeskuksen koko liiketoiminta toi edellisessä mittauksessa vuonna 2023 pääkaupunkiseudulle 187 miljoonan euron talousvaikutuksen ja 2535 henkilötyövuoden verran työllisyyttä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Markkinointi- ja viestintäjohtaja Lumia Ankkuri, 050 387 0023, lumia.ankkuri@messukeskus.com; viestintäpäällikkö Tarja Gordienko, 050 5847 262, tarja.gordienko@messukeskus.com, www.messukeskus.com.
Linkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Messukeskus
Ensimmäiset ajoneuvonosturikuljettajien EM-kisat järjestetään Maxpo 2025 -messuilla25.4.2025 16:40:58 EEST | Tiedote
Golden Crane Competition 2025 Ajoneuvonosturikuljettajien Euroopan mestaruuskisat järjestetään Maxpo-messujen yhteydessä 29.–30.8.2025. Kisa ajetaan kahdella eri radalla ja ajoneuvonosturilla - yhteistulos ratkaisee voittajan. Pääpalkintona on viikon matka Conexpo-messuille Las Vegasiin. Maxpo 2025 -messut järjestetään torstaista lauantaihin 28. – 30.8.2025 Hyvinkään lentokentällä.
Haussa vuoden lupaavimmat teknologia-alan kasvuyritykset – Teknologia-messujen startup-kilpailu käynnistyy toukokuussa25.4.2025 09:07:14 EEST | Tiedote
Teknologia 25 -messujen startup-kilpailu etsii uusia ja kekseliäitä ratkaisuja teknologian alalla. Voittajalle on luvassa Suomen Messusäätiön lahjoittama 10 000 euron palkinto, joka jaetaan Helsingin Messukeskuksessa 4.–6.11. järjestettävässä tapahtumassa.
A year of growth at Helsinki Expo and Convention Centre: record visitor numbers, investments and strong financial results23.4.2025 15:00:00 EEST | Press release
The year 2024 was a strong one in terms of performance for the Finnish Fair Corporation. Revenue rose close to the level of the record-breaking pre-COVID year, many events broke their previous visitor records, and new investment initiatives were launched. The Finnish Fair Corporation Ltd’s annual report for 2024, published today, provides a detailed overview of the year.
Tillväxtens år på Helsingfors Mässcentrum: besöksrekord, investeringar och starkt resultat23.4.2025 15:00:00 EEST | Pressmeddelande
År 2024 var resultatmässigt starkt för Helsingfors Mässcentrum och koncernen Finlands Mässa. Omsättningen steg så gott som till nivåerna från rekordåret före coronapandemin, många evenemang slog besöksrekord, och nya initiativ togs inom investeringar. Finlands Mässa Abp:s år sammanfattas i årsberättelsen för 2024, som publicerades idag.
Kasvun vuosi Helsingin Messukeskuksessa: kävijäennätyksiä, investointeja ja vahva tulos23.4.2025 15:00:00 EEST | Tiedote
Vuosi 2024 oli Helsingin Messukeskuksessa ja Suomen Messut -konsernissa tuloksellisesti vahva. Liikevaihto nousi jo lähelle koronaa edeltäneen ennätysvuoden tasoa, monet tapahtumista rikkoivat kävijäennätyksiään, ja investoinneissa tehtiin uusia avauksia. Suomen Messut Oyj:n vuodesta kertoo tänään julkistettu vuosikertomus 2024.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme