Kokkolan kasvihuonekaasupäästöt reippaassa laskussa vuonna 2023
Suomen ympäristökeskuksen ennakkotietojen mukaan Kokkolan kasvihuonekaasupäästöt laskivat vuonna 2023 noin 7 % vuoteen 2022 verrattuna.

Vuodesta 2007 päästöjen kokonaisvähenemä on nyt noin 46 %. Merkittävimmät päästövähenemät saavutettiin kulutussähkössä ja sähkölämmityksessä, joissa päästöt vähenivät noin 35 %, sekä kaukolämmön tuotannossa, jossa päästöt laskivat noin 20 %.
Päästöjen lasku johtuu pitkälti energiasektorin puhdistumisesta. Suomessa tuulivoiman tuotantokapasiteetti kasvoi vuonna 2023 noin 1 200 MW. Tuulivoiman kokonaiskapasiteetti 2023 oli noin 7 000 MW. Myös ydinvoiman tuotanto kasvoi Olkiluoto 3 -voimalan käyttöönoton myötä, mikä lisäsi päästöttömän energian osuutta.
Kaukolämmön päästöjen lasku on seurausta vuosia jatkuneista toimenpiteistä biopolttoaineiden osuuden kasvattamiseksi ja turpeen käytön vähentämiseksi. Lisäksi teollisen hukkalämmön hyödyntämistä on lisätty ja energiatehokkuutta parannettu, mikä vähentää fossiilisten polttoaineiden tarvetta.
Liikenne aiheuttaa Kokkolassa lähes neljänneksen alueellisista kasvihuonekaasupäästöistä. Vuonna 2023 liikenteen päästöt laskivat noin 4 % edellisvuoteen verrattuna. Kokkolan ilmastotyössä liikenteen päästöjen vähentäminen on keskeisessä roolissa. Kaupunki panostaa muun muassa kestävien kulkumuotojen, kuten pyöräilyn ja joukkoliikenteen edistämiseen sekä vaihtoehtoisten käyttövoimien, kuten sähköautojen käyttöönottoon.
Kokkola edistää ilmastotavoitteitaan systemaattisesti
Kokkolan kaupunki on sitoutunut olemaan hiilineutraali vuoteen 2035 mennessä. Valmisteilla olevassa ilmasto-ohjelmassa 2025–2035 on määritelty toimenpiteitä päästöjen vähentämiseksi kaikilla sektoreilla. Päästöjen väheneminen energiasektorilla tukee merkittävästi kaupungin tavoitteita ja korostaa siirtymän tärkeyttä puhtaampaan energiajärjestelmään.
”Vuoden 2023 päästövähennykset kertovat, että energiasektorin puhdistuminen tuo konkreettisia tuloksia myös paikallisesti. Kokkola jatkaa ilmastotyötään edistämällä energiatehokkuutta, uusiutuvan energian käyttöä ja kestäviä kulkumuotoja,” toteaa ilmastoasiantuntija Jenni Silvola.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jenni SilvolaIlmastoasiantuntija
Puh:044 7809 306jenni.silvola@kokkola.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Kokkola. Meillä on laajempi horisontti
Kokkolan kaupunki on Keski-Pohjanmaan kaksikielinen maakuntakeskus, jossa asukkaita on noin 48.000. Kokkolan elinkeinoelämän veturi on kansainvälisestikin merkittävä kemianteollisuuden keskittymä, jota täydentävät Suomen suurin raideliikenne- ja panamaxsatama sekä monipuolinen yritystoimijoiden verkosto. Myös monipuoliset tapahtumat, matkailu ja loma-asuminen tuovat kaupunkiin kävijöitä.
Kuningas Kustaa II Aadolf perusti Kokkolan kaupungin 400 vuotta sitten Pohjanlahden rannalle. Meri on tuonut mukanaan vahvat kaupan ja logistiikan perinteet merenkulusta ja laivanrakennuksesta teollisuuteen ja sivistykseen. Sijainti meren ja lentoyhteyksien äärellä, pääradan ja E8-tien varrella varmistaa niin ihmisten, tavaroiden kuin ideoidenkin liikkuvuuden.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokkolan kaupunki
Skolmaten väcker debatt – Karleby stad reagerar på responsen19.8.2025 13:45:05 EEST | Pressmeddelande
Under de senaste dagarna har det pågått en livlig debatt i lokalmedier och i sociala medier om skolmaten i Karleby. Karleby har också fått mycket respons via stadens responstjänst. Responsen har behandlats när den kommit in.
Kouluruoka puhuttaa – Kokkolan kaupunki reagoi palautteeseen19.8.2025 13:45:05 EEST | Tiedote
Viime päivinä Kokkolan kouluruoasta on käyty vilkasta keskustelua paikallisessa mediassa ja sosiaalisen median kanavilla. Kokkola on saanut paljon palautetta myös kaupungin oman palautepalvelun kautta. Palautteita on käyty läpi tuoreeltaan.
Lagändringar träder i kraft i augusti – Karleby uppdaterar skolornas ordningsregler gällande mobiltelefonanvändning25.6.2025 09:31:42 EEST | Pressmeddelande
Den 1 augusti 2025 träder en lagändring i kraft i hela Finland där det föreskrivs hur eleverna får använda sina mobila enheter under skoldagen. Med mobila enheter avses bl.a. smarttelefoner och surfplattor.
Lakimuutokset voimaan elokuussa – Kokkola päivittää koulujen järjestyssääntöjä mobiililaitteiden käytön osalta25.6.2025 09:31:42 EEST | Tiedote
Koko Suomessa tulee 1.8.2025 voimaan lakimuutos, joka määrää siitä, miten oppilaat saavat koulupäivän aikana käyttää mobiililaitteitaan. Mobiililaitteilla tarkoitetaan muun muassa älypuhelimia ja tabletteja.
Kungen flyttas för att renoveras23.6.2025 13:37:10 EEST | Pressmeddelande
Träskulpturen av kung Gustav II Adolf som finns i Engelska parken i Karleby kommer att flyttas 30.6.2025 för att bli renoverad.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme