POKA24- ja SAVO24-valmiusharjoitukset kehittivät alueellista varautumista ja yhteistyötä
Itä-Suomen aluehallintovirasto järjesti POKA24- ja SAVO24-valmiusharjoitukset syksyllä 2024. Harjoitus osoitti, että tiiviillä yhteistyöllä ja sitoutumisella voidaan saavuttaa merkittäviä parannuksia alueellisessa varautumisessa.
Harjoitukset kokosivat yhteen noin 700 osallistujaa Etelä-Savon, Pohjois-Karjalan ja Pohjois-Savon kunnista sekä Itä-Suomen alueen seurakunnista, hyvinvointialueilta, turvallisuusviranomaisista ja muista alueellisista toimijoista. Harjoitukset tarjosivat osallistujille mahdollisuuden harjoitella yhteistoimintaa poikkeusoloissa.
Harjoituksen päävaiheet toteutettiin 3.–4. syyskuuta (POKA24) sekä 30.–31. lokakuuta (SAVO24). Harjoitusten taustatilanteena oli sodan uhka, jonka takia harjoiteltiin väestön siirtoja, eläintuotantotilojen toimintaa ja hautaustoimen järjestelyjä. Lisäksi harjoittelijoiden tuli järjestää yhteiskunnan toiminnan kannalta kriittisen henkilöstön lasten varhaiskasvatus, esiopetus ja perusopetus, myös vedenjakelussa oli laajoja häiriöitä.
Harjoitusten päätavoitteena oli kehittää poikkeusoloihin varautumista ja valmiussuunnittelua väestön siirtämisen varalle, parantaa johtamista, tunnistaa eri toimijoiden vastuut sekä kehittää yhteistoimintaa väestönsuojelussa. Havaintojen ja harjoituksiin osallistujilta saadun palautteen perusteella harjoituksen tavoitteet saavutettiin pääosin. Harjoitusten perusteella kehittämistä on edelleen yhteisessä tilannetietoisuudessa sekä yhteistoiminnassa.
POKA24-harjoitus järjestettiin samaan aikaan Kainuun prikaatin paikallispuolustusharjoituksen kanssa ja harjoitus kehitti siviilitoimijoiden sekä puolustusvoimien yhteistoimintaa sekä vahvisti kokonaisturvallisuutta. Valmiusharjoituksissa hyödynnettiin ensimäistä kertaa Itä-Suomessa virtuaalista harjoitusalustaa, joka toimi erinomaisesti mahdollistaen selkeän harjoitusviestien välittämisen.
Harjoituksessa esille nousseet osallistujien omat kehittämiskohteet
Harjoituksiin osallistuneiden tavoitteena on harjoituksen pohjalta päivittää ja kehittää omia valmiussuunnitelmiaan sekä toimintamallejaan siten, että niitä voidaan tarvittaessa aidosti hyödyntää poikkeuksellisissa tilanteissa.
Käytännön harjoittelupäivien jälkeen on ehkä harjoituksen tärkein vaihe. Jokaisen organisaation tulee selvittää, mitä opimme ja mitä meidän on muutettava omassa toiminnassamme. Ja tähän lisättynä toimintasuunnitelma, jossa on määritetty ne käytännön toimet, mitä teemme huomiseen mennessä, viikon sisällä ja kuukausien päästä. Tällä varmistetaan, että kunkin toimijan valmius tosiasiallisesti kehittyy yhä paremmaksi, toteaa johtaja Joni Henttu Itä-Suomen aluehallintovirastosta.
Itä-Suomen aluehallintovirasto kiittää
Itä-Suomen aluehallintovirasto kiittää lämpimästi kaikkia harjoitukseen osallistuneita erinomaisesta yhteistyöstä.
Harjoituksen suunnittelu ja toteutus yhteistyössä osoitti, että tiiviillä yhteistyöllä ja sitoutumisella voidaan saavuttaa merkittäviä parannuksia alueellisessa varautumisessa, summasi pelastusylitarkastaja Esa Ahlberg harjoituksen hyötyjä.
Harjoituksista saatuja kehitysehdotuksia hyödynnetään tulevissa harjoituksissa ja varautumisen kehittämisessä.
Lisätietoja
pelastusylitarkastaja Esa Ahlberg, 0295 016 857
johtaja Joni Henttu, p. 0295 017 364
etunimi.sukunimi@avi.fi, Itä-Suomen aluehallintovirasto
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Esa AhlbergpelastusylitarkastajaItä-Suomen aluehallintovirasto
Puh:0295 016 857esa.ahlberg@avi.fiJoni HenttujohtajaItä-Suomen aluehallintovirasto
Puh:0295 017 364joni.henttu@avi.fiAluehallintovirastossa edistämme perusoikeuksien ja oikeusturvan toteutumista, peruspalvelujen saatavuutta, ympäristönsuojelua, ympäristön kestävää käyttöä, sisäistä turvallisuutta sekä terveellistä ja turvallista elin- ja työympäristöä alueilla. Hoidamme myös lainsäädännön toimeenpano-, ohjaus- ja valvontatehtäviä alueillamme. Toimintaamme ohjaa kahdeksan ministeriötä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Aluehallintovirasto/Regionförvaltningsverket
Drygt tre hundra aktörer inom övergripande säkerhet deltog i specialförsvarskurser med temat mental kristålighet5.12.2025 08:00:00 EET | Pressmeddelande
Regionförvaltningsverket i Västra och Inre Finland arrangerade åren 2024–2025 fyra regionala specialförsvarskurser med temat mental kristålighet i samarbete med Pansarbrigaden och Björneborgs brigad. Drygt tre hundra sakkunniga inom olika branscher från Birkaland, Mellersta Finland och de österbottniska landskapen deltog i kurserna.
Lähes kolmesataa kokonaisturvallisuuden toimijaa osallistui alueellisen maanpuolustuksen erikoiskursseille henkisestä kriisinkestävyydestä5.12.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Länsi- ja Sisä-Suomen aluehallintovirasto järjesti yhteistyössä Panssariprikaatin ja Porin prikaatin kanssa neljä alueellista maanpuolustuksen erikoiskurssia henkisen kriisinkestävyyden teemalla vuosina 2024–2025. Kursseille osallistui lähes 300 eri alojen asiantuntijaa Pirkanmaan, Keski-Suomen ja pohjalaismaakuntien alueelta.
Påföljdsavgift om 13 000 euro påförs Huoneistotrendi Oy för försummelser att följa penningtvättslagen3.12.2025 09:45:00 EET | Pressmeddelande
De allvarligaste försummelserna gäller utarbetningen av den rapporteringsskyldigas riskbedömning och identifieringen av kundernas verkliga förmånstagare.
Huoneistotrendi Oy:lle 13 000 euron seuraamusmaksu rahanpesulain noudattamisen laiminlyönneistä3.12.2025 09:45:00 EET | Tiedote
Vakavimmat laiminlyönnit koskevat ilmoitusvelvollisen riskiarvion laadintaa ja ilmoitusvelvollisen asiakkaiden tosiasiallisten edunsaajien tunnistamista.
Sormi imeytyi kuljetinlinjan nieluun – yhtiölle ja sen edustajille tuomio työturvallisuusrikoksesta2.12.2025 16:14:48 EET | Tiedote
Pohjois-Savon käräjäoikeus on 2.12.2025 tuominnut Lehtisepät Oy:n työturvallisuusrikoksesta yhteisösakkoon sekä yhtiön toimitusjohtajan ja yhtiön Varkauden painotalon tuotantopäällikön sakkorangaistuksiin. Yhtiössä oli laiminlyöty selvittää tuotannon koneiden käytöstä aiheutuvat vaaratekijät riittävän järjestelmällisesti ja suojata yhtiön Varkauden painotalon kuljettimessa ollut nielu.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme