EPSI Rating: Säästäjät ja sijoittajat arvioivat S-Pankin täyden palvelun pankkien ykköseksi
4.12.2024 09:00:00 EET | S-Pankki Oyj | Tiedote
S-Pankki arvioitiin yleispankkien ykköseksi tuoreessa tutkimuksessa, joka mittaa säästäjien ja sijoittajien asiakastyytyväisyyttä. S-Pankki sai korkeat arvosanat niin tuotteiden ja palveluiden laadusta kuin rahalle tarjoamastaan vastineesta.

EPSI Rating on tutkinut yleistä asiakastyytyväisyyttä pankkialalla Suomessa jo pitkään. Säästäjien ja sijoittajien asiakastyytyväisyyttä mitattiin erikseen nyt toista kertaa. S-Pankin saavuttama asiakastyytyväisyyden indeksiluku 78,8 (0-100) oli yleispankkien korkein, ja viisi indeksiyksikköä toimialan keskiarvoa korkeampi. Indeksiluku mittaa muun muassa toimijoiden imagoa ja tunnettuutta sekä asiakkaiden kokemuksia sijoituspalveluista.
S-Pankki erottuu tutkimuksessa edukseen sekä tuotteiden että palveluiden laadussa. Tuotelaatua arvioitiin muun muassa kysymyksillä tuotevalikoimasta, digitaalisista palveluista ja varojen turvallisesta käsittelystä. Palvelulaadun osalta tarkasteltiin esimerkiksi arvostavaa suhtautumista asiakkaisiin sekä tarpeisiin vastaavaa ja aloitteellista palvelua. Tuotelaadusta S-Pankki sai arvosanaksi 80,5 sijoittuen toimialan keskitason (78,5) yläpuolelle. Myös kokemus S-Pankin palvelun laadusta oli erittäin hyvä 76,4 – lähes neljä indeksiyksikköä yli keskiarvon (72,5).
Säästäjät ja sijoittajat kokevat, että S-Pankki tarjoaa täyden palvelun pankeista parasta vastinetta rahoille. Tätä kuvaava indeksiarvo oli S-Pankilla 80,8 ja 5,3 indeksiyksikköä yli alan keskiarvon. Lisäksi S-Pankilla on alan toiseksi uskollisimmat asiakkaat: asiakasuskollisuutta kuvaava indeksiluku oli S-Pankilla 82,3, joka oli 5,7 indeksiyksikköä korkeampi kuin toimialan keskiarvo.
S-Pankki sai poikkeuksellisen korkeat pisteet myös aktiivisimmilta sijoittajilta, jotka ostavat tai myyvät arvopapereita vähintään kerran viikossa. Kyseessä on tavallista vaativampi asiakasryhmä, joka arvostaa helppokäyttöisiä ja luotettavia sijoituspalveluita. Tämän segmentin keskimääräinen asiakastyytyväisyys oli tutkimuksen mukaan 72,5. S-Pankki sai aktiivisilta sijoittajilta kuitenkin arvosanaksi huikeat 85,9.
”Säästäjillä ja sijoittajilla on hyvin vaihtelevia odotuksia, mutta tutkimuksen mukaan 80 % sijoittajista arvioi, että S-Pankissa on hyvä ymmärrys heidän tarpeistaan. Tulokset ovat ilahduttavia ja kertovat siitä, että kehitystyömme on vienyt meitä oikeaan suuntaan. S-Pankin ja Handelsbankenin tuore yrityskauppa laajentaa edelleen mahdollisuuksiamme tarjota asiakkaillemme monipuolisia sijoitustuotteita ja alan parasta palvelua”, sanoo kuluneen vuoden aikana S-Pankin varallisuudenhoitoliiketoiminnan johtajana toiminut Teri Heilala.
EPSI Ratingin Arvopaperisäästäjät ja sijoittajat 2024 -tutkimukseen haastateltiin noin 1 400 henkilöä, jotka sijoittavat arvopapereihin tai osakkeisiin. Haastattelut tehtiin marraskuussa 2024.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
S-Pankin viestintä
Puh:+358 10 767 9300viestinta@s-pankki.fiwww.s-pankki.fiKuvat

Linkit
S-Pankki
S-Pankki on kotimainen pankki ja osa S-ryhmää. Olemme olemassa siksi, että jokaisella olisi mahdollisuus vähän rahakkaampaan huomiseen. Meillä on yli kolme miljoonaa asiakasta ja tunnemme asiakkaidemme arjen. Tuomme siihen helppoutta ja hyötyä muun muassa helppokäyttöisten digitaalisten palveluidemme avulla. Täyden palvelun pankkina olemme tukena elämän pienissä ja suurissa käännekohdissa. s-pankki.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta S-Pankki Oyj
S-Bankens undersökning: Amorteringsfria perioder för bostadslån används med eftertanke – unga bryter det traditionella tänkesättet på bostadslån23.6.2026 07:00:00 EEST | Pressmeddelande
Den finska bostadslånekulturen är i en långsam förändring. Amorteringsfria perioder används fortfarande med eftertanke och framför allt som stöd i föränderliga livssituationer, men unga förhåller sig mer avslappnat till flexibiliteten i bostadslån. S-Bankens expert påpekar att utnyttjandet av flexibiliteten i bästa fall kan hjälpa till att förbereda sig på vardagens ekonomiska påfrestningar och göra den egna ekonomin mer hållbar.
S-Pankin tutkimus: Asuntolainan lyhennysvapaita käytetään harkiten – nuoret murtavat asuntolainan perinteisen ajattelutavan23.6.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Suomalaisten asuntolainakulttuuri on hitaassa muutoksessa. Lyhennysvapaita käytetään edelleen harkiten ja ennen kaikkea muuttuvien elämäntilanteiden tukena, mutta nuoret suhtautuvat asuntolainan joustoihin muita rennommin. S-Pankin asiantuntija muistuttaa, että joustojen hyödyntäminen voi parhaimmillaan auttaa varautumaan arjen talouspaineisiin ja vahvistaa oman talouden kestävyyttä.
S-Bankens prognos för bostadsmarknaden: Oron tynger fortfarande bostadsmarknaden, men ränteutsikterna kan vända redan i höst16.6.2026 08:00:00 EEST | Pressmeddelande
Innevarande år 2026 har varit svårt för bostadsmarknaden, och bostadshandeln, som tilltog en aning i fjol, började minska igen. Även en permanent vändning i utvecklingen av bostadspriserna väntas fortfarande. Janne Ronkanen, ekonom på S-Banken, förutspår att priserna på gamla aktielägenheter sjunker med två procent i år, men att priserna börjar stiga nästa år i takt med att den ekonomiska tillväxten tilltar och ränteläget blir stabilare.
S-Pankin asuntomarkkinaennuste: Huolet painavat yhä asuntomarkkinaa, mutta korkonäkymä voi syksyllä jo kääntyä16.6.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Alkanut vuosi 2026 on ollut asuntomarkkinoille haastava ja viime vuonna hienoisesti vilkastunut asuntokauppa kääntyi jälleen laskuun. Myös asuntojen hintakehityksen pysyvää käännettä odotellaan edelleen. S-Pankin ekonomisti Janne Ronkanen ennustaa vanhojen osakeasuntojen hintojen laskevan tänä vuonna 2 %, mutta hintojen kääntyvän ensi vuonna nousuun vahvistuvan talouskasvun sekä korkotilanteen tasaantumisen myötä.
Yhdysvaltojen keskuspankin korkokokouksen ennakko: Warshin debyytti paineessa – korot ennallaan nyt, mutta suunta kiristyy15.6.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Yhdysvaltain keskuspankin Fedin odotetaan jättävän ohjauskoron ennalleen 17. kesäkuuta pidettävässä korkokokouksessa. Kokous on Kevin Warshin ensimmäinen pääjohtajana, ja korkotason odotetaan pysyvän 3,5–3,75 prosentin vaihteluvälissä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme