Tutkimus: Etäkuntoutus voi olla yhtä vaikuttavaa kuin kasvokkainen kuntoutus – parantaa saavutettavuutta etenkin syrjäseuduilla
5.12.2024 06:00:00 EET | Kela/FPA | Tiedote
Läs meddelandet på svenska (fpa.fi).
Etänä toteutettu kuntoutus voi olla vähintään yhtä tehokasta kuin perinteinen kuntoutus. Etäkuntoutus voi vähentää terveydenhuollon kustannuksia ja parantaa palveluiden saavutettavuutta etenkin syrjäseuduilla. Terapeuttisen suhteen muodostuminen koetaan kuitenkin haastavana.
Etäkuntoutus voi parantaa toimintakykyä vähintään yhtä paljon kuin perinteinen, kasvokkain toteutettava fysioterapia tai toimintaterapia, kertoo tuore Kelan rahoittama tutkimus. Tutkimus koski Kelan järjestämää vaativaa lääkinnällistä kuntoutusta.
– Kuntoutus voi olla vaikuttavaa yhtä hyvin etänä kuin kasvokkain. Molemmissa toteutustavoissa on omat vahvuutensa ja haasteensa, joista on syytä olla tietoinen kuntoutusta suunnitellessa, sanoo tutkimusta johtanut vanhempi tutkija Eeva Aartolahti Jyväskylän ammattikorkeakoulun Kuntoutusinstituutista.
Etäkuntoutus tuo kuntoutuksen arkiympäristöön
Etäkuntoutus tarjoaa kuntoutujille mahdollisuuden osallistua hoitoon omassa arkiympäristössään. Se voi tehdä sekä kuntoutuksen tavoitteista että toteutuksesta konkreettisempaa kuntoutujalle. Toisaalta yhä enemmän vastuuta kuntoutumisesta lankeaa kuntoutujalle itselleen ja hänen lähipiirilleen.
Erityisesti lapsilla ja nuorilla, joilla on mielenterveyden tai käyttäytymisen häiriöitä, etäkuntoutus on nähty perheiden kannalta voimauttavana ja joustavana. Perheet kokivat etäkuntoutuksen osana arkea sujuvaksi, mikä vähensi kuormitusta.
– Onnistuneen etäkuntoutuksen avain on perheiden ja ammattilaisten välinen yhteistyö sekä arjen tarpeiden ymmärtäminen, sanoo toimintaterapian lehtori Mari Kantanen Kuntoutusinstituutin tutkimusryhmästä.
Terapeuttisen suhteen luominen etänä haastaa ammattilaisia
Kuntoutuksen ammattilaiset, esimerkiksi fysioterapeutit ja toimintaterapeutit, kohtaavat etäkuntoutuksessa uudenlaisia haasteita. Terapeuttisen suhteen luominen etäyhteyksillä vaatii erityisosaamista ja henkilökohtaista otetta.
Etäkuntoutuksen onnistuminen vaatii koulutusta muun muassa teknologian käytössä, etäohjauksen taidoissa ja kyberturvallisuudessa. Näitä taitoja pitäisi tutkijoiden mukaan painottaa aiempaa enemmän sekä kuntoutuksen ammattilaisten peruskoulutuksessa että jatkuvassa oppimisessa.
– Erityisiä haasteita etäkuntoutuksen käyttöönotossa voi syntyä, jos kuntoutuja ei syystä tai toisesta käytä digipalveluita tai halua paljastaa herkkäluontoisia asioitaan samaan aikaan kotona oleville läheisilleen, Aartolahti kuvaa.
Saavutettavuus lisääntyy, kustannusvaikuttavuudesta tarvitaan lisää tietoa
Etäkuntoutus voi vähentää alueellista eriarvoisuutta, koska se voi lisätä kuntoutuspalveluiden saavutettavuutta etenkin maaseudulla ja syrjäseuduilla. Etäkuntoutus mahdollistaa palvelut myös alueilla, joissa perinteiset kuntoutusmahdollisuudet ovat rajalliset tai matkat ovat pitkiä.
– Etäkuntoutus voi lisätä saavutettavuutta mahdollistamalla kuntoutuksen haja-asutusalueilla, mutta toisaalta haasteet teknologian käytössä voivat rajoittaa etäkuntoutuksen saavutettavuutta, pohtii Aartolahti.
Vaikka etäkuntoutuksen vaikuttavuus kuntoutujien toimintakykyyn ja elämänlaatuun on todettu hyväksi, etäkuntoutuksen kustannusvaikuttavuudesta on saatavilla vasta vähän tietoa. Etäkuntoutus voi vähentää terveydenhuollon kustannuksia, erityisesti matkakulujen ja vastaanottokäyntien osalta. Toisaalta alkuvaiheessa teknologiasta aiheutuu lisäkustannuksia. Olemassa olevien tutkimusten näyttö on kustannusvaikuttavuuden kannalta osin ristiriitaista.
Etäkuntoutuksen käyttö lisääntyy Kelan kuntoutuksessa
Etäkuntoutuksen käyttö on viime vuosina kasvanut Kelan kuntoutuspalveluissa, ja sen odotetaan lisääntyvän entisestään lähivuosina. Monet Kelan harkinnanvaraiset kuntoutus- ja sopeutumisvalmennuskurssit toteutetaan jo osittain etäkuntoutuksena, ja ensi vuonna näiden kurssien määrä kasvaa entisestään.
Syksyllä käynnistynyt Tules-etäkuntoutuskurssi on Kelan ensimmäinen kokonaan etänä toteutettava moniammatillinen kuntoutuspalvelu. Se parantaa erityisesti työelämässä olevien mahdollisuuksia osallistua tuki- ja liikuntaelinsairauksia sairastaville tarkoitettuun kuntoutukseen, kun oman arjen ja kuntoutuksen yhteensovittaminen on joustavaa.
***
Alkuperäinen tutkimus: Aartolahti, E. ym. (2024). Etäfysioterapian ja etätoimintaterapian vaikuttavuus, kustannusvaikuttavuus ja merkitykset vaativassa lääkinnällisessä kuntoutuksessa: järjestelmälliset kirjallisuuskatsaukset. Sosiaali- ja terveysturvan raportteja 30. Kela. URN:ISBN:978-952-284-205-3
Näin tutkimus toteutettiin
Tutkimuksessa selvitettiin etäkuntoutuksen vaikuttavuutta, kustannusvaikuttavuutta ja merkityksiä vaativan lääkinnällisen kuntoutuksen kuntoutujille järjestelmällisten kirjallisuuskatsausten, näytönastekatsausten ja laadullisten tutkimuslöydösten metasynteesin avulla.
Kirjallisuushaut toteutettiin MEDLINE-, CINAHL-, PsycINFO- ja ERIC-tietokannoista lokakuun 2021 ja marraskuun 2022 aikana.
Yhteyshenkilöt
Eeva AartolahtiTtT, vanhempi tutkijaJyväskylän ammattikorkeakoulu, Kuntoutusinstituutti
Puh:050 323 7511eeva.aartolahti@jamk.fiMerja Pouttu (Etäkuntoutuksen käytöstä Kelan kuntoutuksessa)suunnittelijaKela
Puh:050 169 6035merja.pouttu@kela.fiKelan viestintäKelan viestinnän mediapuhelin palvelee arkisin klo 9–16. Numerossa ohjaamme haastattelupyyntöjä asiantuntijoillemme. Voit jättää haastattelupyynnön myös sähköpostitse.
Puh:020 634 7745viestinta@kela.fiKansaneläkelaitos (Kela) hoitaa Suomen sosiaaliturvaan kuuluvien perusturvaa eri elämäntilanteissa.

Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kela/FPA
Handläggningstiderna för de första ansökningarna om allmänt stöd är längre än vanligt hos FPA14.7.2026 12:52:40 EEST | Pressmeddelande
Handläggningen av ansökningar från kunder som ansöker om allmänt stöd för första gången tar för närvarande längre än vanligt hos FPA. Orsaken till att handläggningstiderna är längre just nu är att arbetslösheten har ökat, att många studerande har slutfört sina studier och att många sökandes perioder med inkomstrelaterad dagpenning tar slut. FPA uppskattar att situationen lättar inom de närmaste veckorna.
Yleistuen ensimmäisten hakemusten käsittelyajat ovat Kelassa tavallista pidempiä14.7.2026 12:52:40 EEST | Tiedote
Läs meddelandet på svenska (fpa.fi). Yleistuen ensimmäisten hakemusten käsittely kestää tällä hetkellä Kelassa tavallista pidempään. Käsittelyaikojen pitenemiseen ovat syinä työttömyyden kasvu, opiskelijoiden valmistuminen ja ansiopäivärahakausien päättyminen. Kela arvioi saavansa tilanteen purettua lähiviikkojen aikana.
Studielån för det kommande läsåret kan lyftas redan i augusti2.7.2026 08:53:46 EEST | Pressmeddelande
Studerande kan lyfta studielån för den kommande höstterminen från början av augusti. Studielånet inverkar också på den studerandes möjligheter att få utkomststöd.
Tulevan lukuvuoden opintolainaa voi nostaa jo elokuussa2.7.2026 08:53:46 EEST | Tiedote
Läs meddelandet på svenska (fpa.fi). Pressrelease in English (kela.fi). Opiskelijat voivat nostaa tulevan syyslukukauden opintolainaa elokuun alusta alkaen. Opintolaina vaikuttaa myös opiskelijan mahdollisuuteen saada toimeentulotukea.
Student loan funds for the coming academic year can be taken out already in August2.7.2026 08:53:46 EEST | Press release
Students can take out student loan funds for the coming autumn term starting from the beginning of August. The student loan also affects the student’s eligibility for social assistance.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme