Kysely: Neljänneksessä kansalaisopistoista yt- tai muutosneuvottelut
4.12.2024 12:00:00 EET | Opetusalan Ammattijärjestö OAJ ry | Tiedote
Opetusalan Ammattijärjestö OAJ:n ja Kansalaisopistojen liitto KoL:n teettämän kyselyn mukaan neljänneksessä kansalaisopistoja on vuonna 2024 ollut tai on tulossa yt- tai muutosneuvottelut. Samaan aikaan opetustuntien ja henkilöstön määrä vähenee ja kurssimaksut kasvavat.
Hallituksen tekemät leikkaukset vapaan sivistystyön rahoitukseen näkyvät nyt kansalaisopistojen arjessa. OAJ:n ja KoL:n teettämän kyselyn mukaan neljänneksessä kansalaisopistoja on vuonna 2024 ollut tai on tulossa yt- tai muutosneuvottelut.
– Yt- tai muutosneuvotteluja käyvissä kansalaisopistoissa on leikattu henkilöstöstä, tiloista, opetustunneista ja materiaalikustannuksista. Tällä kaikella on vaikutusta koulutuksen järjestämiseen ja vapaan sivistystyön saatavuuteen ympäri Suomen, OAJ:n erityisasiantuntija Tuovi Manninen korostaa.
Niissäkin opistoissa, joissa henkilöstövähennyksiä ei tehdä yt- tai muutosneuvottelujen kautta, voidaan vähentää tuntiopettajien tunteja. Henkilöstövaikutukset ovat siis pelkkiä yt- tai muutosneuvottelujen seurauksia suuremmat. Leikkaukset kansalaisopistoihin voivat osua välillisesti myös taiteen perusopetukseen, sillä osa taidekouluista toimivat kansalaisopistojen yhteydessä.
– Osalla tuntiopettajista opetustyö on ollut ainoa tulonlähde. Samalla moni pienyrittäjä, käsityöläinen ja taiteilija on saanut kansalaisopistoissa opettamisesta tärkeää lisätuloa. Leikkaukset ovat lyhytnäköisiä myös kansantaloudellisesti, sillä vapaa sivistystyö ruokkii kuntien kulttuuria, matkailua ja elinvoimaa. Tuntuu siltä, että tällä hetkellä päättäjät eivät ymmärrä taiteen, kulttuurin ja sivistyksen valtavaa merkitystä yhteiskunnalle, Manninen jatkaa.
Opetustunnit vähenevät 68 prosentissa kaikista vastanneista kansalaisopistoista edeltävään vuoteen verrattuna. Kurssimaksut kallistuvat keskimäärin viisi prosenttia.
– Suomalaisen vapaan sivistystyön kaunis ajatus on ollut siinä, että kaikista taustoista tulevat voivat kehittää itseään. Supistuva opetustarjonta ja kallistuvat kurssimaksut heikentävät suomalaisten mahdollisuuksia osallistua kansalaisopistojen opetukseen ja lisäävät siten eriarvoisuutta. Tällä voi olla vaikutusta myös kuntalaisten hyvinvointiin ja mahdollisesti myös sote-kuluihin, sillä vapaa sivistystyö on tutkitusti lisännyt siihen osallistuvien kokemaa hyvinvointia, Kansalaisopistojen liiton toiminnanjohtaja Jaana Nuottanen toteaa.
Kyselyn vastauksissa oli myös myönteistä. Kansalaisopistojen rehtorien työn imu oli edelleen hyvällä mallilla.
– Vastanneista jokainen oli vähintään silloin tällöin innoissaan töistään ja yli kolme neljäsosaa tyytyväisiä työhönsä. Kansalaisopistoissa tehdään merkityksellistä ja palkitsevaa työtä, mutta myös työn edellytysten tulisi olla kunnossa, Nuottanen jatkaa.
Kansalaisopistojen liitto KoL lähetti kyselyn kansalaisopistoille. Vastauksia saatiin 67 ja vastausprosentti oli 38,5 %.
Yhteyshenkilöt
Jaana NuottanenToiminnanjohtajaKansalaisopistojen liitto
Puh:040 741 0641jaana.nuottanen@kansalaisopistojenliitto.fiTuovi ManninenErityisasiantuntijaOAJ
Puh:020 748 9640tuovi.manninen@oaj.fiLiitteet
Opetusalan Ammattijärjestö OAJ on työmarkkinajärjestö, joka valvoo koulutus-, kasvatus- ja tutkimusalan ammattilaisten etuja aina varhaiskasvatuksesta aikuiskoulutukseen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Opetusalan Ammattijärjestö OAJ ry
Katarina Murto kesälomien siirron edistämisestä: ”Järjetöntä näpertelyä”22.5.2026 14:27:25 EEST | Tiedote
Opetusministeri lähetti tänään lausuntokierrokselle kesälomien siirtoa koskevan ehdotuksensa. OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto pitää käsittämättömänä, että nyt pohditaan opetusministerin johdolla kesäloman siirtoa sen sijaan, että keskitytään saamaan Suomen osaamis- ja koulutustaso nousuun.
OAJ: Määräaikaisuuksiin palautettava perusteltu syy20.5.2026 14:14:39 EEST | Tiedote
Eduskunta on juuri hyväksynyt työsopimuslain muutokset, jotka sallivat määräaikaisen työsuhteen ilman perustetta enintään vuodeksi. OAJ pitää uudistusta vahingollisena ja vaatii perustellun syyn palauttamista määräaikaisuuksiin.
Työministeri siirtää ammattikorkeakoulujen lakkoa kahdella viikolla20.5.2026 12:44:32 EEST | Tiedote
Työministeri on siirtänyt OAJ:n kaikkiin ammattikorkeakouluihin 28.5. antaman työnseisauksen ajankohtaa kahdella viikolla. Siirron myötä työnseisaus menettää merkityksensä, koska se oli rajattu koskemaan ainoastaan pääsykokeiden valvontatehtäviä.
OAJ:lta lakkovaroitus kaikkiin ammattikorkeakouluihin13.5.2026 17:03:11 EEST | Tiedote
OAJ antoi tänään lakkovaroituksen, joka koskee kaikkia ammattikorkeakouluja. Ellei sopua synny aiemmin, lakko toteutuu 28. toukokuuta. Työnseisaus koskee pääsykokeiden valvontaan liittyviä työtehtäviä.
OAJ godkände medlingsbudet men arbetsgivarparten förkastade förslaget13.5.2026 14:13:00 EEST | Pressmeddelande
OAJ:s styrelse godkände riksmedlarens medlingsbud för ett nytt kollektivavtal för yrkeshögskolorna. Också De högre tjänstemännen YTN gav sitt godkännande. Däremot förkastade arbetsgivarparten Bildningsbranschen förslaget. Strejkerna som OAJ har varslat om genomförs också nästa vecka.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme