OP Uusimaa jatkaa HJK:n pääyhteistyökumppanina myös 2025–2026
HJK:n ja Osuuspankin yli vuosikymmenen kestänyt yhteistyö jatkuu. HJK ja OP Uusimaa ovat tehneet uuden yhteistyösopimuksen vuosille 2025 ja 2026.

Kyseessä on pääyhteistyökumppanuus, joka kattaa koko seuran aina junioreista aikuisten edustusjoukkueisiin saakka. OP Uusimaa on jatkossakin näkyvästi esillä niin HJK:n miesten kuin naistenkin edustusjoukkueiden pelipaidoissa. Lisäksi OP:n logo näkyy edelleen kaikissa juniorien pelipaidoissa.
– Meistä on upeaa jatkaa onnistunutta ja arvojemme mukaista yhteistyötä HJK:n kanssa. Yhteinen arvomaailma on hieno ja kantava pohja yhteistyössämme HJK:n kanssa. Yhteistyön ansiosta olemme mm. mahdollistamassa lasten ja nuorten liikkumista, sekä opastamassa nuorille oman talouden hallinnan taitoja, jotka molemmat ovat tärkeä osa vastuullisuustyötämme. Omistaja-asiakkaillemme kumppanuus tulee näkymään esimerkiksi omista-asiakasetujen muodossa, kertoo OP Uusimaan markkinointi- ja viestintäjohtaja Hanna Korhonen.
HJK:n myyntijohtaja Esko Villman pitää suurena kunniana päästä kertomaan hyvän yhteistyökumppanuuden jatkumisesta OP Uusimaan kanssa.
– Pääyhteistyökumppanuudellamme on vahva vaikutus koko Klubiyhteisöön, jossa myös OP Uusimaan logo koristaa peliasujamme aina junioreista edustusjoukkueisiin. On ollut ilo huomata, miten yhteistyömme on kehittynyt vuosien varrella, mutta tarina on vasta alussa, Villman sanoo.
Yhteistyössä korostuu vastuullisuus, mikä näkyy esimerkiksi nuorten taloustaitovalmennuksena. Syksyllä 2024 järjestettiin ensimmäinen Ura & Raha -vastuullisuusseminaari HJK:n akatemian vanhimmille ikäluokille, ja junioreiltakin kiitosta kerännyt tapahtuma on tarkoitus järjestää myös tulevina vuosina.
– Uutena konseptina lanseeratussa Ura & Raha -seminaarissa kannamme vastuun nuorten taloustaidoista ja tarjoamme mahdollisimman hyvät eväät tulevaan peliuraan ja sen jälkeiseen aikaan, Villman kertoo.
OP Uusimaa oli myös merkittävässä roolissa emännöidessään erästä kauden 2024 tärkeimmistä otteluista.
– Teimme yhdessä Kansallisen liigan uuden upean katsojaennätyksen (2535 katsojaa) syksyllä mestaruuden varmistaneessa HJK–KuPS-ottelussa, Villman sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Juho HirvonenViestintäpäällikkö, HJK Oy
Puh:+358 403558967juho.hirvonen@hjk.fiEsko VillmanMyyntijohtaja, HJK
Puh:+358 50 5753828esko.villman@hjk.fiKuvat
Linkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HJK Oy
Joonas Rantanen on HJK:n uusi päävalmentaja30.11.2025 16:00:16 EET | Tiedote
Joonas Rantanen palaa HJK:hon Veikkausliiga-joukkueen päävalmentajaksi. HJK esittelee uuden päävalmentajan medialle keskiviikkona 3.12. kello 11. Ilmoittautumiset mediatilaisuuteen sähköpostitse osoitteeseen atte.lehtonen@hjk.fi tai puhelimitse (myös Whatsappissa) numeroon +358 40 5593813. Lisätiedot tiedotteen lopussa.
Oma kasvatti Toivo Mero sopimukseen HJK:n kanssa28.11.2025 18:58:36 EET | Tiedote
HJK-kasvatti Toivo Mero on tehnyt uuden sopimuksen, joka ulottuu vuoteen 2027 asti.
Emil Leveälahti sopimukseen HJK:n kanssa28.11.2025 12:04:24 EET | Tiedote
Nuori toppari ja Klubin oma kasvatti Emil Leveälahti on tehnyt HJK:n kanssa vuoteen 2027 ulottuvan sopimuksen.
Janne Wilkman on HJK:n uusi Head of Scouting27.11.2025 16:35:13 EET | Tiedote
Kansainvälisesti kokenut Janne Wilkman on aloittanut marraskuussa HJK:n Head of Scoutingin tehtävässä. Tavoitteena on tuoda seuraan yhä laadukkaampia pelaajia.
Sensaatio lähellä – HJK kaatoi suurseuran nuorten Mestarien liigassa26.11.2025 21:26:07 EET | Tiedote
1200 silmäparia todisti HJK:n arvokkasta 1–0-kotivoittoa UEFA Youth Leaguessa, kun belgialainen Genk kaatui Bolt Arenalla otteluparin avausosassa. Ratkaiseva toinen osa pelataan Belgiassa 10. joulukuuta.

