Global Fest tuo yhteisöllisyyttä ja musiikin monimuotoisuutta Musiikkitalolle 11.–13.12.2024
Vuosittain järjestettävä Taideyliopiston Sibelius-Akatemian Global Fest juhlistaa kulttuurista monimuotoisuutta ja yhteenkuuluvuutta, jota tarvitaan erityisesti näin vuoden pimeimpään aikaan. Maksuton ja kaikille avoin festivaali järjestetään Musiikkitalossa 11.–13.12.2024.

Sibelius-Akatemian Global Music -koulutus on Suomessa ainoa laatuaan. ”Global Fest juhlii esiintyjien ainutlaatuisia taiteellisia identiteettejä, jotka ovat usein moniarvoisia eivätkä rajoitu stereotyyppisiin kulttuurikäsityksiin”, Global Music -koulutusohjelman johtaja ja professori Nathan Riki Thomson kertoo. Tänäkin vuonna festivaalilla esiintyy artisteja eri puolilta maailmaa, yhteensä 32 eri maasta.
Tänä vuonna ohjelmassa on muun muassa ilmainen yhteislaulukonsertti Big Sing. Global Choir -kuoronjohtokurssin opiskelijat yhdessä Merzi Rajalan kanssa kutsuvat kaikki mukaan laulamaan ja täyttämään Musiikkitalon Sonore-salin äänellä ja ilolla. Aiempaa laulukokemusta ei tarvita. Konsertti järjestetään torstaina 12.12.
Perjantaina 13.12. Pan-African Ensemble -yhtyeen konsertissa tarkastellaan Afrikan mantereen eri alueiden nykymusiikkityylejä. Yhtyeen ohjelmistoon kuuluu valikoima yleisafrikkalaisia teoksia, kuten afrobeat-, zouk- ja soukous-musiikkia sekä itäafrikkalaista rumbaa. Yhtye luo uutta musiikkia ja liikettä yleisafrikkalaisten kulttuuriyhteyksiensä inspiroimana. Pan-African Ensemblea johtaa tansanialainen muusikko, tanssija ja säveltäjä Kasheshi Makena. Yhtyeeseen kuuluu opiskelijoita monista erilaisista kulttuuri- ja musiikkitaustoista.
Global Musicin opiskelijat valmistautuvat festivaaliin osana opintojaan. Festivaali on vuosi vuodelta lisännyt näkyvyyttä ja keskustelua kulttuurisen monimuotoisuuden merkityksestä ja erilaisuuden arvosta yhteiskunnassamme. ”Festivaalille on vuosien varrella kehittynyt kasvava ydinyleisö ja se on houkutellut mukaan ihmisiä, jotka eivät tavallisesti käy Musiikkitalossa”, Thomson sanoo.
Global Fest
Musiikkitalossa 11.–13.12.2024
Vapaa pääsy
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Nathan ThomsonProfessorSibelius Academy, Global music
Puh:050 475 8758nathan.thomson@uniarts.fiMirella LampelaMarkkinointisuunnittelijaTaideyliopiston Sibelius-Akatemia
Puh:050 448 5290mirella.lampela@uniarts.fiLinkit
Taideyliopisto tarjoaa ylintä musiikin, kuvataiteen, esittävien taiteiden sekä kirjoittamisen koulutusta Suomessa. Taideyliopisto on taidealojen koulutuksen ja tutkimuksen kansainvälinen suunnannäyttäjä, joka vahvistaa taidetta yhteiskuntaa uudistavana voimana. Vuonna 2013 perustetun Taideyliopiston muodostavat Kuvataideakatemia, Sibelius-Akatemia ja Teatterikorkeakoulu.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Taideyliopisto
Tutkimus: Taidealojen väitöstutkijat voivat keskimäärin hyvin – silti joka neljäs uupuu12.11.2025 15:07:00 EET | Tiedote
Sibelius-Akatemian julkaiseman kyselytutkimuksen mukaan taidealojen väitöskirjan tekijät kokevat vähemmän stressiä ja työuupumusta kuin tiedealojen kollegansa. He myös sitoutuvat opintoihinsa muita vahvemmin. Silti joka neljäs kyselyyn vastannut koki psyykkistä kuormitusta.
Esitys kuurojen historiasta tuo näyttämölle vuosisatoja jatkuneen väkivallan4.11.2025 11:34:51 EET | Tiedote
Perinnöllinen kuurous on leimattu sairaudeksi, virheeksi ja uhaksi, joka pitää hävittää. Siihen pyrkivät myös uusimmat geenihoidot. Mutta haluavatko kuurot sitä itse, kysyy uusi The Disobedient Gene -esitys, jonka koko työryhmä koostuu viittomakielisistä taiteilijoista.
Lauluyhtye Rajattoman luottoaltto Soila Sariola teki tohtorintutkinnon improvisaation ja monitaiteisen työskentelyn voimasta24.10.2025 12:30:00 EEST | Tiedote
Sariola on tutkinut sitä, miten improvisoidun äänen ja kuvan tekemisen yhdistäminen syventää muusikon ilmaisua. Hänen taiteellinen tohtorintutkintonsa tarkastetaan Taideyliopiston Sibelius-Akatemiassa 31.10.2025.
Teatterikorkeakoulun opiskelijoiden esitys kutsuttiin kansainväliselle Fast Forward -festivaalille6.10.2025 06:00:00 EEST | Tiedote
Festivaalille kutsutaan vuosittain kourallinen nuoria eurooppalaisia ohjaajia. Tänä vuonna mukaan valittiin keväällä Taideyliopiston Teatterikorkeakoulusta valmistunut Pauli Patinen. Kyseessä on toinen kerta, kun ohjelmistoon pääsi suomalaisohjaajan esitys.
Taideyliopisto allekirjoitti vetoomuksen Israelin poissulkemiseksi EU:n Horisontti Eurooppa -puiteohjelmasta24.9.2025 14:44:55 EEST | Tiedote
Taideyliopisto allekirjoitti 24.9.2025 eurooppalaisten yliopistojen yhteisen vetoomuksen Israelin poissulkemiseksi Horisontti Eurooppa -puiteohjelmasta. Vetoomuksessa vaaditaan laajemmin myös Israelin ja Euroopan unionin kahdenvälisen sopimuksen, ns. assosiaatiosopimuksen välitöntä keskeyttämistä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme