Oma Hämeen terveydenhuollossa otetaan käyttöön digitaalinen esitietokysely 9.12. alkaen
4.12.2024 13:52:41 EET | Oma Häme | Tiedote
Uudistuksella halutaan vähentää päällekkäistä lomakkeiden täyttöä ja aktivoida asiakkaita ylläpitämään omia yleisiä terveystietojaan.

Uudistuksen ensi vaiheessa digitaalinen esitietokysely tulee täytettäväksi kaikille terveydenhuollon ajanvarauksen saaville asiakkaille, pois lukien äitiysneuvolan, neuvoloiden sekä muiden palveluiden alle 18-vuotiaat asiakkaat. Heidän kohdallaan esitietojen keruu jatkuu ennallaan.
Mistä esitietokysely löytyy?
Esitietokysely löytyy Oma Häme -sovelluksesta ja tietokonetta käyttävillä kirjautumalla asiointipalveluun osoitteessa omahame.fi. Kirjautumisnappi löytyy sivuston oikeasta yläkulmasta.
Kysely tulee ensisijaisesti täyttää joko sovelluksen tai asiointipalvelun kautta, mutta tarvittaessa kyselyn voi täyttää myös paikan päällä ennen vastaanottoa. Kysely löytyy 9.12. alkaen myös tulostettavana versiona osoitteesta omahame.fi/lomakkeet.
Kysely tulee täytettäväksi 30 vuorokautta ennen vastaanottoaikaa. Asiakas saa asiasta tiedon tekstiviestillä. Esitietokysely on avoinna vastaanottoaikaan asti.
Asiakas saa muistutustekstiviestin viikkoa ennen vastaanottoaikaa, jos kysely on yhä täyttämättä.
Täytetyt tiedot siirtyvät ammattilaisten luettavaksi potilastietojärjestelmään, ja ovat siellä vastaanottoa valmistelevien ammattilaisten hyödynnettävissä.
Mitä esitietokyselyssä kysytään?
Esitietokysely on laaja kokonaisuus yleiseen terveydentilaan ja toimintakykyyn liittyviä kysymyksiä. Ensimmäisellä kerralla niiden täyttämiseen kannattaa varata hieman enemmän aikaa. Seuraavien ajanvarausten yhteydessä asiakkaalle tulee näkyviin jo aiemmin täytetyt tiedot.
Tietoja tarvitsee tarkistaa ja päivittää vain, jos ne ovat muuttuneet. Jos asiakkaalla on toistuvia ajanvarauksia, kysely aktivoituu vain, jos sitä ei ole täytetty viimeisen kolmen kuukauden aikana.
Yhteyshenkilöt
Johanna RauhalaICT-palvelupäällikkö
Puh:040-7076347johanna.rauhala@omahame.fiKuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oma Häme
Aluevaltuusto: mielenterveys- ja päihdepalvelujen asumispalvelujen arviointi tehdään osana nykyisissä palveluissa, ilman erillistä yksikköä17.3.2026 19:42:34 EET | Uutinen
Aluevaltuusto kokoontui tiistaina 17. maaliskuuta Hämeenlinnassa vuoden ensimmäiseen kokoukseensa. Kokouksen alussa hyvinvointialuejohtaja Olli Naukkarinen piti valtuutetuille perusteellisen infon Oma Hämeen taloustilanteesta ja palveluiden toteutumisesta viime vuonna. Naukkarinen myös esitteli hyvinvointialueen tulevaisuuden talousnäkymiä - erityisesti suhteessa valtion rahoituksen kehittymiseen ja mahdollisiin muutoksiin sekä muiden hyvinvointialueiden taloustilanteeseen ja alueiden eriytymiseen. Info on osana valtuustokokouksen tallennetta, jonka voit katsoa kokonaisuudessaan täältä. Aluevaltuusto käsitteli kokouksessaan mielenterveys- ja päihdepalvelujen asumispalveluihin aiemmin suunniteltua arviointi- ja kuntoutusyksikköä. Yksikön perustaminen oli suunnitelmana mukana aluevaltuuston huhtikuussa 2024 tekemissä palveluverkkopäätöksissä. Mutta nyt aluevaltuusto päätti, että asiakkaiden palvelutarpeen arviointi voidaan toteuttaa osana nykyisiä palveluja, ilman erillisen yksikön perus
Aamun ensimmäinen kohtaaminen – Assin päivystys avautui17.3.2026 16:53:07 EET | Artikkeli
Ahveniston uuden sairaalan, Assin, päivystys avattiin onnistuneesti klo 8.00. Aleksi Miahkin ensikokemus oli positiivinen; saapuminen, opastus ja asiointi sujuivat vaivattomasti. Sairaalan tilat ovat avarat ja selkeät. Päivystyksen osastonhoitaja Tuija Salonsaari kertoo kyseessä olleen tärkeä oppimiskokemus tulevaa kehitystä varten.
Aluehallitus valitsi Palmia Oy:n ateria- ja laitoshuoltopalveluiden tuottajaksi17.3.2026 10:27:44 EET | Uutinen
Aluehallitus päätti kokouksessaan 16. maaliskuuta valita Palmia Oy:n ateria-ja laitoshuoltopalveluiden palveluntuottajaksi Hämeenlinnan ja Riihimäen alueille. Yhtiön tarjous arvioitiin kokonaistaloudellisesti edullisimmaksi. Samalla aluehallitus merkitsi tiedoksi markkinaoikeuden marraskuussa 2025 antaman päätöksen sekä korkeimman hallinto-oikeuden helmikuussa 2026 tekemän päätöksen. Näiden päätösten jälkeen ateria-ja laitoshuoltopalveluiden hankinnasta tehtiin uusi tarjousvertailu markkinaoikeuden päätöksen mukaisesti. Tämän vertailun perusteella valituksi tuli Palmia. Taustalla on joulukuussa 2024 tehty hankintapäätös, josta valitettiin markkinaoikeuteen. Markkinaoikeus kumosi marraskuussa 2025 Oma Hämeen päätöksen, jolla palveluntuottajaksi Hämeenlinnan ja Riihimäen alueille oli valittu Fodbar Oy -ryhmittymä. Markkinaoikeuden mukaan Palmia Oy:n tarjousta ei olisi saanut sulkea tarjousvertailusta poikkeuksellisen alhaisen hinnan perusteella, koska kyseistä menettelyä ei ollut kuvattu
Päivystys on ruuhkautunut – Assin päivystys avautuu 17.3.2026 klo 8.0016.3.2026 17:05:51 EET | Tiedote
Assin uusi päivystys avataan Ahveniston sairaalassa 17.3.2026 klo 8.00, jolloin Kanta-Hämeen keskussairaalan päivystys päättyy. Ruuhkan vuoksi pyydämme asiakkaita saapumaan vain kiireellisissä tapauksissa. Hoidon kiireellisyys arvioidaan ja potilaita ohjataan uuteen päivystykseen henkilökunnan opastuksella. Kiitämme kärsivällisyydestä.
Kerro mielipiteesi tulevaisuuden sote-palveluista – vastaa kyselyyn Ota kantaa -verkkopalvelussa16.3.2026 15:18:11 EET | Uutinen
Kysely koskee hyvinvointialueen palvelustrategiaa, joka ohjaa sosiaali- ja terveyspalvelujen järjestämistä ja kehittämistä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


