Oma Hämeen terveydenhuollossa otetaan käyttöön digitaalinen esitietokysely 9.12. alkaen
4.12.2024 13:52:41 EET | Oma Häme | Tiedote
Uudistuksella halutaan vähentää päällekkäistä lomakkeiden täyttöä ja aktivoida asiakkaita ylläpitämään omia yleisiä terveystietojaan.

Uudistuksen ensi vaiheessa digitaalinen esitietokysely tulee täytettäväksi kaikille terveydenhuollon ajanvarauksen saaville asiakkaille, pois lukien äitiysneuvolan, neuvoloiden sekä muiden palveluiden alle 18-vuotiaat asiakkaat. Heidän kohdallaan esitietojen keruu jatkuu ennallaan.
Mistä esitietokysely löytyy?
Esitietokysely löytyy Oma Häme -sovelluksesta ja tietokonetta käyttävillä kirjautumalla asiointipalveluun osoitteessa omahame.fi. Kirjautumisnappi löytyy sivuston oikeasta yläkulmasta.
Kysely tulee ensisijaisesti täyttää joko sovelluksen tai asiointipalvelun kautta, mutta tarvittaessa kyselyn voi täyttää myös paikan päällä ennen vastaanottoa. Kysely löytyy 9.12. alkaen myös tulostettavana versiona osoitteesta omahame.fi/lomakkeet.
Kysely tulee täytettäväksi 30 vuorokautta ennen vastaanottoaikaa. Asiakas saa asiasta tiedon tekstiviestillä. Esitietokysely on avoinna vastaanottoaikaan asti.
Asiakas saa muistutustekstiviestin viikkoa ennen vastaanottoaikaa, jos kysely on yhä täyttämättä.
Täytetyt tiedot siirtyvät ammattilaisten luettavaksi potilastietojärjestelmään, ja ovat siellä vastaanottoa valmistelevien ammattilaisten hyödynnettävissä.
Mitä esitietokyselyssä kysytään?
Esitietokysely on laaja kokonaisuus yleiseen terveydentilaan ja toimintakykyyn liittyviä kysymyksiä. Ensimmäisellä kerralla niiden täyttämiseen kannattaa varata hieman enemmän aikaa. Seuraavien ajanvarausten yhteydessä asiakkaalle tulee näkyviin jo aiemmin täytetyt tiedot.
Tietoja tarvitsee tarkistaa ja päivittää vain, jos ne ovat muuttuneet. Jos asiakkaalla on toistuvia ajanvarauksia, kysely aktivoituu vain, jos sitä ei ole täytetty viimeisen kolmen kuukauden aikana.
Yhteyshenkilöt
Johanna RauhalaICT-palvelupäällikkö
Puh:040-7076347johanna.rauhala@omahame.fiKuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oma Häme
Aluehallitus hyväksyi vuoden 2025 tilinpäätöksen ja esittää lapsiperheiden kotipalvelua maksuttomaksi31.3.2026 14:48:04 EEST | Uutinen
Hyvinvointialueen aluehallitus käsitteli kokouksessaan 30.3. useita asioita tilinpäätöksestä rahoitusmallin muutoksiin.
Oma Häme nappasi voiton Vuoden hankintayksikkö 2025 -kilpailussa31.3.2026 11:03:16 EEST | Tiedote
Kanta-Hämeen hyvinvointialue Oma Häme on valittu Vuoden hankintayksiköksi 2025. Hyvinvointialue sai kiitosta erityisesti hankintojen johtamisesta sekä yritysyhteistyöstä.
Oma Häme antaa lausunnon hyvinvointialueiden rahoitusmallin muutoksista – hallitus päätti myös tehdä kantelun oikeuskanslerille30.3.2026 12:41:02 EEST | Uutinen
Kanta-Hämeen hyvinvointialueen aluehallitus päätti kokouksessaan 30.3. antaa lausunnon hyvinvointialueiden rahoituslain muutosehdotuksista valtiovarainministeriölle. Hyvinvointialue pitää kuulemis- ja lausuntomenettelyä puutteellisena ja aikataulua kohtuuttoman tiukkana.
Ikäihmisten palveluiden maksuntarkistus onnistui ennätysajassa – tämän vuoden laskutus käynnistyi edellisvuosia paremmin27.3.2026 12:34:52 EET | Uutinen
Ikäihmisten palvelujen maksuntarkistukset on saatu toteutettua poikkeuksellisen nopeasti. Tämän vuoksi kuluvan vuoden laskutus on päässyt pyörimään alkuvuodesta lähes normaalissa aikataulussa. Palvelusihteerit tarkastavat asiakkaiden tuloihin perustuvien palvelujen asiakasmaksut aina vuoden vaihteessa ja päivittävät asiakkaille uudet maksupäätökset. Maksuntarkistukset ovat edellytys laskutukselle. Laskuja ei voida muodostaa ennen kuin maksupäätökset ovat kunnossa, sillä maksupäätökset ohjaavat laskutusta. Maksuntarkistusten tekeminen on perinteisesti vienyt useita kuukausia. Aiempina vuosina tämä on usein tarkoittanut myös laskutuksen viivästymistä ja sitä, että asiakkaille on jouduttu kerralla lähettämään laskuja useammalta kuukaudelta. Aiemmin maksuntarkistuksia ovat hidastaneet useat järjestelmä- ja toimintaympäristön muutokset, kuten tietokantojen yhdistämiseen liittyneet tekniset haasteet, talouspalvelujen tuottajan vaihdoksesta johtuneet epävarmuudet sekä palvelujen taustatietoje
Oma Häme avaa uuden lyhytaikaishoidon yksikön Ilveskotiin erityistä tukea tarvitseville lapsille ja nuorille27.3.2026 12:02:51 EET | Tiedote
Ilveskodissa tehdään useita muutoksia palvelukokonaisuuteen kevään ja syksyn aikana.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


