”Kohtaamisen tärkeys korostuu jokaisella vapaaehtoisvuorolla” – Taaperoikäinen OLKA on vilkas tapaus!
OLKA on koordinoitua järjestö- ja vapaaehtoistoimintaa Ratamokeskuksessa ja Kymenlaakson keskussairaalassa, joissa kyseistä toimintaa on ollut jo yli vuoden ajan. Kymenlaaksossa OLKA-toimintaa toteuttavat yhteistyössä Kouvolan Hyvinvointiyhdistykset ry ja Kymenlaakson hyvinvointialue.

Toiminta tarjoaa ajankohtaista tietoa järjestöjen palveluista OLKA-pisteillä sekä koulutettuja OLKA-vapaaehtoisia ja Toivo-vertaistukijoita, joilla on aikaa kohdata potilaat ja heidän läheisensä kiireettömästi. OLKA tarjoaa potilaille, läheisille ja ammattilaisille uutta näkökulmaa sairauteen, siitä toipumiseen tai sen kanssa elämiseen.
Tuhansia kohtaamisia Ratamokeskuksessa ja keskussairaalassa
Vuodelle 2024 asetetut tavoitteet ovat jo ylittyneet reilusti. OLKA-pisteillä järjestöjen edustajat ja OLKA-vapaaehtoiset ovat kohdanneet tämän vuoden aikana potilaita ja läheisiä yli 10 000 kertaa! Tämä on hurja luku, kun koko vuodelle tavoite oli varovaiset 1500 kohtaamista. Yksi kohtaaminen on joko käyty keskustelu tai aulassa avustettu ja ohjeistettu potilas/asiakas. Vapaaehtoistunteja on tämän vuoden aikana kertynyt jo yli 1000.
OLKA-toiminnassa on mukana 59 paikallista ja valtakunnallista yhdistystä, ja koulutettuja vapaaehtoisia toimii sairaaloissa aktiivisesti yli 30. Lisää vapaaehtoisia valmennetaan jatkuvasti. Vapaaehtoiset ovat toimineet molemmilla Kymenlaakson pisteillä aula-apuna, mikä on osoittautunut tarpeelliseksi etenkin keskussairaalan muutosten keskellä. Lisäksi vapaaehtoinen on ollut juttukaverina potilaille ainakin Ratamokeskuksen osastoilla 1 ja 2 sekä toiminut vertaistukena syöpäosastolla.
OLKA-toiminta on tärkeää sekä vapaaehtoisille että potilaille
Vapaaehtoiset itse kuvailevat OLKA-toimintaa tarpeelliseksi niin itselleen kuin potilaille, asiakkaille ja läheisille. Toisten auttaminen koetaan tärkeäksi, hyvää energiaa ja iloa tuovaksi. Vapaaehtoiset näkevät myös OLKA-toiminnan täydentävän sairaaloiden palveluita.
Vapaaehtoiset itse kertovat:
– Kohtaamisen tärkeys korostuu jokaisella vapaaehtoisvuorolla.
– Minä itse saan myös todella hyvän mielen, kun huomaan, että voin auttaa toisia, tämä OLKA on todella tarpeellinen.
– Tuntuu tosi hyvältä, kun asiakkaat vastaanotolta lähtiessään vielä huikkaavat heipat ja hyvän päivän toivotukset!
– Tämä sopii minulle, saan auttamisesta paljon hyvää energiaa itselleni.
– Opin oivaltamaan, että voin vapaaehtoisena tehdä sellaista auttamistyötä, mihin varsinaisella henkilökunnalla ei ole resursseja eikä mahdollisuuksia.
Lisätietoa
Raisa Mänttäri, OLKA-koordinaattori, Hyvinvointiyhdistykset ry
p. 045 329 5041 raisa.manttari@yhvi.fi
Mirva Inginmaa, OLKA-vapaaehtoistoiminnan koordinaattori, Hyvinvointiyhdistykset ry
p. 045 7833 9744 mirva.inginmaa@yhvi.fi
Tuija Kivikko, osallisuuskoordinaattori, Kymenlaakson hyvinvointialue
p. 040624206, tuija.kivikko@kymenhva.fi
Avainsanat
Kymenlaakson hyvinvointialue
Järjestämme Kymenlaakson sosiaali- ja terveydenhuollon ja pelastustoimen palvelut. Noin 159 500 asukkaan maakuntaan kuuluvat Hamina, Kotka, Kouvola, Miehikkälä, Pyhtää ja Virolahti.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kymenlaakson hyvinvointialue
Kymenlaakson hyvinvointialueen ensihoidon toimintamallit kuten EVA-yksikkö herättivät kiinnostusta Tukholmassa16.12.2025 14:15:00 EET | Tiedote
Kymenlaakson hyvinvointialue edusti Suomea Mission Critical Communications Expo & Nordic Village -tapahtumassa Tukholmassa 11. marraskuuta 2025. Ensihoitaja Anders Windahl esitteli tapahtumassa ambulanssia sekä ensihoidon toimintaa.
Kymenlaakson keskussairaalan synnytys- ja naistenpalveluissa panostetaan yksilölliseen hoitoon16.12.2025 08:30:00 EET | Tiedote
Kymenlaakson keskussairaalan synnytys- ja naistenpalveluissa panostetaan yksilölliseen hoitoon ja tehdään yhdessä töitä perheiden parhaaksi. Keskussairaalan synnytysten määrä on tänä vuonna kasvussa. Joulukuun alussa syntyneet kaksoset ylittivät tuhannen synnytyksen rajapyykin.
Aluehallitukselle esitetään lisärahoituksen hakemista hyvinvointialueelle15.12.2025 13:31:17 EET | Tiedote
Aluehallitus käsittelee 16.12.2025 Kymenlaakson hyvinvointialueen lisärahoitushakemuksen 25,9 miljoonaa euroa vuodelle 2025. Kertaluonteisen lisärahoituksen avulla hyvinvointialue kykenee purkamaan kertynyttä hoito- ja palveluvelkaa sekä vastaamaan alueen väestön palvelutarpeisiin ja kustannustason nousuun.
Lähisynnytysvalmennukset alkavat jälleen tammikuussa 2026 Kymenlaakson keskussairaalalla15.12.2025 08:30:00 EET | Tiedote
Tammikuusta lähtien synnytysvalmennuksia järjestetään jälleen lähitoteutuksena Kymenlaakson keskussairaalalla. Lähivalmennuksen yhteydessä osallistujat pääsevät tutustumaan keskussairaalan synnytysyksikön tiloihin ja tilanteen salliessa myös synnytyshuoneeseen. Valmennuksia järjestetään vuorotellen läsnä ja etänä.
Kymenlaakson hyvinvointialue HPK Palvelut Oy:n omistaja-asiakkaaksi – talous- ja henkilöstöpalvelut keskitetään yhtiölle vaiheittain11.12.2025 15:59:54 EET | Tiedote
Aluevaltuusto päätti kokouksessaan 9.12.2025, että Kymenlaakson hyvinvointialue liittyy HPK Palvelut Oy:n omistaja-asiakkaaksi. Yhtiön omistaja-asiakkaita ovat entuudestaan Porvoon kaupunki ja Itä-Uudenmaan hyvinvointialue.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme