Ändringar i underhållsstödets och underhållsbidragets belopp 2025
5.12.2024 09:05:04 EET | Kela/FPA | Pressmeddelande
Underhållsstödet och underhållsbidraget höjs i början av nästa år i enlighet med förändringarna i levnadskostnadsindexet. Den underhållsskyldiga måste själv se till att underhållsbidraget betalas till rätt belopp.
Underhållsstödet och underhållsbidraget är bundna till levnadskostnadsindexet, som stiger med cirka 1,08 procent 1.1.2025. Det fulla beloppet av underhållsstödet är från och med början av nästa år 198,13 euro per månad för varje barn. Nu är det fulla beloppet 196,02 euro, vilket betyder att stödet höjs med 2,11 euro per månad. FPA beaktar automatiskt indexförhöjningar vid utbetalningen av underhållsstödet.
Levnadskostnadsindexet höjer också det underhållsbidrag som den underhållsskyldiga betalar för sitt barn. Underhållsbidraget beräknas enligt följande formel: beloppet av underhållsbidraget år 2024 x (2343 : 2318) = beloppet av underhållsbidraget år 2025. Detta innebär att den underhållsskyldiga ska betala cirka 1,08 procent mer i underhållsbidrag från och med januari.
FPA meddelar inte det nya beloppet, så den underhållsskyldiga måste själv se till att betala underhållsbidraget till rätt belopp.
Om FPA betalar underhållsstöd på grund av att den underhållsskyldiga inte har betalat det fastställda underhållsbidraget, kan den underhållsskyldiga kontrollera underhållsbidragets nya belopp i MittFPA senast i början av januari 2025. Om det underhållsstöd som FPA betalar ut grundar sig på ett underhållsbidrag som fastställts utomlands ska mottagaren av underhållsstödet själv meddela FPA om eventuella förändringar i beloppet av underhållsbidraget.
Även inkomstgränserna för befrielse från betalning av underhållsbidragsskuld ändras. I fortsättningen kan betalningsbefrielse beviljas om den underhållsskyldigas inkomster är högst 1338,86 euro per månad. Inkomstgränsen höjs med 334,72 euro per månad för varje minderårigt barn. Inkomstgränsen höjs dock inte för barn som har beviljats underhållsstöd.
Ordlista
Underhållsskyldig: den förälder som enligt ett underhållsavtal eller ett domstolsbeslut är skyldig att betala underhållsbidrag.
Underhållsbidrag: betalning som görs av en underhållsskyldig för att trygga försörjningen för ett barn som inte bor varaktigt hos den underhållsskyldiga.
Underhållsstöd: familjeförmån som betalas av FPA för att trygga försörjningen för ett barn som inte får tillräcklig försörjning från båda sina föräldrar.
Komplement till underhållsbidraget: nedsatt underhållsstöd som betalas av FPA när underhållsbidraget för barnet på grund av den underhållsskyldigas bristande betalningsförmåga har fastställts till ett lägre belopp än fullt underhållsstöd.
Underhållsbidragsskuld: obetalda underhållsbidrag som FPA driver in av den underhållsskyldiga efter att underhållsstöd har beviljats. Underhållsbidragsskulden inkluderar dröjsmålsränta.
Läs mer
Underhållsstöd
Information till den som är underhållsskyldig
Kontakter
Johanna Aholainenledande sakkunnigFPA
Tel:020 634 3975Tel:040 355 9309johanna.aholainen@fpa.fiEssi TesarczykplanerareFPA
essi.tesarczyk@fpa.fiFPA:s kommunikationsenhetVi tar emot samtal från medierna på numret vardagar kl. 9–16. På det här numret förmedlar vi intervjuförfrågningar till våra sakkunniga. Du kan också kontakta oss per e-post.
Tel:020 634 7745viestinta@kela.fiBilder
FPA har i uppgift att sköta grundtryggheten i livets olika skeden för alla dem som omfattas av den finländska sociala tryggheten.

Andra språk
Följ Kela/FPA
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Kela/FPA
Risken för sjukpension hälften så stor vid ångest jämfört med depression efter lång sjukfrånvaro18.3.2026 06:00:00 EET | Pressmeddelande
Även om ångestsyndrom har blivit allt vanligare som grund för sjukdagpenning är risken för sjuk- eller invalidpension enligt FPA:s färska undersökning betydligt mindre vid ångest än vid depression. Ångestsyndrom kan dock vara förknippade med andra risker som fortfarande är dåligt kända.
Työkyvyttömyyseläkeriski puolet pienempi ahdistuneisuudessa kuin masennuksessa pitkän sairauspoissaolon jälkeen18.3.2026 06:00:00 EET | Tiedote
Läs meddelandet på svenska (fpa.fi). Vaikka ahdistuneisuushäiriöt ovat yleistyneet rajusti sairauspäivärahan perusteena, niihin liittyvä riski siirtyä työkyvyttömyyseläkkeelle on Kelan tuoreen tutkimuksen mukaan huomattavasti pienempi kuin masennuksessa. Muita, vielä heikosti tunnettuja riskejä voi kuitenkin olla.
Läkemedel mot fetma används redan av över 100 000 finländare – antalet fortsätter att öka kraftigt17.3.2026 06:00:00 EET | Pressmeddelande
År 2025 köpte närmare 108 000 personer läkemedel för behandling av fetma. Ökningen var 43 procent från året innan och förklaras nästan helt av en kraftigt ökad användning av semaglutid som patienterna själva betalar för. Fetma är en långvarig sjukdom som kräver långsiktig och multiprofessionell behandling.
Lihavuuslääkkeitä käyttää jo yli 100 000 suomalaista – kasvu jatkuu erittäin voimakkaana17.3.2026 06:00:00 EET | Tiedote
Lihavuuslääkkeitä osti vajaat 108 000 henkilöä vuonna 2025. Kasvu oli 43 prosenttia edellisvuodesta ja perustuu lähes kokonaan potilaiden itse maksaman semaglutidin käytön voimakkaaseen lisääntymiseen. Lihavuus on pitkäaikaissairaus, ja sen hoidon tulee olla pitkäjänteistä ja moniammatillista.
FPA:s engelska telefontjänst håller längre öppet16.3.2026 12:23:39 EET | Pressmeddelande
FPA:s engelska telefontjänst för privatpersoner betjänar från och med måndag 16.3 mellan kl. 9 och 16. Den nya öppettiden är densamma som för den finska och den svenska telefontjänsten.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
