Kymen Seudun Osuuskaupan kesätyöhaku käynnistyy pian!
Kymen Seudun Osuuskauppa palkkaa vuonna 2025 kesätyöntekijöitä kaupan alalle, matkailu-, ravintola- ja vapaa-ajan palveluihin sekä Tykkimäen vesi- ja huvipuistoihin. Hakuaikoja on porrastettu tammi-maaliskuulle, mutta ensimmäiset paikat avautuvat hakuun jo ennen joulua.

Vuonna 2024 Kymen Seudun Osuuskaupassa työskenteli miltei 1000 kesätyöntekijää eikä palkattavien kesätyöntekijöiden lukumääriin ole tiedossa suuria muutoksia vuonna 2025.
-Etsimme ensisijaisesti aktiivisia ja asiakaspalvelusta innostuneita työntekijöitä. Jonkin verran on myös sellaisia tehtäviä, joissa vaaditaan selkeää ammattiosaamista, kuten ravintolakokit ja Tykkimäen kunnossapitoasentajat. Valtaosa tehtävistämme on kuitenkin sellaisia, joihin ei tarvita minkäänlaista aiempaa työkokemusta, joten ei ole mitään syytä olla jättämättä hakemusta, rohkaisee henkilöstöpäällikkö Sanna Mäenpää.
Kesän 2025 kausityöntekijät tulevat työskentelemään monen mittaisissa työsuhteissa. Lyhyimmät työsuhteet ovat kaksiviikkoisia työharjoitteluita, ja pisimmät kesätyöjaksot alkavat jo aikaisin keväällä ja jatkuvat aina syksyyn saakka. Työpaikkoja on tarjolla Prismoissa, S-marketeissa, Saleissa, Sokoksilla, ABC-liikennemyymälöissä, lukuisissa ravintoloissa ja kahviloissa, Sokos Hotelleissa sekä Kaakkois-Suomen suurimmassa matkailukohteessa Tykkimäellä.
Tänä vuonna kesätöitä voi hakea pitkin kevättä. Ensimmäiset kesätyöpaikat avautuvat hakuun jo hieman ennen joulua, mutta varsinainen hakuaika alkaa 7.1.2025 ja päättyy 2.2.2025. Kaupan sekä matkailu- ja ravintola-alan työtehtävistä kiinnostuneet alaikäiset joutuvat sen sijaan odottamaan omaa vuoroaan hieman pidempään, sillä alaikäisten kesätyöhaku toteutuu ajalla 3.–23.3.2025.
-Olemme huomanneet, että kaikkein nuorimmat eivät vielä alkuvuodesta tiedä kovin hyvin, milloin he olisivat käytettävissä kesätöihin. Toisaalta mekin olemme saaneet palautetta, että rekrytointiprosessimme voisi olla nopeampi. Uskomme, että tällä porrastetulla haulla pystymme palvelemaan kaikkia osapuolia parhaalla mahdollisella tavalla, Mäenpää jatkaa.
Kesätyöpaikat eivät kuitenkaan ole vain nuorten juttu, vaan joukossa on joka vuosi ihan kaiken ikäisiä työntekijöitä jo eläköityneisiin konkareihin saakka. Joissain työtehtävissä voi pärjätä myös ilman suomen kielen taitoa. KSO osana S-ryhmää onkin sitoutunut työskentelemään monimuotoisen ja syrjimättömän työympäristön puolesta, jossa kunnioitetaan ja arvostetaan kaikkien työntekijöidemme ainutlaatuisia taustoja, taitoja ja näkemyksiä.
Lisätietoa ja hakulinkit Kymen Seudun Osuuskaupan kesätyöpaikkoihin löytyvät verkosta osoitteesta https://kymenseudunosuuskauppa.fi/kesatyot/
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sanna MäenpääHenkilöstöpäällikköKymen Seudun Osuuskauppa
Puh:0107624015sanna.maenpaa@sok.fiJohanna KoistinenViestintäpäällikköKymen Seudun Osuuskauppa
Puh:0107624019johanna.koistinen@sok.fiTietoja julkaisijasta
Kymen Seudun Osuuskauppa, eli KSO, on market- ja tavaratalokauppaa, matkailu- ja ravitsemiskauppaa sekä liikennemyymälä- ja polttonestekauppaa harjoittava monialayritys, joka tarjoaa palveluja 100 toimipaikassa Kymenlaaksossa. Kymen Seudun Osuuskaupan omistavat yli 87 000 kymenlaaksolaista kotitaloutta ja se työllistää 1 600 eri ammattialojen osaajaa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kymen Seudun Osuuskauppa
Kotkan Prismakeskuksen uudistus etenee – Prisman myymälä valmistuu ja uusi Sokos Emotion avautuu14.8.2025 12:00:00 EEST | Tiedote
Elokuun puolivälissä Kotkan Prisman viimeiset suuret uudistukset ovat takana päin, kun Ruokatori ja kassalinja valmistuvat. Kauneuden ja hyvinvoinnin erikoisliike Emotionin uusin myymälä avautuu 22.8.2025. Koko Prismakeskuksen avajaisia vietetään loppuvuoden aikana.
Kymen Seudun Osuuskauppa uudistaa autonpesupalvelut ja polttonestemyynnin Kouvolan Prismakeskuksella29.7.2025 12:00:00 EEST | Tiedote
Rakennustyöt paikoitusalueella alkavat heinäkuun viimeisellä viikolla. Uusi autopesula ja polttonestemyynnin mittarikenttä valmistuvat joulukuussa. Huoltoa lukuun ottamatta liikenneaseman palvelut ovat käytössä normaalisti muutostöiden ajan.
Tervetuloa kotisatamaan – Kotkan Original Sokos Hotel Seurahuoneen uudistus on valmis!16.7.2025 11:23:50 EEST | Tiedote
Puolitoista vuotta sitten alkanut laajennus- ja uudistushanke on saatu päätökseen ja kaikki uuden hotellisiiven huoneet ovat nyt varattavissa. Laajennus nostaa Seurahuoneen majoituskapasiteetin 218 huoneeseen.
Kotkan Prismakeskuksen uudistushanke on edennyt yli puolivälin - päivitetty Ravintolamaailma avautuu25.6.2025 12:00:00 EEST | Tiedote
Kymen Seudun Osuuskauppa aloitti Kotkan Prismakeskuksen uudistuksen vuoden 2024 lopussa. Uudistustöitä on tehty Prisman myymälässä, kauppakäytävällä sekä taustatiloissa ja piha-alueella. Muutokset Prisman myymälässä ovat loppusuoralla ja Kotkan Mestari avautuu Ravintolamaailmassa heinäkuun 1. päivä. Prisma palvelee asiakkaita normaalein aukioloajoin koko hankkeen ajan ja kaikki työt valmistuvat syksyllä 2025.
Kymen Seudun Osuuskauppa investoi tonttimaahan Kotkansaarella12.6.2025 12:00:00 EEST | Tiedote
KSO on ostanut 11.6.2025 asuin-, toimisto- ja liikerakentamiseen kaavoitetun tontin Kotkan kauppatorin laidalta tulevaisuuden liikepaikaksi. Osoitteessa Kirkkokatu 8 sijaitseva kiinteistö ostettiin Helsingin Liikekiinteistöt Oy:ltä ja sen käytön suunnittelu on aloitettu. Rakennusoikeutta 2 600 m²:n tontilla on n. 6 200 m².
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme