Päivänsisäinen kaupankäynti siirtyy varttiin tammi- ja maaliskuussa 2025
Päivänsisäinen kaupankäynti siirtyy varttiin Suomen ja Viron välisellä Estlink-yhteydellä 22.1.2025 alkaen. Suomen ja Pohjois-Ruotsin AC-yhteydellä sekä Suomen ja Etelä-Ruotsin FennoSkan-yhteydellä muutos astuu voimaan 18.3.2025 alkaen. Tällöin kaikilla pohjoismaisilla päivänsisäistä kauppaa käyvillä rajoilla siirrytään käyttämään 15 minuutin markkina-aikayksikköjä.
Fingrid on sopinut Viron kantaverkkoyhtiön Eleringin kanssa päivänsisäisen kaupan siirtymästä 15 minuutin markkina-aikayksiköihin. Päivänsisäinen kauppa koostuu jatkuvasta kaupankäynnistä sekä kolme kertaa päivässä käytävästä huutokaupasta, jotka siirtymän jälkeen alkavat käyttää 15 minuutin markkina-aikayksiköitä 60 minuutin sijaan. Muutos Estlink-yhteydellä astuu voimaan 22. tammikuuta 2025 alkaen.
Pohjoismainen ohjausryhmä on vastaavasti päättänyt päivänsisäisen kaupan siirtymästä 15 minuutin markkina-aikayksiköihin 18. maaliskuuta 2025 alkaen. Tällöin kaikilla pohjoismaisilla päivänsisäistä kauppaa käyvillä rajoilla siirrytään käyttämään 15 minuutin markkina-aikayksikköjä. Fingridin osalta tämä muutos koskee Pohjois-Ruotsin AC-yhteyttä ja Etelä-Ruotsin FennoSkan-yhteyttä.
Vuorokausikaupan siirtymä 15 minuutin markkina-aikayksikköön viivästyy alkukesälle 2025. Vuorokausimarkkinoiden markkinaoperoijat ja kantaverkkoyhtiöt laativat yksityiskohtaisen testi- ja käyttöönottosuunnitelman, joka julkaistaan joulukuun aikana.
Lisätiedot:
Olli Vaniala, Fingrid Oyj, puh. 050 466 1863
Sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@fingrid.fi
Terminologiaa:
Päivänsisäiset markkinat = intra-day market, ID
Vuorokausimarkkinat = day-ahead market, DA
Markkina-aikayksikkö = market time unit, MTU
Tietoja julkaisijasta
Fingrid on suomalaisten kantaverkkoyhtiö. Turvaamme asiakkaille ja yhteiskunnalle kustannustehokkaasti varman sähkön ja muovaamme tulevaisuuden puhdasta ja markkinaehtoista sähköjärjestelmää.
Fingrid välittää. Varmasti.
www.fingrid.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Fingrid Oyj
Aurora Linen käyttöönotto ja varmuusmarginaalin muutokset muuttavat siirtokapasiteetteja Suomen ja Ruotsin välillä21.8.2025 16:30:32 EEST | Tiedote
Sähköjärjestelmän käyttövarmuutta turvaavan varmuusmarginaalin muutos pienentää aiemmin markkinoille julkaistuja siirtokapasiteetteja Suomen ja Pohjois-Ruotsin välisellä rajalla.
Tasevastaavien tasepalvelumaksut laskevat 1.9.202531.7.2025 10:21:25 EEST | Tiedote
Fingrid laskee tasevastaavien tasepalvelumaksuja 1.9.2025 alkaen. Laskun syynä on voimajärjestelmän reservikustannusten ennustettua alhaisempi taso kevään ja kesän aikana.
Fingrid-konsernin puolivuosikatsaus 1.1.-30.6.202524.7.2025 13:00:00 EEST | Tiedote
Konsernitilinpäätös on laadittu kansainvälisten tilinpäätösstandardien (International Financial Reporting Standards IFRS) mukaisesti. Puolivuosikatsaus on laadittu IAS 34 Osavuosikatsaukset -standardin mukaisesti ja siinä on noudatettu konsernin vuoden 2024 tilinpäätöksessä esitettyjä laatimisperiaatteita. Puolivuosikatsaus on tilintarkastamaton. Vertailuluvut suluissa viittaavat edellisvuoden vastaavaan jaksoon, ellei toisin mainita. Fingridin kantaverkon siirtovarmuus oli erittäin korkea. Suomen sähkön kulutus oli edellisvuoden tasolla. Suomessa kulutetun sähkön päästöt alenivat. Yhtiö arvioi vuosien 2025–2028 bruttoinvestointien määrän olevan noin 1,7 miljardia euroa, josta on sidottu 629,8 miljoonaa euroa. Kantaverkkoon liitetyn uusiutuvan tuotantokapasiteetin määrä kasvoi 794 (585) MW. Uusien sähkön kulutus- ja sähkövarastohankkeiden kantaverkon liityntäkyselyiden määrä kasvoi merkittävästi. Tammi–kesäkuun liikevaihto oli merkittävästi edellisvuotta alhaisempi pääosin leudon talve
Jussi Pohjanpalo Fingridin talous- ja rahoitusjohtajaksi14.7.2025 14:01:13 EEST | Tiedote
Suomen kantaverkkoyhtiö Fingrid Oyj:n talous- ja rahoitusjohtajaksi (CFO) on nimitetty Jussi Pohjanpalo 1.8.2025 alkaen vastuualueenaan yhtiön talous ja rahoitus.
Olkiluoto 3:n järjestelmäsuojan uusi sopimuskausi käynnistyy heinäkuussa30.6.2025 16:19:59 EEST | Tiedote
Energiaviraston päätöksen mukaan Teollisuuden Voima Oyj:n (TVO) Olkiluoto 3 -ydinvoimalaitoksen (OL3) järjestelmänsuojaan osallistuvien kohteiden hankinta on Fingridin tehtävä. Vuoden alusta sovellettu väliaikainen OL3:n järjestelmäsuojajärjestely päättyy kesäkuun 2025 lopussa. Fingrid ja TVO ovat nyt sopineet OL3:n järjestelmäsuojan maksujärjestelyistä ja päivittäisestä tiedonvaihdosta 1.7.2025 alkaen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme