Anna-Leena Härkösen Kenraaliharjoitus-kirjasta elokuva – Iina Kuustonen, Laura Malmivaara ja Riku Nieminen rakkauskiemuroiden keskellä
9.12.2024 10:03:03 EET | Nelonen Media | Tiedote
Maaliskuussa elokuvateattereihin saadaan kotimainen draamakomedia Kenraaliharjoitus. Anna-Leena Härkösen romaaniin pohjautuvassa elokuvassa pureudutaan rakkauden kiemuroihin ja rakastamisen vaikeuteen.

Jane (Iina Kuustonen) ja Mikki (Riku Nieminen) ovat seurustelleet kymmenen vuoden ajan. Yllättäen Mikki kertoo haluavansa avata parin suhteen. Jane ja Mikki päättävät osallistua seksipositiivisiin bileisiin, mutta heillä on tiukka sääntö: kyse on pelkästä seksistä, ei rakkaudesta. Juhlissa Jane tapaa Valman (Laura Malmivaara), joka sysää hänen elämänsä muutokseen ja saa hänet kyseenalaistamaan aiemmat uskomuksensa rakkaudesta. Voiko ihminen rakastaa useampaa kumppania samaan aikaan? Voiko kerran avattua suhdetta enää sulkea?
Kenraaliharjoitus pohjautuu Anna-Leena Härkösen samannimiseen romaaniin. Elokuvan päärooleissa nähdään Iina Kuustonen, Laura Malmivaara ja Riku Nieminen. Muissa rooleissa nähdään muun muassa Minka Kuustonen, Marc Gassot, Jasir Osman ja Anna-Leena Härkönen. Käsikirjoituksesta ja ohjauksesta vastaa Paula Korva. Tuottajana toimii Marko Talli, ja tuotantoyhtiönä on Yellow Film & TV. Nelonen Media levittää elokuvan.
– Kenraaliharjoitus on elokuva modernin rakkauden kiemuroista ja rakastamisen vaikeudesta. Halusin tässä elokuvassa tutkia uudenlaisia suhdemuotoja ja sitä, millaista on olla parisuhteessa tänä päivänä. Jane ja Mikki ovat varsin tavallinen pariskunta, joka yrittää pysyä mukana skenessä ja piristää parisuhdettaan avaamalla sen. Matkaan tulee kuitenkin totisesti mutkia jos muutamia. Elokuva katsoo aihettaan lempeydellä, ja tilannekomiikka on vahvasti läsnä, ohjaaja ja käsikirjoittaja Paula Korva kuvailee.
Neljönen Median johtaja Ville Toivonen odottaa alkukevään elokuvajulkaisua innoissaan.
– Kenraaliharjoitus on vahva draamakomedia, joka naurattaa ja saa pohtimaan elämän ja ihmissuhteiden suuria kysymyksiä. Elokuva on täynnä maamme parhaimpia ja valovoimaisimpia näyttelijöitä, ja se on loistava lisäys Nelonen Median hittielokuvien joukkoon, Toivonen iloitsee.
Kenraaliharjoitus saa ensi-iltansa 7.3.2025.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Antero AlhonenViestinnän asiantuntija, Nelonen Media
Puh:0503231014antero.alhonen@nelonenmedia.fiKuvat













Linkit
Nelonen Media aloitti kotimaisten elokuvien levittämisen Suomessa loppuvuodesta 2019. Nelonen Medialla on jo pitkä historia kotimaisten elokuvien rahoittajana, esittäjänä sekä markkinoijana.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Nelonen Media
Tähdet, tähdet -kausi alkaa sunnuntaina – Aarne Pelkosen menneisyys nousee esille: "Meillä sai lapsuudenkodissa kuunnella käytännössä vain klassista musiikkia"1.4.2026 10:35:37 EEST | Tiedote
Uusi Tähdet, tähdet -kausi alkaa sunnuntaina. Avausjaksossa heittäydytään 2000-luvun musiikin maailmaan, ja ainakin Aarne Pelkoselle jakson teemalla on syvä henkilökohtainen merkitys.
Näe kaikki Sami Välimäen lyönnit The Mastersissa – turnaus yksinoikeudella Ruudussa 8.4.–12.4.1.4.2026 10:00:11 EEST | Tiedote
Miesten golfkauden ensimmäinen major-turnaus The Masters nähdään jälleen yksinoikeudella Ruudussa. Arvostettua turnausta seurataan suorina lähetyksinä 8.–12. huhtikuuta Ruutu+ Urheilu -tilauksella. Tänä vuonna katsojat voivat nauttia myös suomalaisosaamisesta, sillä Sami Välimäen jokainen lyönti esitetään Ruudussa.
Nämä laulajat kilpailevat The Voice of Finlandin suorissa lähetyksissä29.3.2026 22:10:56 EEST | Tiedote
The Voice of Finland siirtyy koko kilpailun jännittävimpään vaiheeseen eli livelähetyksiin. Ensimmäinen suora lähetys nähdään Nelosella perjantaina 3. huhtikuuta klo 20.
Ensimmäinen maistiainen Pirjo Heikkilän komediaelokuvasta Pirjo i Sverige – elokuva saa ensi-iltansa lokakuussa27.3.2026 13:00:00 EET | Tiedote
Koomikko-näyttelijä Pirjo Heikkilän komediahahmon toilailuista kertova elokuva Pirjo i Sverige saa ensi-iltansa 9. lokakuuta. Elokuvan ensimmäinen maistiainen on nyt julkaistu.
Kape Aihinen saa Tytti Junnan ärähtämään Kapen keittiökaappaus -jaksossa: ”Et voi tulla tähän tuolla lailla!”23.3.2026 11:51:53 EET | Tiedote
Kapen keittiökaappaus palaa ruutuihin keskiviikkona. Kauden avausjaksossa Kape Aihinen pistää juontaja Tytti Junnan ruoanlaittotaidot uuteen uskoon.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme