Vihreät hyväksyi uudet talouspoliittiset linjat
Vihreän talouspolitiikan päämäärä on samanaikaisesti kohentaa ihmisten hyvinvointia ja ympäristön tilaa. Vihreät vaatii finanssipolitiikan uudistamista ja planetaaristen rajojen asettamista taloudelliselle toiminnalle. Puolue esittää lisäksi uudistuksia esimerkiksi arvonlisäverotukseen, liikenteen verotukseen ja osinkoverotukseen sekä kiertotalouden ja työhön johtavan maahanmuuton merkittävää vauhdittamista. Vihreiden puoluevaltuusto hyväksyi talouspoliittisen linjapaperin kokouksessaan sunnuntaina 1.12. Helsingissä.

Vihreä finanssipolitiikka on vastasyklistä eli suhdanteita tasaavaa. Vihreät tavoittelee julkisen talouden tasapainoa ennen kaikkea sukupolvien välisen oikeudenmukaisuuden tähden. Tavoitteena on, että julkisen talouden kestävyyden tulee olla jatkuvasti niin vahva, ettei finanssipolitiikkaa jouduta kiristämään kriiseihin vastatessa.
– Suomessa nyt harjoitettava talouspolitiikka uhkaa jättää lapset ja nuoret jalkoihin sekä kerryttää tuleville sukupolville maksettavaksi niin ilmasto- ja luontovelkaa, hoivavelkaa kuin taloudellistakin velkaa. Puolueiden on sitouduttava asettamaan ekologiset reunaehdot talouden kehitykselle. Suomeen tarvitaan selkeä ohjelma julkisen talouden vakauttamiseksi mutta myös ymmärrys siitä, että heikon taloudellisen suhdanteen aikana toteutetut laajamittaiset leikkaukset ovat virhe. Nykyisen hallituksen harjoittama finanssipolitiikka on lyhytnäköistä niin talouden kuin ympäristönkin kannalta, valmistelusta vastanneen työryhmän toinen puheenjohtaja, kansanedustaja Saara Hyrkkö linjaa.
– Talouspoliittista keskustelua leimaa Suomessa lähes yksinomaan huoli valtion velkaantumisesta. Se jättää varjoonsa elämää uhkaavat ympäristökriisit, jotka vaativat akuutisti talouspoliittisia ratkaisuja. Kovista puheistaan huolimatta nykyinen hallitus ei ole riittävän pontevasti tarttunut moniin talouden kestävyyden kannalta kriittisiin kysymyksiin, kuten työvoimapulaan, liikenteen verotuottojen romahtamiseen ja tuottavuuden parantamiseen, toteaa työryhmän toinen puheenjohtaja Tuuli Kousa.
Suomessa luonnonvarojen käyttö on Euroopan suurinta ja jalostusarvomme Euroopan matalimpia. Vihreiden mukaan siirtymä kiertotalouteen on välttämätön, jotta luonnonvarojen kulutus saadaan mahtumaan yhden maapallon rajoihin.
– Keskeistä on saada luotua vahvat kiertotalousmarkkinat. Luonnonvarojen hinnoittelemiseksi on otettava käyttöön kiertotalouden veropaketti, jolla hinnoitellaan neitseellisiä maamassoja, kaivosten louhintaa sekä jätteen ja puun teollisen mittakaavan polttamista. Samoin kertakäyttöpakkauksille on asetettava pakkausvero. Kierrätettyjen materiaalien markkinoita tulee jouduttaa myös sekoite- ja jakeluvelvoitteilla, Hyrkkö linjaa.
Vihreät hyödyntäisi myös arvonlisäverotusta karkeana kannustimena kestävämpään kulutukseen.
– Ympäristöä arvostava arvonlisäverotus konkretisoi erilaisten tavaroiden ja palveluiden ulkoisvaikutuksia sekä luo kannustimen kestävämpiin valintoihin. Esimerkiksi kierrätetyille tavaroille, aineettomille palveluille sekä ei-eläinperäiselle ruualle olisi oma kestävän kulutuksen kanta, kun taas esimerkiksi eläinperäiset tuotteet ja lentoliikenne kuuluisivat korkeamman, yleisen kannan piiriin. Joukkoliikenteen, kirjallisuuden, kuvataiteen ja muiden taidealojen ALV:n laskisimme nollaan, Hyrkkö kertoo.
Suomen talouskehityksen pääongelma on tuottavuuden erittäin heikko kasvu, jota osaltaan selittää maamme epäedullinen väestörakenne ja jo krooniseksi muodostunut osaaja- ja työvoimapula. Vihreiden mukaan investointeja ei synny eikä tuottavuus parane, ellei Suomeen saada lisää tekijöitä.
– Orpon hallituksen maahanmuuttopolitiikka uhkaa näivettää Suomen taloutta. Tarvitsemme uusia osaajia ja perheitä, jotka haluavat rakentaa täällä tulevaisuutensa. Olennaista on myös varmistaa, että täällä jo olevien maahanmuuttajien osaaminen tunnistetaan ja työllistymisen esteet puretaan. Suomen tulee asettaa työvoimaa koskevaksi tavoitteeksi kolminkertaistaa nettomaahanmuutto suhteessa 2000-luvun keskiarvoon. Tavoitteena tulee olla vähintään 400 000 uutta työllistä vuoteen 2040 mennessä. Ehdotamme uutta työhön johtavan maahanmuuton väylää, jonka kautta myös EU- ja ETA-maiden ulkopuolelta tulevat ihmiset voisivat hakeutua Suomen pysyviksi asukkaiksi, toteaa Kousa.
Asiantuntijat valtionvarainministeriöstä Talouspolitiikan arviointineuvostoon ovat yksimielisiä siitä, että osinkoverotus kaipaa uudistamista. Vihreät esittää osinkoverotukseen euromääräisiin rajoihin perustuvaa mallia, joka kannustaisi yrittämään ja sijoittamaan sekä olisi askel kohti pääomatulojen progressiivisempaa verotusta.
– Vihreässä mallissa osinkoja verotetaan samalla tavalla maksettiin niitä millaisesta yrityksestä tahansa, mikä kannustaa listautumaan ja sijoittamaan. Pienistä osingoista maksetaan vähemmän veroa kuin suurista ja kaikkein pienimmät voivat olla kokonaan verovapaita, kertoo Kousa.
Talouspoliittisessa linjapaperissaan Vihreät esittelevät myös ratkaisuja liikenteen vähenevän verokertymän paikkaamiseen, eläkkeisiin, luonnonsuojelun rahoitukseen taloudellisesti tiukkoina aikoina sekä talouspolitiikan mittareiden päivittämiseen.
Uuteen linjapaperiin voi tutustua osoitteessa www.vihreat.fi/ohjelmat/talouspoliittinen-linjapaperi/
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Saara HyrkköKansanedustaja
Puh:+358 9 432 3021Puh:040 719 7604saara.hyrkko@eduskunta.fiTuuli KousaTalouspoliittisen työryhmän puheenjohtaja
Puh:0505437374tuuli.kousa@vihreat.fiVille-Veikko MastomäkiViestintäpäällikköVihreiden viestintä
Puh:+358407641684ville-veikko.mastomaki@vihreat.fiKuvat

Linkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Ex-ympäristöministeri Mikkonen: Hallituksen uusi ilmastosuunnitelma on todellinen rimanalitus2.7.2025 20:56:09 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja, entinen ilmasto- ja ympäristöministeri, Krista Mikkonen arvostelee kovin sanoin hallituksen lausuntokierrokselle lähettämää Keskipitkän aikavälin ilmastosuunnitelmaa (KAISU). Hänen mukaansa hallituksen ilmastopolitiikka nojaa täysin edeltäjiensä tekemään työhön ja EU-tason sääntelyyn.
Vihreiden Tynkkynen: Vahva EU:n 2040-päästötavoite on Suomen, Euroopan ja maailman etu2.7.2025 14:18:40 EEST | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen kannustaa hallitusta ajamaan voimakkaasti eteenpäin EU-komission tuoretta esitystä vuoden 2040 päästötavoitteeksi. Hän kuitenkin varoittaa riskeistä, joita sisältyy ajatukseen kattaa osa velvoitteesta ostamalla päästöoikeuksia ulkomailta.
Vihreiden Krista Mikkonen: Hallitukselta tarvitaan nyt ilmastotekoja eikä vastuunpakoilua27.6.2025 16:49:21 EEST | Tiedote
Tänään julkaistu ilmastovuosikertomus paljastaa karulla tavalla Orpon hallituksen saamattomuuden ilmastopolitiikassa. Entinen ympäristö- ja ilmastoministeri Krista Mikkonen tuomitsee Orpon hallituksen toiminnan vastuunpakoiluksi, joka kumpuaa puhtaasti välinpitämättömyydestä.
Vihreiden Tynkkynen osallistuu Budapest Prideen: hyökkäys yksiä vastaan on hyökkäys meitä kaikkia vastaan26.6.2025 13:51:55 EEST | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen osallistuu lauantaina Unkarin kieltämään Budapest Prideen osana kansainvälistä vihreiden parlamentaarikkojen ryhmää. Osallistumisella vihreät osoittavat tukensa Priden järjestäjille, jotka puolustavat kaikille kuuluvaa kokoontumis- ja sananvapautta Orbánin hyökkäyksiä vastaan.
Vihreiden Krista Mikkonen: Metso-ohjelmaan esitetty tavoitetaso ei riitä luonnon köyhtymisen pysäyttämiseksi24.6.2025 14:37:02 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustajan ja entisen ympäristö- ja ilmastoministerin Krista Mikkosen mukaan METSO-ohjelmaluonnos on jatkumoa hallituksen surkealle luontopolitiikalle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme