Sofia Virran mekossa naisiin kohdistuvan väkivallan teema: “Haluan luoda toivoa siitä, että synkkien kokemuksien ei tarvitse määrittää koko elämää”
5.12.2024 19:42:51 EET | Vihreät - De Gröna | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta astelee linnaan puvussa, jolla hän haluaa nostaa keskusteluun naisten kokemaa väkivaltaa ja samalla luoda toivoa väkivaltaa kokeville tai sitä kohdanneille tytöille ja naisille siitä, että väkivallasta voi päästä irti.

Virran puvun on suunnitellut, toteuttanut ja päivittänyt turkulaissuunnittelija Saara Kuusjärvi. Sama puku on nähty Virran päällä linnan juhlissa myös vuonna 2022.
– Mekon ajatus lähti siitä, että Sofia toivoi voivansa käyttää uudelleen jonkin aiemmista mekoistaan ja samalla kantaa linnaan mukanaan naisiin kohdistuvan väkivallan teeman. Sofian puvun kultaisen kimalluksen ja siihen lisätyn mustan pitsilaahuksen kontrasti kuvastaa sitä, että vaikka ulospäin kaikki voi näyttää idylliseltä, kodin seinien sisäpuolella voi olla synkkää. Puvussa väkivallan synkkyyteen viittaavat mustat yksityiskohdat on sijoitettu mekon takaosiin symboloimaan sitä, että kamalista kokemuksista voi selvitä, vaikka niitä kantaakin mukanaan loppuelämänsä. Puvun kimallus puolestaan kuvastaa sitä, että elämä voi vielä väkivallasta selviämisen jälkeen tuoda paljon hyvää, Kuusjärvi kuvaa.
– Saan lukuisia viestejä naisilta, jotka kertovat minulle omista kokemuksistaan lähisuhdeväkivallan uhrina. Koen velvollisuudekseni tuoda heidän kaikkien äänen kuuluviin ja kantaa mukanani linnaan sen tosiasian, että moni pelkää kotonaan tänäänkin. Moni vaikenee väkivallasta tai sen uhasta, koska voimat eivät riitä kertomaan tai koska joutuu pelkäämään oman tai läheistensä kuten lastensa turvallisuuden vuoksi. Haluan osoittaa, että heitä ei unohdeta, he eivät ole yksin ja toisaalta osoittaa, että kaiken sen kauheudenkin jälkeen elämä voi olla jälleen hyvää, toiveikasta ja itsensä voi löytää takaisin, Virta kertoo.
Virta on osaltaan edistänyt väkivallan vastaista työtä esimerkiksi perustamalla eduskunnan väkivallan vastaisen verkoston, keräämällä yli 100 kansanedustajan nimet lapsirauharikosta koskevaan lakialoitteeseen sekä peräänkuuluttamalla väkivallan vastaisen työn rakenteiden selkeyttämistä. Virran mukaan erityisesti nyt, kun hallitus leikkaa myös väkivallan vastaisesta työstä vastanneiden järjestöjen rahoitusta, olisi oleellista turvata lailla, että väkivallan vastainen työ saataisiin kiinteäksi osaksi julkisen sektorin toimintaa. Mediassa on aiemmin noussut esille myös Virran itsensä kokema väkivalta.
– Joka kymmenes minuutti nainen kuolee puolisonsa tai läheisensä väkivallan seurauksena. Naisiin kohdistuvasta väkivallasta on puhuttava niin kauan, kunnes yksikään nainen ei enää joudu pelkäämään kotonaan eikä joudu kohtaamaan väkivaltaa, Virta sanoo.
Sofia Virran linnan juhlien asun korut on valmistanut kultaseppä Mika Mäkinen, meikin on tehnyt Emilia Westman ja kampauksen Laura Aaltonen. Kaikki Virran tyylistä vastaavat yrittäjät ovat Sofia Virran tavoin varsinaissuomalaisia.
Toimitamme kuvat Virran puvusta itsenäisyyspäivän iltana.
Yhteyshenkilöt
Sofia VirtaVihreiden puheenjohtaja
Puh:09 432 3131sofia.virta@eduskunta.fiMarena AhonenViestintäsuunnittelijaVihreiden viestintä
Puh:+358 50 589 3391marena.ahonen@vihreat.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Inka Hopsu vaatii ulkomaalaislainsäädäntöön tehtyjen lukuisten muutosten kokonaisarviota9.4.2026 17:17:25 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja Inka Hopsu arvostelee hallitusta siitä, että ulkomaalaislakiin on tehty kuluvalla hallituskaudella useita muutoksia ilman kokonaisarviota niiden yhteisvaikutuksista. Hopsu osoittaa tukensa yhdenvertaisuusvaltuutetun eduskuntakertomuksessa esitetyille suosituksille.
Hyrkkö kommentoi 8 miljardin veroraporttia: ”Näivettämällä ei Suomea nosteta”9.4.2026 13:14:17 EEST | Tiedote
Valtiovarainvaliokunnan varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Saara Hyrkkö (vihr) kommentoi torstaina julkaistua Uuden talousajattelun keskus UTAK:n velkajarruraporttia, joka ehdottaa jopa 8 miljardin veronkorotuksia vaihtoehtona leikkauksille. Hyrkkö pitää yksioikoista leikkauspolitiikkaa kyseenalaistavaa keskustelunavausta tervetulleena ja väläyttää miljardiluokan verouudistusta.
Kansanedustaja Jenni Pitko tyrmää hallituksen ministereiden ilmastopuheet: “Hallituksen ilmastopolitiikka on vuosisadan sumutus”8.4.2026 15:03:50 EEST | Tiedote
Ympäristöministeriön tekemä ilmastolain välitarkastelu on valmistunut. Tarkastelun mukaan ilmastotavoitteiden saavuttamiseksi tarvitaan lisää toimia. Hallituksen suunnalta kommentointi on keskittynyt toteamaan, että lisätoimia ei tehdä ja myös arvostelemaan koko tarkastelua. Kansanedustaja ja vihreiden varapuheenjohtaja Jenni Pitko pitää hallituksen vastuunpakoilua täysin vastuuttomana.
Vihreiden Tiina Elo vastaa Essayahille: Fossiiliriippuvuus vaarantaa ruokaturvan, ja juuri siksi maataloustukia on uudistettava8.4.2026 14:04:51 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Tiina Elo perää hallitukselta toimia maataloustukien uudistamiseksi ja kierrätyslannoitteiden käytön vauhdittamiseksi. Hänen mukaansa Suomen ruokaturvaa uhkaavat paitsi riippuvuus fossiilisista tuontilannoitteista, myös erityisesti ilmastokriisi sekä luontokato.
Sofia Virta: Hallituksen politiikan seurauksena pian lähes joka kuudes lapsi Suomessa elää köyhyydessä8.4.2026 11:00:00 EEST | Tiedote
Vihreät on mukana vasemmistoliiton tänään jättämässä välikysymyksessä köyhyydestä. Vihreiden puheenjohtajan Sofia Virran mukaan hallitus tekee kohtalokkaan virheen, kun se syventää kuiluja suomalaisten välillä epävarmassa ajassa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme