Sofia Virran mekkokuvat – "Naisiin kohdistuvasta väkivallasta on puhuttava, kunnes yksikään nainen ei enää joudu pelkäämään"
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta astelee linnaan puvussa, jolla hän haluaa nostaa keskusteluun naisten kokemaa väkivaltaa ja samalla luoda toivoa väkivaltaa kokeville tai sitä kohdanneille tytöille ja naisille siitä, että väkivallasta voi päästä irti.

Virran puvun on suunnitellut, toteuttanut ja päivittänyt turkulaissuunnittelija Saara Kuusjärvi. Sama puku on nähty Virran päällä linnan juhlissa myös vuonna 2022.
– Mekon ajatus lähti siitä, että Sofia toivoi voivansa käyttää uudelleen jonkin aiemmista mekoistaan ja samalla kantaa linnaan mukanaan naisiin kohdistuvan väkivallan teeman. Sofian puvun kultaisen kimalluksen ja siihen lisätyn mustan pitsilaahuksen kontrasti kuvastaa sitä, että vaikka ulospäin kaikki voi näyttää idylliseltä, kodin seinien sisäpuolella voi olla synkkää. Puvussa väkivallan synkkyyteen viittaavat mustat yksityiskohdat on sijoitettu mekon takaosiin symboloimaan sitä, että kamalista kokemuksista voi selvitä, vaikka niitä kantaakin mukanaan loppuelämänsä. Puvun kimallus puolestaan kuvastaa sitä, että elämä voi vielä väkivallasta selviämisen jälkeen tuoda paljon hyvää, Kuusjärvi kuvaa.
– Saan lukuisia viestejä naisilta, jotka kertovat minulle omista kokemuksistaan lähisuhdeväkivallan uhrina. Koen velvollisuudekseni tuoda heidän kaikkien äänen kuuluviin ja kantaa mukanani linnaan sen tosiasian, että moni pelkää kotonaan tänäänkin. Moni vaikenee väkivallasta tai sen uhasta, koska voimat eivät riitä kertomaan tai koska joutuu pelkäämään oman tai läheistensä kuten lastensa turvallisuuden vuoksi. Haluan osoittaa, että heitä ei unohdeta, he eivät ole yksin ja toisaalta osoittaa, että kaiken sen kauheudenkin jälkeen elämä voi olla jälleen hyvää, toiveikasta ja itsensä voi löytää takaisin, Virta kertoo.
Virta on osaltaan edistänyt väkivallan vastaista työtä esimerkiksi perustamalla eduskunnan väkivallan vastaisen verkoston, keräämällä yli 100 kansanedustajan nimet lapsirauharikosta koskevaan lakialoitteeseen sekä peräänkuuluttamalla väkivallan vastaisen työn rakenteiden selkeyttämistä. Virran mukaan erityisesti nyt, kun hallitus leikkaa myös väkivallan vastaisesta työstä vastanneiden järjestöjen rahoitusta, olisi oleellista turvata lailla, että väkivallan vastainen työ saataisiin kiinteäksi osaksi julkisen sektorin toimintaa. Mediassa on aiemmin noussut esille myös Virran itsensä kokema väkivalta.
– Joka kymmenes minuutti nainen kuolee puolisonsa tai läheisensä väkivallan seurauksena. Naisiin kohdistuvasta väkivallasta on puhuttava niin kauan, kunnes yksikään nainen ei enää joudu pelkäämään kotonaan eikä joudu kohtaamaan väkivaltaa, Virta sanoo.
Sofia Virran linnan juhlien asun korut on valmistanut kultaseppä Mika Mäkinen, meikin on tehnyt Emilia Westman ja kampauksen Laura Aaltonen. Kaikki Virran tyylistä vastaavat yrittäjät ovat Sofia Virran tavoin varsinaissuomalaisia.
Yhteyshenkilöt
Sofia VirtaVihreiden puheenjohtaja
Puh:09 432 3131sofia.virta@eduskunta.fiMarena AhonenViestintäsuunnittelijaVihreiden viestintä
Puh:+358 50 589 3391marena.ahonen@vihreat.fiKuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreä kansanedustaja Tiina Elo: EU:n ilmastotavoitteet edellyttävät riittäviä toimia myös kotimaassa16.9.2025 19:00:00 EEST | Tiedote
Vihreä kansanedustaja, maa- ja metsätalousvaliokunnan jäsen Tiina Elo kritisoi Suomen ja Ruotsin pääministereiden metsävetoomusta. Hakkuumäärien kasvattaminen ei ole kestävä tapa tasapainottaa taloutta.
Vihreät kansanedustajat Suomesta ja Ruotsista tyrmäävät pääministeriensä kirjeen komission puheenjohtajalle16.9.2025 17:25:46 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustajat Krista Mikkonen Suomesta ja Rebecka Le Moine Ruotsista hämmästelevät maidensa pääministerien yhteistä kirjettä, jonka he lähettivät Euroopan komission puheenjohtajalle Ursula von der Leyenille. Kirjeessä pääministerit vaativat muutoksia EU:n maankäyttösektorin ilmastovaatimuksiin, joita he pitävät kohtuuttomina.
Vihreiden Krista Mikkonen: Purran kommentit rätti kasvoille myös 300 000 ulkomailla asuvalle Suomen kansalaiselle15.9.2025 14:20:13 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja Krista Mikkonen huomauttaa, että valtiovarainministeri Riikka Purran ajatukset sosiaaliturvan rajaamisesta vain Suomen kansalaisille ovat märkä rätti niille ulkomailla asuville Suomen kansalaisille, jotka voisivat paluumuuttajina tuoda mukanaan Suomeen perheensä maailmalta.
Vihreiden Jenni Pitko: Suomen ei pidä osallistua Euroviisuihin, mikäli Israel on mukana15.9.2025 14:01:18 EEST | Tiedote
Tällä viikolla useampi Euroopan maa on ilmoittanut, ettei osallistu tuleviin Eurovision laulukilpailuihin, mikäli Israelin annetaan osallistua. Vihreiden kansanedustaja, Ylen hallintoneuvostossa istuvan Jenni Pitkon mukaan Suomen tulisi viimeistään nyt tehdä samoin.
Sofia Virralta suorat sanat syntyvyyskeskustelusta15.9.2025 13:28:53 EEST | Tiedote
SDP:n Elisa Gebhard vaati jättämässään toimenpidealoitteessa, että munasolujen pakastamisen pitäisi olla jatkossa maksutonta. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta kertoo puolueensa tukevan Gebhardin aloitetta sekä vaativan muita lisäpanostuksia, joilla voitaisiin tukea itsellisten vanhempien perheellistymistä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme