SDP:n Nasima Razmyar: Pääministeri jälleen selittelee perussuomalaisten toimintaa.
8.12.2024 16:28:16 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Pääministeri Petteri Orpo piiloutuu jälleen hallitusohjelman toteuttamisen taakse ja perussuomalaisten jatkuvien kohujen lakaiseminen maton alle yksittäistapauksina alkaa jo kuulostaa rikkinäiseltä levyltä.

Pääministeri Petteri Orpo piiloutuu jälleen hallitusohjelman toteuttamisen taakse ja samalla ajautuu selittelemään hallituskumppaneidensa toimintaa. Tällä kertaa pääministeri ei Ylen pääministerin haastattelutunnilla suostunut kommentoimaan, miten aikoo toimia, jos yhdenvertaisuusvaltuutetun selvityksessä todettaisiin sisäministeriön kiintiöpakolaisia koskevan ohjeistuksen olevan syrjivä.
SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyar ihmettelee, kuinka kauan pääministeri voi vielä piiloutua hallitusohjelman toteuttamisen taakse.
– Vielä muistamme hallituskauden alusta surullisenkuuluisan valtioneuvoston tiedonannon yhdenvertaisuuden edistämisestä, ja siitä seuranneen rasismin vastaisen kampanjan. Sen, johon perussuomalaiset puolueena eivät halunneet edes sitoutua, vaikka koko homma tehtiin heidän takiaan. Nyt on nähty, että kohut seuraavat toisiaan, eikä loppua näy, Razmyar sanoo.
Haastattelutunnilla pääministeri peräänkuulutti perussuomalaisten eduskuntaryhmän vastuuta omien edustajiensa toiminnasta. Razmyarin mukaan tämä osoittaa, ettei pääministeri suostu tunnustamaan hallitusyhteistyön ongelmia.
– Viimeisimpänä kohuna nähtiin perussuomalaisten kansanedustajan osallistuminen äärioikeiston itsenäisyyspäivän marssiin, jota varapääministeri Purra oli aluksi valmis katsomaan läpi sormien, Razmyar toteaa.
Perussuomalaisten jatkuvien kohujen lakaiseminen maton alle yksittäistapauksina alkaa jo kuulostaa rikkinäiseltä levyltä. Kohut ovat syntyneet nimenomaan perussuomalaisten eduskuntaryhmän johdon ja ministereiden toiminnasta ja ulostuloista.
Olisiko aika tunnustaa, että todellinen ongelma on perussuomalaisten ministeriryhmässä asti?
Yhteyshenkilöt
Nasima RazmyarKansanedustaja, SDP:n varapuheenjohtaja
Eduskunta-avustaja Ilona Sorri p. +358 504 794 301
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
Sote-valiokunnan opposition edustajien kannanotto: Hallituspuolueet päättivät rikkoa lakia13.3.2026 15:23:03 EET | Tiedote
Eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunta käsitteli tänään vanhuspalveluita koskevaa säästölakiesitystä ja päätti lakiehdotuksen etenemisestä. Lähes kaikki valiokunnan kuulemat valtiosääntöoikeuden asiantuntijat vaativat lausunnoissaan asian lähettämistä vielä perustuslakivaliokuntaan perustuslaillisuuden varmistamiseksi tai jopa ministeriöön uudelleen valmisteltavaksi. Valiokunta sai lisäksi tarkan ja kiistattoman virka-arvion, jonka viesti oli yksiselitteinen: Asia on saatettava perustuslakivaliokuntaan perustuslaillisuuden arvioimiseksi.
Suuren valiokunnan sd-edustajat: EU-rahoituskehyksen luotava turvaa ja työtä sekä huomioitava Suomen itärajan taloudelliset haasteet13.3.2026 14:57:48 EET | Tiedote
Euroopan unionin seuraavan monivuotisen rahoituskehyksen on kyettävä yhdistämään talouskasvu, turvallisuus ja laadukkaat työpaikat. Tätä SDP:n edustajat korostivat eduskunnan suuren valiokunnan hyväksyessä EU:n monivuotista rahoituskehystä vuosille 2028–2034 koskevat Suomen linjaukset. Suuren valiokunnan varapuheenjohtaja Miapetra Kumpula-Natrin (sd.) mukaan EU:n pitkän aikavälin budjetin tulee tukea sekä strategista omavaraisuutta että siirtymää kohti kestävää taloutta.
SDP:n Haatainen: Suomalainen kulttuuri kuolee ilman raharohmun tekoälyn rajoittamista12.3.2026 17:15:00 EET | Tiedote
Eduskunnassa keskustellaan tänään tekoälyn käytön lisääntymisestä luovilla aloilla sivistysvaliokunnan yhteisestä aloitteesta. Kansanedustaja, sivistysvaliokunnan puheenjohtaja Tuula Haatainen piti keskustelun avauspuheenvuoron. Siinä hän nosti esille erityisesti tekoälyn vaikutusta luovan alan tekijöiden tulonmuodostukseen.
Ympäristövaliokunnan sd-edustajat: Energia- ja ilmastostrategia on ilmastolain vastainen12.3.2026 15:15:52 EET | Tiedote
Energia- ja ilmastostrategian tarkoitus on yhdessä teollisuuspoliittisen selonteon kanssa muodostaa toimintaohjelma, jolla edetään hiilineutraaliin ja myöhemmin hiilinegatiiviseen yhteiskuntaan. Strategiaa voidaan pitää suorastaan ilmastolain vastaisena, koska siinä linjatut toimenpiteet ovat riittämättömät eikä niillä saavuteta Suomen ilmastotavoitteita, moittivat ympäristövaliokunnan sd-jäsenet, kansanedustajat Pinja Perholehto, Eveliina Heinäluoma, Marko Asell ja Johan Kvarnström.
SDP:n Suhonen: Hallitus tekee pätkätyöstä normin – 20 000 uutta määräaikaista12.3.2026 14:59:03 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Timo Suhonen arvostelee hallituksen esitystä määräaikaisten työsopimusten helpottamisesta kovin sanoin. Hallituksen omat arviot kertovat muutoksen lisäävän määräaikaisten työsuhteiden määrää. Suhosen mukaan hallitus lisää tietoisesti epävarmuutta työelämässä, jo ennestään epävarmassa tilanteessa, ja vaikutukset kohdistuvat erityisesti nuoriin ja naisvaltaisille aloille.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme