SDP:n Nasima Razmyar: Pääministeri jälleen selittelee perussuomalaisten toimintaa.
8.12.2024 16:28:16 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Pääministeri Petteri Orpo piiloutuu jälleen hallitusohjelman toteuttamisen taakse ja perussuomalaisten jatkuvien kohujen lakaiseminen maton alle yksittäistapauksina alkaa jo kuulostaa rikkinäiseltä levyltä.

Pääministeri Petteri Orpo piiloutuu jälleen hallitusohjelman toteuttamisen taakse ja samalla ajautuu selittelemään hallituskumppaneidensa toimintaa. Tällä kertaa pääministeri ei Ylen pääministerin haastattelutunnilla suostunut kommentoimaan, miten aikoo toimia, jos yhdenvertaisuusvaltuutetun selvityksessä todettaisiin sisäministeriön kiintiöpakolaisia koskevan ohjeistuksen olevan syrjivä.
SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyar ihmettelee, kuinka kauan pääministeri voi vielä piiloutua hallitusohjelman toteuttamisen taakse.
– Vielä muistamme hallituskauden alusta surullisenkuuluisan valtioneuvoston tiedonannon yhdenvertaisuuden edistämisestä, ja siitä seuranneen rasismin vastaisen kampanjan. Sen, johon perussuomalaiset puolueena eivät halunneet edes sitoutua, vaikka koko homma tehtiin heidän takiaan. Nyt on nähty, että kohut seuraavat toisiaan, eikä loppua näy, Razmyar sanoo.
Haastattelutunnilla pääministeri peräänkuulutti perussuomalaisten eduskuntaryhmän vastuuta omien edustajiensa toiminnasta. Razmyarin mukaan tämä osoittaa, ettei pääministeri suostu tunnustamaan hallitusyhteistyön ongelmia.
– Viimeisimpänä kohuna nähtiin perussuomalaisten kansanedustajan osallistuminen äärioikeiston itsenäisyyspäivän marssiin, jota varapääministeri Purra oli aluksi valmis katsomaan läpi sormien, Razmyar toteaa.
Perussuomalaisten jatkuvien kohujen lakaiseminen maton alle yksittäistapauksina alkaa jo kuulostaa rikkinäiseltä levyltä. Kohut ovat syntyneet nimenomaan perussuomalaisten eduskuntaryhmän johdon ja ministereiden toiminnasta ja ulostuloista.
Olisiko aika tunnustaa, että todellinen ongelma on perussuomalaisten ministeriryhmässä asti?
Yhteyshenkilöt
Nasima RazmyarKansanedustaja, SDP:n varapuheenjohtaja
Eduskunta-avustaja Ilona Sorri p. +358 504 794 301
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Paula Werning ja Juha Viitala: Hallituksen leikkaukset uhkaavat juuri niitä palveluita, jotka estävät ongelmien kasautumista22.6.2026 13:01:44 EEST | Tiedote
Eduskunta käsittelee tänään hallituksen esitystä hyvinvointialueiden rahoituslain muuttamisesta. SDP eduskuntaryhmä esittää esityksen hylkäämistä.
SDP:n Krista Kiuru: Hallitus on valmis jättämään jopa satojen miljoonien eurojen verotulot keräämättä alkoholinlain muutosten vuoksi18.6.2026 16:23:48 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja ja sosiaali- ja terveysvaliokunnan puheenjohtaja Krista Kiuru ihmettelee hallituspuolueiden toimintaa alkoholilain käsittelyssä. Kiurun mukaan hallitus on sivuuttamassa sekä sosiaali- ja terveysvaliokunnan että valtiovarainvaliokunnan esittämät ratkaisut, joilla alkoholin etämyyntiin liittyvää veronkiertoa voitaisiin tehokkaasti estää.
SDP:n Aki Lindén: Helsingin Sanomien kritiikki sivuuttaa olennaisen – kyse on koko sote-rahoituksen paremmasta ohjauksesta, ei pelkästä Kela-kyytien siirrosta18.6.2026 14:06:08 EEST | Tiedote
Helsingin Sanomat uutisoi 17.6. asiantuntija-arvioista, joiden mukaan SDP puheenjohtaja Antti Lindtmanin esittämä Kelan matkakorvausten siirtäminen hyvinvointialueille ei välttämättä yksinään tuottaisi säästöjä julkiseen talouteen. SDP:n kansanedustaja Aki Lindén pitää keskustelua tarpeellisena, mutta katsoo, että jutussa jää huomiotta uudistuksen varsinainen tavoite ja laajempi kokonaisuus.
SDP:n Harakka: Marttinen ja massimuijat nöyryyttivät Purraa18.6.2026 10:50:56 EEST | Tiedote
– Työministeri Marttinen teki juuri tyhjäksi valtiovarainministeri Purran lupauksen suitsia aggressiivista verosuunnittelua ja osakevaihtokikkailua, kansanedustaja Timo Harakka (sd.) sanoo.
SDP:n Helena Marttila: Hallituskausi on paljastanut ristiriidan kokoomuksen puheiden ja tekojen välillä18.6.2026 08:52:24 EEST | Tiedote
– Hallitus on tehnyt parannuksia esimerkiksi lähisuhdeväkivallan sovitteluun ja tyttöjen sukuelinten silpomisen kitkemiseksi. Iso kuva on kuitenkin naisten ja tyttöjen kannalta armoton ja tasa-arvotyön loppusaldona iso pitkä miinus. Ehkä kokoomuksen naiskannatuksen kato johtuu yksinkertaisesti siitä, että hallituskausi on paljastanut poikkeuksellisen räikeästi ristiriidan puheiden ja tekojen välillä. On naisten suurta vähättelyä ajatella, että arjen todellisuus korjautuisi pirtsakalla viestinnällä, toteaa SDP:n kansanedustaja ja Demarinaisten puheenjohtaja Helena Marttila.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme