Attendon muutosneuvottelut päätökseen – “Yhteistyöllä saavutimme paremman tuloksen”
Attendon ikäihmisten hoivakoteja koskevat muutosneuvottelut ovat päättyneet. Neuvotteluiden piirissä oli yhteensä noin 2300 työntekijää. Alun perin uudelleenjärjestelyn arvioitiin johtavan enimmillään 570 henkilötyövuoden vähentämiseen. Muutosneuvottelujen myötä yhteensä 150 hoiva-alan ammattilaisen työtehtävät päättyvät Attendolla. Lisäksi jo aiemmin viestittiin, että Kaunialan Sairaalaa koskeneiden muutosneuvotteluiden lopputuloksena työnsä menetti 149 työntekijää.

Attendo on ollut tilanteessa, jossa hoivakodeissa on sekä vapaita paikkoja että henkilöstöä vastaamaan ikäihmisten palvelutarpeeseen. Osa hyvinvointialueista ei kuitenkaan ole sijoittanut ikäihmisiä hoivaan samalla tavalla kuin aiemmin. Joissakin Attendo-kodeissa tämä on merkinnyt huomattavaa asukasmäärän vähentymistä. Lopulta Attendo oli pakotettu aloittamaan muutosneuvottelut tuotannollistaloudellisista syistä.
“Haluan kiittää attendolaisia siitä sitoutumisesta ja ammattimaisuudesta, jota he ovat osoittaneet syksyn aikana. Kodeissamme on tarjottu asukkaillemme parasta mahdollista hoivaa ja huolenpitoa, vaikka taustalla on ollut epävarmuutta. Muutosneuvottelut ovat aina koko työyhteisöä koskettava asia ja nyt osan henkilöstömme työtehtävistä päättyy. Tästä olen hyvin pahoillani”, sanoo Attendon toimitusjohtaja Virpi Holmqvist.
Attendolla on pyritty muutosneuvotteluiden aikana yhdessä työyhteisön kanssa löytämään ratkaisuja tilanteen lievittämiseksi. Kaikki muutosneuvotteluiden mahdollisuudet on otettu käyttöön, jotta on vältytty irtisanomisilta. Tässä on osin onnistuttu ottamalla käyttöön osa-aikaistamiset ja lomautukset. Lisäksi osalle henkilöstöä on tarjoutunut mahdollisuus jatkaa työskentelyä uusissa tehtävissä Attendon muissa hoivakodeissa mahdollisuuksien mukaan.
”Yhteistyöllä saavutimme pelättyä paremman tuloksen”, toteaa Holmqvist.
Ikäihmisten palvelutarve jatkaa kasvamistaan – hoivaa tarvitaan
“Meillä Suomessa ikäihmisten hoivapalveluiden tarve on suuri ja kasvaa jatkuvasti. On selvää, että jokainen tekijä ja hoivapaikka olisi tarpeen. Samalla kuitenkin hyvinvointialueiden säästötoimet johtavat usein siihen, että palvelutarvetta joudutaan täyttämään vähemmän tarkoituksenmukaisilla ratkaisuilla, kuten päivystyksessä tai vuodeosastoilla. Tämä ei palvele kenenkään etua – ei ikäihmisten eikä yhteiskunnan”, toimitusjohtaja Virpi Holmqvist sanoo.
”Jos Attendon tarjoamat hoivapaikat otettaisiin käyttöön, jopa kolmannes jonossa olevista ikäihmisistä saataisiin hoivaan, vaikka heti huomenna. Yksityisen palvelutuotannon ollessa kustannustehokasta säästettäisiin ihmisten toimintakyvyn lisäksi myös arvokkaita yhteiskunnan varoja”, jatkaa Holmqvist.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anni LehtiViestintäpäällikköAttendo
Puh:0417326142anni.lehti@attendo.fiAttendo – Tulevaisuuden hoivan suunnannäyttäjä
Attendo on Pohjoismaiden johtava hoivapalveluiden tarjoaja. Tehtävämme on vahvistaa ihmistä niin, että jokainen, joka meillä asuu, saa elää omannäköistään täyttä elämää. Tarjoamme hoivaa ja asumispalveluita ikäihmisille, kehitysvammaisille, vammautuneille, päihde- ja mielenterveyskuntoutujille sekä lastensuojelun ja terapian tarpeessa oleville. Asukkaillemme olemme ennen kaikkea koti, sidosryhmillemme kumppani ja yhteiskunnassa vahva muutosvoima. Yli 18 000 työntekijäämme palvelee yli 400 toimipisteessä ympäri Suomen. Lue lisää: www.attendo.fi
Vahvistamme ihmistä. Katsomme eteenpäin. Ratkaisemme yhdessä.
Me olemme Attendo.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Attendo
Uusi Attendo-koti avautuu Oulun Jääliin – tarjoaa asumispalveluita vahvaa tukea tarvitseville kehitysvammaisille19.8.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Attendo Jätti tarjoaa 15 ympärivuorokautista asumispaikkaa kehitysvammaisille asukkaille. Koti sijaitsee luonnonläheisellä alueella, ja se on suunniteltu vastaamaan asukkaiden yksilöllisiin ja vaativiin tuen tarpeisiin. Ensimmäiset asukkaat muuttavat elokuun aikana.
Roope Salmisen ja Attendon podcast-uutuus: Toinen mahdollisuus kertoo toivosta ja toipumisesta14.8.2025 11:19:19 EEST | Tiedote
Attendo on julkaissut uuden Toinen mahdollisuus -podcastin, joka tuo kuulijoiden ulottuville rohkeita ja koskettavia tarinoita elämän haasteista. Podcast on toteutettu yhdessä juontaja Roope Salmisen ja Attendon asukkaiden kanssa. Podcastin tavoitteena on lisätä ymmärrystä, murtaa tabuja ja nostaa esiin mielenterveys- ja päihdepalveluiden merkitys suomalaisessa yhteiskunnassa.
Attendo Suomen vuoden 2025 toisen kvartaalin tulos: vahva kehitys jatkui18.7.2025 09:01:42 EEST | Tiedote
Attendo-konserni on julkaissut tänään 18. heinäkuuta vuoden 2025 toisen vuosineljänneksen (Q2) tuloksen. Tämä on kooste Attendo Suomen osuudesta konsernin pörssitiedotteesta, joka löytyy osoitteesta: https://www.attendo.com/en/.
Uusi hoivakoti avautuu Keminmaalla – tarjoaa ympärivuorokautista hoivaa ikäihmisille23.6.2025 12:30:00 EEST | Tiedote
Keminmaalle on valmistunut uusi 47-paikkainen hoivakoti, Attendo Neidonkenkä. Ensimmäiset asukkaat muuttavat kesäkuun loppupuolella. Hoivakoti tarjoaa ympärivuorokautista hoivaa ja yhteisöllistä asumista ikäihmisille esteettömissä ja viihtyisissä tiloissa.
Kirkkonummen Masalaan rakentuu uusi Attendo-koti – turvallista ja esteetöntä asumista eri käyttäjäryhmille18.6.2025 13:00:00 EEST | Tiedote
Attendo ja Hartela aloittavat yhteistyössä uuden Attendo-kodin rakentamisen Kirkkonummen Masalaan. Hanke vastaa alueen kasvavaan asumispalveluiden tarpeeseen ja sen suunnittelussa painottuvat esteettömyys, turvallisuus ja energiatehokkuus. Kodin arvioidaan valmistuvan syksyllä 2026.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme