Kokoomuksen Kauma: Vahva turvallisuuspolitiikka on myös talouden kasvun edellytys
Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Pia Kauma korostaa Suomen turvallisuuden merkitystä kansallisen hyvinvoinnin ja talouskasvun mahdollistajana kokoomuksen ryhmäpuheessa. Kauman mukaan kaikki ulko- ja turvallisuuspoliittiset päätökset nojaavat tavoitteeseen turvata Suomen itsenäisyys, alueellinen koskemattomuus ja suomalaisten turvallisuus.

”Suomen Nato-jäsenyys on ollut historiallinen askel, joka on vahvistanut maamme turvallisuutta merkittävästi. Nato-jäsenyyden myötä olemme osa liittokunnan kollektiivista puolustusta, mutta samalla jatkamme kansallisen puolustuskykymme kehittämistä”, Kauma toteaa.
Kauman mukaan kansainvälisessä yhteistyössä erityisen keskeistä on EU:n ja transatlanttisten suhteiden vahvistaminen sekä jatkuva tuki Ukrainalle.
”Ukrainan sota muistuttaa meitä karulla tavalla siitä, mitä tapahtuu, kun turvallisuus horjuu. Siksi meidän velvollisuutemme on tukea Ukrainaa – ei vain moraalisen vastuun vuoksi, vaan siksi, että heidän taistelunsa on myös meidän taistelumme”, Kauma painottaa.
Kansainväliset kumppanuudet hyödyttävät myös yrityksiä
Kauma korostaa, että Nato-jäsenyyden ja kansainvälisten puolustusyhteistyösopimusten, kuten DCA-sopimuksen, myötä avautuu merkittäviä taloudellisia mahdollisuuksia suomalaisille yrityksille.
”Puolustusteollisuuden ja kaksoiskäyttöteollisuuden tuotteiden vienti ylläpitää teollisuutemme kilpailukykyä. Ice Pact -sopimus Yhdysvaltojen ja Kanadan kanssa on tästä hyvä esimerkki. Se voi avata suomalaiselle meriteollisuudelle uusia markkinoita ja innovaatioita”, Kauma sanoo.
Etyj-puheenjohtajuus osana rauhantyötä
Vuonna 2025 Suomi toimii Euroopan turvallisuus- ja yhteistyöjärjestön (Etyj) puheenjohtajamaana. Kauma näkee sen tärkeänä mahdollisuutena edistää rauhaa ja vakautta erityisesti Ukrainan sodan jälkeisessä tilanteessa.
”Etyj voi tukea rauhanneuvotteluja ja valvoa rauhansopimuksen toimeenpanoa. Vaikka rauhan saavuttaminen on tärkeä etappi, luottamuksen ja vakauden rakentaminen vie aikaa. Suomen on oltava aktiivinen toimija tässä prosessissa”, Kauma korostaa.
Kauman mukaan vain vakaa ja turvallinen toimintaympäristö houkuttelee investointeja ja luo työpaikkoja, jotka puolestaan mahdollistavat hyvinvointivaltion ylläpitämisen.
”Ilman turvallisuutta ei ole tulevaisuutta. Talouskasvun ja huoltovarmuuden turvaaminen on välttämätöntä, jotta jokainen suomalainen ja Suomessa asuva pysyy osallisena yhteiskunnassa”, Kauma päättää.
Ryhmäpuhe kokonaisuudessaan on luettavissa täältä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pia KaumaEduskuntaryhmän varapuheenjohtaja
(Uudenmaan vaalipiiri)
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Partanen: Orpon hallitus purkaa työllistämisen esteitä – pk-yrittäjille vihdoin kaivattua rohkaisua työllistää23.10.2025 15:17:33 EEST | Tiedote
Irtisanomiskynnyksen madaltaminen on merkittävä askel kohti joustavampia ja toimivimpia työmarkkinoita. Kokoomuksen varapuheenjohtaja ja työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan jäsen Karoliina Partanen korostaa, että uudistus vastaa pitkään jatkuneeseen tarpeeseen helpottaa etenkin pienten yritysten mahdollisuuksia työllistää.
Kokoomuksen Satonen: Työpaikkoja syntyy vain, jos yritykset uskaltavat työllistää23.10.2025 14:49:06 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan puheenjohtaja Arto Satonen pitää hallituksen esitystä irtisanomiskynnyksen madaltamisesta välttämättömänä askeleena kohti toimivampia työmarkkinoita. Satosen mukaan uudistus avaa ovia työelämään etenkin niille, jotka nyt ovat jääneet työttömyyden loukkuun liian korkean palkkaamiskynnyksen vuoksi.
Ministeri Anna-Kaisa Ikonen: Hallitus korjaa sote-uudistuksen valuvikoja – suomalaisten palvelut turvataan23.10.2025 13:42:48 EEST | Tiedote
Keskustelu hyvinvointialueiden tilanteesta on viime viikkoina käynyt vilkkaana. Otsikoissa ovat pyörineet muutosneuvottelut, Itä-Suomen hallinto-oikeuden ratkaisu, diagnoostietojen kirjausvirheet ja muut kysymykset. Kunta- ja alueministeri Anna-Kaisa Ikonen toivoo julkiseen keskusteluun malttia. Hänen mukaansa Orpon hallitus tekee parhaillaan määrätietoista korjaustyötä edellisen hallituksen sote-uudistuksen ongelmien ratkaisemiseksi ja rahoitusmallin vahvistamiseksi.
Kokoomuksen Limnéll: FIS:n päätös pitää venäläiset ja valkovenäläiset poissa maailmancupeista on moraalinen linjaus22.10.2025 13:13:47 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja sotatieteiden tohtori Jarno Limnéll pitää Kansainvälisen hiihtoliiton FIS:n päätöstä jatkaa venäläisten ja valkovenäläisten urheilijoiden poissulkemista maailmancupeista paitsi urheilullisesti perusteltuna, myös moraalisesti välttämättömänä. “Veren tahrimaa lippua ei nosteta takaisin salkoon”, Limnell sanoo.
Kokoomuksen Wallinheimo: Sotaa käyviä valtioita ei tule palkita urheilun areenoilla22.10.2025 10:47:25 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Sinuhe Wallinheimo kiittää Kansainvälisen hiihtoliiton FIS:n päätöstä jatkaa venäläisten ja valkovenäläisten hiihtäjien kilpailukieltoa. Päätös on vahva viesti siitä, että sotaa käyviä valtioita ja niiden liittolaisia ei palkita urheilun areenoilla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme