Helsingin kaupunginhallitus hyväksyi Munkkiniemenbaanan yleissuunnitelman osat 1,3 ja 4
Helsingin kaupunginhallitus päätti kokouksessaan 9.12. myös esittää valtuustolle Malmin koulukampuksen kaavan sekä Maunulan koulujen hankesuunnitelmien hyväksymistä. Kaupunginhallitus valitsi lisäksi Helsingin uudeksi perusopetusjohtajaksi Ville Raatikaisen.
Kaupunginhallitus hyväksyi Munkkiniemenbaanan yleissuunnitelman osat 1,3 ja 4 sekä näiden toteuttamisen vaiheittain. Munkkiniemenbaanan yleissuunnitelmassa määritellään Munkkiniemenbaanaksi nimetyn pyöräliikenteen runkoyhteyden toteuttamisperiaatteet ja kustannusarvio osuudella Mechelininkadulta Tarvoon. Baanan 6,5 kilometrin kokonaispituudesta noin 2 kilometriä on jo rakennettu tai rakenteilla.
Yleissuunnitelma on laadittu siten, että eri osa-alueet (1–4) ovat omia kokonaisuuksiaan. Baanan osien rakentaminen tai käyttö eivät ole toisistaan riippuvaisia, vaan jokainen osio voidaan toteuttaa omassa aikataulussaan ja liittää osaksi olemassa olevaa infrastruktuuria.
Munkkiniemenbaanan yleissuunnitelma koostuu neljästä osuudesta. Osa 1 sijaitsee välillä Hietaniemenkatu-Merikannontie ja osa 2 välillä Humallahti-Oksakoskenpolku ja Mississipinraitti. Osa 3 koskee väliä Paciuksenkatu-Munkinpuisto ja osa 4 Ritokalliontietä. Kaupunkiympäristölautakunta on palauttanut valmisteluun osuuden 2 (Humallahti-Oksakoskenpolku ja Mississipinraitti) ja tämä osio tulee päätöksentekoon myöhemmin.
Malmin koulukampuksen asemakaava etenee valtuustoon
Kaupunginhallitus päätti esittää valtuustolle Malmin koulukampuksen asemakaavan hyväksymistä.
Kaavaratkaisu koskee Malmin kirkon vieressä sijaitsevaa koulutonttia, sen viereistä rakentamatonta yleisten rakennusten korttelialuetta, Laidunpuistoa sekä näihin liittyviä katu- ja liikennealueita.
Kaavaratkaisu mahdollistaa Malmin kampus -yhteishankkeen eli peruskoulu- ja päiväkotitilojen sijoittamisen yhteisiin tiloihin. Kaavan myötä Malmin peruskoulun Talvelantien tontti vapautuu muuhun käyttöön ja sille on tarkoitus laajentaa Malmin sairaalaa.
Maunulan ala-asteen ja Månsas lågstadieskolan hankesuunnitelmat etenevät valtuustoon
Kaupunginhallitus esittää valtuustolle Maunulan ala-asteen ja Månsas lågstadieskolan perusparannuksen ja laajennuksen hankesuunnitelman hyväksymistä. Maunulan alueen suomen- ja ruotsinkieliset ala-aste- ja esiopetustilat eivät enää ole riittävät ja kuntotutkimusten mukaan koulurakennukset ovat laajan teknisen perusparannuksen tarpeessa.
Hankkeessa toteutetaan Maunulan ala-asteen ja Månsas lågstadieskolan kahdessa koulurakennuksessa laaja perusparannus ja rakennetaan laajennus. Tilat suunnitellaan 820 oppilaalle ja 77 esiopetuksessa olevalle lapselle. Hankkeessa remontoidaan nykyiset koulurakennukset. Lisäksi siinä toteutetaan kaksikerroksinen laajennus nykyisten rakennusten väliin siten, että kaikki osat yhdistyvät toiminnallisesti ja teknisesti.
Helsinkiin uusi perusopetusjohtaja
Kaupunginhallitus päätti valita Helsingin perusopetusjohtajan virkaan Ville Raatikaisen. Raatikainen aloittaa tehtävässä 1.2.2025.
Ville Raatikainen toimii tällä hetkellä Tampereen kaupungilla perusopetuksen opetusjohtajana. Hän on ennen nykyistä tehtäväänsä toiminut rehtorina Tampereella ja Vesilahdella, Pirkkalan kunnan opetuspäällikkönä sekä luokanopettajana Tampereella.
Kaikki kaupunginhallituksen päätökset ja mahdolliset äänestykset löytyvät päätöstiedotteesta. Päätöstiedote julkaistaan kaupunginhallituksen asiakirjat -sivulla.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Maisa Hopeakunnas
Viestintäasiantuntija
Helsingin kaupunginkanslia
P. 09 310 27 821
maisa.hopeakunnas@hel.fi
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Kaupunginkanslia on Helsingin kaupungin keskushallintovirasto. Päämäärämme on kaupunki, joka tarjoaa parastaan kaupunkilaisille ja menestyy kiihtyvässä kilpailussa. Uudistamme kaupunkia strategian mukaisesti yhdessä toimialojen kanssa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin kaupunki, kaupunginkanslia
Helsingissä käyttöön uudistettu hyvinvoinnin ja terveyden edistämisen johtamisrakenne13.1.2025 18:33:51 EET | Tiedote
Helsingin kaupunginhallitus kokoontui 13.1. ja päätti ottaa käyttöön uuden HYTE-asioiden johtamis- ja koordinaatiorakenteen. Kaupunginhallitus päätti lisäksi esittää valtuustolle Laajasalon Sarvaston alueen sekä Vuosaaren kulttuurikorttelin kaavamuutosten hyväksymistä.
Kaupunginhallitus kokoontui vuoden ensimmäiseen kokoukseen7.1.2025 17:51:21 EET | Tiedote
Helsingin kaupunginhallituksen kevätkausi alkoi 7. tammikuuta. Kokouksessa kaupunginhallitus hyväksyi muun muassa Helsingin työväenopiston Opistotalon julkisivujen ja vesikaton peruskorjauksen hankesuunnitelman.
Helsinkiläisnuorten hyvinvoinnissa selkeät erot sukupuolen ja perheen taloudellisen tilanteen mukaan7.1.2025 12:00:00 EET | Tiedote
Tuoreen tutkimuksen mukaan pojat kokevat hyvinvointinsa ja terveytensä paremmaksi kuin tytöt. Samoin ne nuoret, jotka kokevat perheensä taloudellisen tilanteen myönteisenä, ovat tyypillisesti myös hyvinvoivempia ja terveempiä. Erityisesti pojat, jotka kokevat perheensä taloudellisen tilanteen erittäin hyväksi, voivat selkeästi muita väestöryhmiä paremmin.
Helsingfors stadsfullmäktige fyller 150 år – Under året firas stadsfullmäktige, demokratin och stadsborna7.1.2025 10:22:57 EET | Pressmeddelande
I år fyller Helsingfors stadsfullmäktige 150 år. Stadsfullmäktige sammanträdde första gången i januari 1875. Under jubileumsåret kommer stadsfullmäktiges historia att presenteras, fullmäktige att samlas till ett jubileumssammanträde och framtiden att begrundas. Stadsborna kan delta i jubileumsårets evenemang, bekanta sig med historien och följa beslutsfattandet.
Helsingin kaupunginvaltuusto täyttää 150 – Vuoden aikana juhlitaan valtuustoa, demokratiaa ja kaupunkilaisia7.1.2025 10:22:57 EET | Tiedote
Helsingin kaupunginvaltuusto täyttää tänä vuonna 150 vuotta. Valtuusto kokoontui ensimmäisen kerran tammikuussa vuonna 1875. Juhlavuoden aikana avataan valtuuston historiaa, kokoonnutaan juhlakokoukseen ja pohditaan tulevaisuutta. Kaupunkilaiset voivat osallistua juhlavuoden tapahtumiin, tutustua historiaan sekä seurata päätöksentekoa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme