SDP:n Timo Suhonen tyrmistyi sairaalapäätöksistä
Sosiaali- ja terveysvaliokunta päätti Varkauden ja Iisalmen sairaaloiden ympärivuorokautisten päivystysten lakkauttamisista. Päätös on käsittämätön, toteaa Suhonen.

- Perussuomalaiset ministerit Purra ja Juuso ovat todenneet, että yöpäivystykset säilyvät, jos käy ilmi, että niiden lakkautukset eivät tuo kaivattuja säästöjä. Tästä syystä hallitus peruutti leikkauksia Kouvolassa, Suhonen muistuttaa.
- Odotin hallitukselta johdonmukaisuutta, mutta turhaa odotin, Suhonen sanoo pettyneenä.
Varkauden ja Iisalmen kaupungit sekä Pohjois-Savon hyvinvointialue ovat arvioineet, etteivät lakkautukset tuo säästöjä, vaan pahimmillaan lisäkustannuksia.
- Sen lisäksi, että leikkaukset eivät tuo säästöjä, pelaa hallitus nyt ihmishengillä. Kansalainen voi jäädä ilman akuuttia hoitoa, kun jatkossa Varkaudesta on siirryttävä Kuopioon. Tunnin matka-aika voi olla kohtalokas, Suhonen muistuttaa.
SDP vastusti valiokunnassa lakkautuspäätöksiä ja vastustaa sitä myös täysistunnossa, kun asia tulee sinne päätettäväksi.
- Teemme vielä kaikkemme, että ympärivuorokautiset päivystykset jatkuisivat Varkaudessa ja Iisalmessa. Hallituksen hulluus on lopetettava, Suhonen jyrähtää.
Yhteyshenkilöt
Timo SuhonenKansanedustaja
Puh:040 356 6869timo.suhonen@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Kim Berg vaatii kaikille hyvinvointialueille lisäaikaa ja rahoitusmallin uudistusta28.11.2025 15:46:39 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustaja ja eduskuntaryhmän 1. varapuheenjohtaja Kim Berg näkee hyvänä, että hallitus on viimein suostunut antamaan lisäaikaa hyvinvointialueiden alijäämien kattamiseen, mutta ei ymmärrä miksi lisäaikaa myönnetään edelleen vain osalle alueista.
SDP:n Tuppurainen viikonvaihteessa Münchenin Turvallisuuskonferenssin kokoukseen28.11.2025 14:50:51 EET | Tiedote
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen osallistuu Münchenin turvallisuuskonferenssin (MSC) Elmaun strategiaretriittiin Saksan Baijerissa 31.11.-2.12. Tuppurainen on kutsuttu osallistumaan tilaisuuteen nyt neljättä kertaa.
SDP:n Matias Mäkynen: Hyvinvointialueiden irtisanomiset on peruttava27.11.2025 17:40:54 EET | Tiedote
Kunta- ja alueministeri Ikonen kertoi torstaina Helsingin Sanomille, että hyvinvointialueille annetaan lisäaikaa taloutensa tasapainottamiseen. SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen kiittää hallituksen järkiintymistä asiassa ja vetoaa nyt alueisiin, että ne käyttäisivät mahdollisuuden ja välttäisivät vahingolliset päätökset.
Puolustusvaliokunnan sd-edustajat: Reserviläisten osaaminen saatava joustavammin käyttöön muuttuneessa turvallisuusympäristössä27.11.2025 12:47:32 EET | Tiedote
Asevelvollisuuslakia ehdotetaan muutettavaksi siten, että asevelvollisuuden ja reserviin kuulumisen yläikäraja nostetaan nykyisestä 60 vuodesta 65 vuoteen. Puolustusvaliokunta sai tänään valmiiksi yksimielisen mietintönsä reservin yläikärajan nostamista koskevasta lakiesityksestä. Valiokunnan sosialidemokraattiset jäsenet, kansanedustajat Mika Kari, Riitta Kaarisalo, Jani Kokko ja Paula Werning pitävät tärkeänä, että jo pitkään tarpeellisena pidetty ja toivottu muutos etenee.
Oppositio huolissaan valtion asuntopolitiikan romutuksesta – nyt tarvitaan uskottava suunnitelma tulevasta27.11.2025 11:41:39 EET | Tiedote
Eduskunnan ympäristövaliokunta on tänään hyväksynyt mietinnön hallituksen esityksestä lakkauttaa valtion asuntorahasto. Oppositiopuolueet sdp, keskusta ja vihreät jättivät yhteisen, huolestuneen vastalauseen mietintöön.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme