SDP EDUSKUNTA

SDP:n Timo Suhonen tyrmistyi sairaalapäätöksistä

9.12.2024 22:33:12 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa

Sosiaali- ja terveysvaliokunta päätti Varkauden ja Iisalmen sairaaloiden ympärivuorokautisten päivystysten lakkauttamisista. Päätös on käsittämätön, toteaa Suhonen.

Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP

- Perussuomalaiset ministerit Purra ja Juuso ovat todenneet, että yöpäivystykset säilyvät, jos käy ilmi, että niiden lakkautukset eivät tuo kaivattuja säästöjä. Tästä syystä hallitus peruutti leikkauksia Kouvolassa, Suhonen muistuttaa.

- Odotin hallitukselta johdonmukaisuutta, mutta turhaa odotin, Suhonen sanoo pettyneenä.

Varkauden ja Iisalmen kaupungit sekä Pohjois-Savon hyvinvointialue ovat arvioineet, etteivät lakkautukset tuo säästöjä, vaan pahimmillaan lisäkustannuksia.

- Sen lisäksi, että leikkaukset eivät tuo säästöjä, pelaa hallitus nyt ihmishengillä. Kansalainen voi jäädä ilman akuuttia hoitoa, kun jatkossa Varkaudesta on siirryttävä Kuopioon. Tunnin matka-aika voi olla kohtalokas, Suhonen muistuttaa.

SDP vastusti valiokunnassa lakkautuspäätöksiä ja vastustaa sitä myös täysistunnossa, kun asia tulee sinne päätettäväksi.

- Teemme vielä kaikkemme, että ympärivuorokautiset päivystykset jatkuisivat Varkaudessa ja Iisalmessa. Hallituksen hulluus on lopetettava, Suhonen jyrähtää.

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Timo Harakka: Tekoälyn on tuotettava parempia palveluita, ei vain säästöjä26.6.2026 16:03:03 EEST | Tiedote

Kansanedustaja Timo Harakan mukaan tekoälyn mahdollisuudet julkisella sektorilla tulee nähdä ennen kaikkea keinona parantaa palveluiden laatua, työelämää ja yhteiskunnan toimivuutta, ei ensisijaisesti henkilöstövähennysten tai menoleikkausten välineenä. SDP korostaa, että tuottavuuden kasvun tavoitteena tulee olla parempi hyvinvointivaltio, ei pienempi julkinen sektori.

SDP:n Haatainen: Ministeri Rydman kävelee eduskunnan budjettipäätösten ylitse26.6.2026 13:48:43 EEST | Tiedote

SDP:n kansanedustaja, sivistysvaliokunnan puheenjohtaja Tuula Haatainen paheksuu ministeri Rydmanin toimintaa sosiaalityön tutkimusrahoitusta koskeneissa päätöksissä. Ministeri hylkäsi puolet esityksistä, jotka perustuivat tieteelliseen ja hakukriteerien mukaiseen arviointiin. – Eduskunta on päättänyt budjetissa rahoituksesta, joka kohdistetaan sosiaalityön tutkimukseen. Eduskunnan on voitava luottaa siihen, että päätösten toimeenpanossa noudatetaan eduskunnan tahtoa. Ministerin tehtävänä on toimeenpanna eduskunnan tahto eikä sooloilla ja kävellä eduskunnan vallan yli, Haatainen toteaa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye