SDP:n Timo Suhonen tyrmistyi sairaalapäätöksistä
Sosiaali- ja terveysvaliokunta päätti Varkauden ja Iisalmen sairaaloiden ympärivuorokautisten päivystysten lakkauttamisista. Päätös on käsittämätön, toteaa Suhonen.

- Perussuomalaiset ministerit Purra ja Juuso ovat todenneet, että yöpäivystykset säilyvät, jos käy ilmi, että niiden lakkautukset eivät tuo kaivattuja säästöjä. Tästä syystä hallitus peruutti leikkauksia Kouvolassa, Suhonen muistuttaa.
- Odotin hallitukselta johdonmukaisuutta, mutta turhaa odotin, Suhonen sanoo pettyneenä.
Varkauden ja Iisalmen kaupungit sekä Pohjois-Savon hyvinvointialue ovat arvioineet, etteivät lakkautukset tuo säästöjä, vaan pahimmillaan lisäkustannuksia.
- Sen lisäksi, että leikkaukset eivät tuo säästöjä, pelaa hallitus nyt ihmishengillä. Kansalainen voi jäädä ilman akuuttia hoitoa, kun jatkossa Varkaudesta on siirryttävä Kuopioon. Tunnin matka-aika voi olla kohtalokas, Suhonen muistuttaa.
SDP vastusti valiokunnassa lakkautuspäätöksiä ja vastustaa sitä myös täysistunnossa, kun asia tulee sinne päätettäväksi.
- Teemme vielä kaikkemme, että ympärivuorokautiset päivystykset jatkuisivat Varkaudessa ja Iisalmessa. Hallituksen hulluus on lopetettava, Suhonen jyrähtää.
Yhteyshenkilöt
Timo SuhonenKansanedustaja
Puh:040 356 6869timo.suhonen@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Aki Lindén: Hallituksen päätös leikata toimeentulotuesta on kohtuuton8.12.2025 14:54:09 EET | Tiedote
Hallituksen esitys toimeentulotuen leikkauksista on kohtuuton ja perustuu täysin epärealistisiin laskelmiin säästöistä, kansanedustaja, sosiaali- ja terveysvaliokunnan jäsen Aki Lindén (sd.) arvostelee.
SDP:n Helena Marttila: Hallituksen joululahja lapsiperheille on ennätyksellinen epävarmuus7.12.2025 14:19:03 EET | Tiedote
OECD:n tuore ennuste kertoo karun tosiasian: Suomi on ainoa kehittynyt maa, jonka talous ei kasva tänä vuonna. Yhtenä syynä tähän on hallituksen kylmä leikkauspolitiikka, mikä on painanut talouden taantumaan. Sopeuttaminen olisi pitänyt tehdä maltillisemmin ja nyt seuraukset näkyvät suomalaisten arjessa.
SDP:n Piritta Rantanen: Metsien sertifiointi ei saa perustua hyväksikäytettyyn työvoimaan5.12.2025 13:17:59 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Piritta Rantanen vaatii järeitä toimia työperäisen hyväksikäytön kitkemiseksi metsäalalla. Hän korostaa, että suomalaisen metsäteollisuuden maine ja metsien sertifiointien luotettavuus eivät voi perustua halpatyöhön, alipalkkaukseen tai alihankinnan varjopuoliin. Metsien raaka-ainetta ei tule voida käyttää sertifioituna, jos työntekijöiden oikeuksista ei ole koko ketjussa huolehdittu, Rantanen korostaa.
Sosiaali- ja terveysvaliokunnan oppositioedustajat: Hallitus sivuuttaa esitystensä perustuslailliset ongelmat ja vaarantaa vanhusten oikeusturvan5.12.2025 07:00:00 EET | Tiedote
Sosiaali- ja terveysvaliokunnassa käsiteltiin torstaina 4.12. vanhuspalveluiden teknologiaan liittyvää lakiesitystä että apteekkilakiesitystä. Valiokunnan oppositioedustajat ovat huolissaan esitysten perustuslainmukaisuudesta ja vaikutuksista ihmisten palveluihin ja oikeusturvaan. ”Olisi tärkeää, että ministerit onnistuisivat tuomaan käsittelyyn esityksiä, jotka eivät ole perustuslain vastaisia”, Kim Berg sanoo.
SDP:n Eloranta: Koulupudokkaiden määrä laski, kiitos Marinin hallituksen4.12.2025 16:12:29 EET | Tiedote
Helsingin yliopiston tuoreen tutkimuksen mukaan oppivelvollisuusiän nosto on vähentänyt koulupudokkuutta yli kolmanneksella ja lisännyt selvästi 16–17-vuotiaiden koulussa pysymistä. ”Sanna Marinin hallituksen vuonna 2021 voimaan tulleen uudistuksen myönteiset vaikutukset näkyvät nyt erittäin selvästi”, iloitsee kansanedustaja, sivistysvaliokunnan jäsen Eeva-Johanna Eloranta (sd).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme