Julkisomisteisten yhtiöiden tuottavuudessa ja tehokkuudessa olisi parantamisen varaa
10.12.2024 08:05:00 EET | Jyväskylän yliopisto | Tiedote
Jyväskylän yliopistossa selvitettiin julkishallinnollisessa omistuksessa olevien inhouse-yhtiöiden kustannustehokkuutta yksityisesti omistettuihin yrityksiin verrattuna. Tulosten perusteella yksityiset yritykset hallitsevat työvoimakustannukset paremmin ja ovat selvästi kustannustehokkaampia.

Kahdessa Jyväskylän yliopistossa tehdyssä tutkimuksessa selvitettiin valtion ja kuntien omistuksessa olevien inhouse-yhtiöiden kustannustehokkuutta ja operatiivista suorituskykyä verrattuna yksityisesti omistettuihin yrityksiin.
Valtio tai kunta voi tehdä inhouse-yhtiöiltä hankintoja ilman hankintalain määräämää kilpailutusta. Normaalisti kaikki julkiset yli 60 000 euron hankinnat tulee kilpailuttaa.
Tutkimusten tavoitteina oli analysoida ja vertailla yritysten taloudellista suorituskykyä ja tunnistaa mahdolliset erot kustannustehokkuudessa ja tuottavuudessa. Lisäksi arvioitiin yksityistämisen vaikutuksia toiminnan tehokkuuteen.
Julkinen sektori hankkii Suomessa tavaroita ja palveluja yhteensä noin 45 miljardilla eurolla vuodessa, josta inhouse-yhtiöiden osuus on merkittävä.
Yksityiset yritykset hallitsevat työvoimakustannukset inhouse-yhtiöitä paremmin
Ensimmäisen tutkimuksen perusteella Tutkimustulosten mukaan yksityiset yritykset näyttävät hallitsevan työvoimakustannukset inhouse-yhtiöitä paremmin ja niiden tuottavuus on parempi.
– Tutkimuksessa tarkasteltiin yksittäisen inhouse-yhtiön kulu- ja laskutusrakennetta ja vertailtiin sitä yksityiseen tilitoimistoon, joka oli ostanut inhouse-yhtiön liiketoiminnan. Yksityisen yrityksen hinnat ovat tutkimuksen perusteella keskimäärin 41 % alhaisemmat kuin inhouse-yhtiöllä, tutkimuksen tehnyt Reetta Ghezzi kertoo.
Tutkimuksessa huomattiin, että yksityistämisen jälkeen työntekijöiden tehokkuus parani peräti 82,5 % ja työvoimakustannukset laskivat keskimäärin 8 %. Tutkimustulos perustuu tietoihin, jossa yksityinen tilitoimisto osti inhouse-yrityksen liiketoiminnan ja näin tutkimukseen saatiin arvokasta tietoa yritysten erilaisista kulu- ja laskutusrakenteista.
– Tämä on merkittävä tulos, koska tutkimuksen mukaan inhouse-yhtiöllä oli keskimäärin vähemmän laskutettavia asiakkaita ja niissä tehtiin vähemmän työtunteja kuin yksityisissä yrityksissä. Kuitenkin inhouse-yhtiöissä työskenteleville maksettiin keskimäärin 14 % parempaa tuntipalkkaa, Ghezzi kertoo.
Yksityistäminen näyttäisi lisäävän yritysten kustannustehokkuutta
Toisessa tutkimuksessa tarkasteltiin yritysten liikevaihtoa suhteessa henkilöstön määrään. Vertailussa oli mukana kuusi hallitusohjelmassa mainittua toimialaa, joista kustakin valittiin vertailuun kahdesta kolmeen ostoiltaan suurinta inhouse-yhtiötä. Näitä vertailtiin verrokkiyritykseen yksityiseltä puolelta kullakin toimialalla.
Tutkimuksessa tarkastellut toimialat olivat yleis- ja taloushallinto, ICT, henkilöstövuokraus, henkilöstöruokala- ja ateriapalvelut, kiinteistöhuolto sekä pesula- ja tekstiilihuolto.
Ghezzin mukaan tutkimukset antavat vahvan viitteen siitä, että yksityistäminen parantaa inhouse-yritysten kustannustehokkuutta ja sitä kautta myös säästää valtioiden ja kuntien kustannuksia.
– Tutkimuksesta on nähtävissä, että markkinaehtoisten toimijoiden käyttö voi olla julkisyhteisöille huomattavasti kustannustehokkaampi vaihtoehto julkisen sektorin hankinnoille, Ghezzi kertoo.
Ghezzi näkee myös, että inhouse-yhtiöiden toimintaa voitaisiin tehostaa joko yksityistämisen tai valvonnan kautta. Ghezzin mukaan muualla Euroopassa inhouse-yhtiöille on käytössä erilaisia valvontapisteitä, mutta Suomessa niin ei ole.
Lopuksi tutkimusryhmä kertoo toivovansa inhouse-yhtiöiltä aiempaa avoimempaa raportointia. Toisen tutkimuksen data perustuu julkisista lähteistä saatavilla olevaan materiaaliin.
– Kun yritykset raportoivat toiminnastaan avoimesti ja yksityiskohtaisesti, luodaan selkeät tiedonlähteet, joita tutkijoiden ja analyytikoiden on helpompi tarkastella ja arvioida objektiivisesti. Tämä helpottaisi myös näiden yhtiöiden valvontaa, Ghezzi summaa.
Lisätietoja
Inhouse-yhtiöitä tarkasteltiin kahdessa tutkimuksessa, joista ensimmäisessä vertailtiin 17 inhouse-yhtiön kannattavuuslukujen suhdetta toimialojensa mediaaneihin sekä volyymiltaan vastaaviin yksityisiin yrityksiin. Toisessa tutkimuksessa vertailtiin yksityisen ja julkisomisteisen tilitoimiston tehokkuutta ja taloudellista kannattavuutta talous- ja palkkahallinnon palveluissa.
Inhouse-yhtiö on julkisen sektorin, kuten kunnan tai valtion, omistama yhtiö, joka tuottaa palveluita pääasiassa omistajilleen. Hankintalainsäädäntö sallii omistajalle hankintojen tekemisen inhouse-yhtiöstä ilman julkista kilpailutusta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Reetta GhezziTutkijaJyväskylän yliopisto
Puh:+358504127150rekakukk@jyu.fiTommi MikkonenProfessoriJyväskylän yliopisto
Puh:+358503117999tommi.j.mikkonen@jyu.fiTeemu RahikkaViestinnän asiantuntija
Puh:+358 50 469 9377teemu.m.rahikka@jyu.fiKuvat

Linkit
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Tutkimus: Hyvän vanhemmuuden ihanne näkyy kirppisostoksissa29.5.2026 06:58:00 EEST | Tiedote
Tuore tutkimus osoittaa, että hyvä vanhemmuus, taloudelliset syyt ja vastuullisuus ohjaavat äitien päätöksiä ostaa käytettyjä lastenvaatteita. Lapseen liittyvät hankinnat koetaan erityisen palkitsevana ja näin keskeisenä ostopäätöksen tekijänä.
Väitös: Lentoliikenteen nopeaa kasvua voidaan hillitä - katse arjen käytäntöihin, ei vain yksilövalintoihin28.5.2026 09:42:02 EEST | Tiedote
Lentoliikenne on ristiriitaisessa tilanteessa: se kasvaa Euroopassa ennätystahtia samaan aikaan, kun päästöjä pitäisi vähentää nopeasti. KTM Minna Käyrä tarkasteli Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulun yritysten ympäristöjohtamisen väitöskirjassaan, miten kysyntä lentoliikenteelle syntyy suomalaisessa yhteiskunnassa ja millaisia muutoksia tarvitaan kestävämmän tulevaisuuden rakentamiseksi. Tutkimus paljastaa, että lentäminen on kietoutunut monin tavoin suomalaisten elämään. Kestävyyden edistämisessä huomio tulisi suunnata kysynnän muodostumiseen eli siihen, miksi ihmiset lentävät.
Jyväskylän yliopisto jälleen Suomen kärjessä avoimessa tieteessä27.5.2026 09:25:19 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopisto on edelleen Suomen paras tutkimusjulkaisujensa avoimessa saatavuudessa. Yliopiston kaikista vuonna 2025 julkaistuista vertaisarvioiduista tutkimusjulkaisuista jo 94 prosenttia on verkossa avoimesti saatavilla.
Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulun uusi työelämäprofessori Susanna Horn: ”Tutkin, miten kiertotaloutta toteutetaan käytännössä, jotta se tuottaa mahdollisimman suuret ympäristöhyödyt ja samalla arvoa yrityksille”22.5.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulun uusi työelämäprofessori Susanna Horn vahvistaa kauppakorkeakoulussa kestävän liiketoiminnan tutkimusta, erityisesti kiertotalouden tutkimusta. 1.3.2026 alkaneen nelivuotisen työelämäprofessuurin rahoittajana on Central Finland Mobility Foundation (Cefmof) ‑säätiö.
Biologiasta turvallisuusteknologiaan – Moona Huttunen rakentaa monitieteistä tekniikan osaamista21.5.2026 07:05:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston yliopistonlehtori Moona Huttusen urapolku on kulkenut biologian opinnoista kansainvälisen virustutkimuksen kautta turvallisuusteknologian diplomi-insinöörikoulutuksen kehittämiseen. Monitieteisyys, uteliaisuus ja halu ymmärtää ilmiöitä laajemmin ovat ohjanneet hänen valintojaan koko uran ajan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme