SDP EDUSKUNTA

SDP:n Marko Asell: Hallitus sujuvoittaa rakentamista ilmaston kustannuksella

10.12.2024 11:17:48 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa

– Orpon hallituksen rakentamislain korjaussarjan keskeinen viesti on sääntelyn sujuvoittaminen. Tämä on tietysti kannatettavaa. Valitettavasti hallitus sujuvoittaa rakentamista nyt ilmaston kustannuksella, sillä hallituksen esityksessä puretaan rakennusten vähähiilisyyteen tähtäävää viime kaudella hyväksyttyä sääntelyä, toteaa ympäristövaliokunnan jäsen, kansanedustaja Marko Asell (sd).

Kansanedustaja Marko Asell
Kansanedustaja Marko Asell Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP

– Viime kaudella hyväksytty rakentamislaki lähti siitä, että rakentamisen merkittäviä ilmastopäästöjä tulee hillitä ja kiertotaloutta vahvistaa. Nyt hallitus aikoo rajata esimerkiksi korjausrakentamisen ilmastoselvityksen ulkopuolelle. Korjausrakentamisella on Suomessa suuri volyymi, joten ilmaston näkökulmasta olisi erittäin tärkeää, että myös korjausrakentaminen olisi energiatehokasta ja siten ilmastoviisasta. Nyt tästä luistetaan jo ennen kuin laki ehti astua voimaan, ihmettelee Asell.

Jatkossa ilmastoselvitystä ja materiaaliselostetta ei tarvitsisi esittää pientalojen eikä laajamittaisesti korjattavan rakennuksen osalta. Velvoite ei koskisi myöskään muita muutostöitä ja laajennuksia.

– Tätä ei voi hyväksyä aikana, jolloin maapallon keskilämpötila nousee ja ilmastopolitiikan kunnianhimon tasoa pitäisi päinvastoin nostaa. Osa korjaushankkeista on hyvin laajoja kokonaisuuksia, joiden päästövähennyspotentiaali on merkittävä. On hyvä muistaa, että jos haluaa säästää energiakustannuksissa, kannattaa korjausrakentamisessa panostaa energiapihiin teknologiaan ja ratkaisuihin, huomauttaa Asell.

SDP katsoo, että esimerkiksi rakennusjärjestyksen, käsittelyaikatakuun ja ilmastoselvityksen osalta olisi tullut pitäytyä viime hallituskaudella hyväksytyssä rakentamislain pykälämuotoilussa.

SDP jätti rakentamislakiin HE 101/2024 vastalauseen yhdessä vihreiden ja vasemmistoliiton kanssa. Eduskunta äänestää lain hyväksymisestä keskiviikkona 11.12.

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

Sote-valiokunnan oppositio jätti eriävän mielipiteen poliisilaista – Luottamusta sote-palveluihin ei saa vaarantaa7.5.2026 18:53:54 EEST | Tiedote

SDP:n, vihreiden ja vasemmistoliiton edustajat sosiaali- ja terveysvaliokunnassa jättivät tänään eriävän mielipiteen hallituksen esityksestä poliisilain muuttamiseksi. Hallituksen esitys vaarantaa sosiaali- ja terveydenhuollon keskeisen periaatteen eli potilaan ja ammattilaisen välisen luottamuksellisen suhteen. Sote-valiokunnan opposition edustajat katsovat eriävässä mielipiteessään, että poliisin tiedonsaantioikeuden laajentaminen sosiaali- ja terveydenhuollosta on valmisteltu puutteellisesti eikä täytä perusoikeuksien rajoittamiselle asetettuja vaatimuksia.

SDP:n Saku Nikkanen kysyy: Miten sisäministeri aikoo estää Tampereella nähdyt väkivaltatilanteet?6.5.2026 15:51:55 EEST | Tiedote

SDP:n kansanedustaja ja hallintovaliokunnan jäsen Saku Nikkanen on jättänyt hallitukselle ja sisäministeri Mari Rantaselle (ps.) vastattavaksi kirjallisen kysymyksen koskien vapun väkivaltaisia tapahtumia Tampereella. Nikkanen kysyy, miten poliisi epäonnistui väkivaltatilanteeseen puuttumisessa, kun äärioikeistolaiseen mielenilmaukseen liittyneen kulkueen jäseniä pahoinpiteli sitä vastaan mieltään osoittaneen vastamielenosoittajan. Pahoinpitelyyn syyllistyneet mielenosoittajat olivat naamioituneita.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye