SDP EDUSKUNTA

SDP:n Pia Hiltunen: Kokoomusta ei kiinnosta Pohjois-Pohjanmaan asukkaiden sairaalapalvelut tai hoitoonpääsy

10.12.2024 14:03:45 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa

Lakkauttamalla Oulaskankaan yöpäivystyksen hallitus keskittää entistä enemmän alueen palveluita Ouluun ja vie monelle kirjaimellisesti elintärkeät palvelut vieläkin kauemmas. Onko niin, että kokoomus haluaa tarkoituksella vaikeuttaa maakuntamme pienemmillä paikkakunnilla asuvien ihmisten elämää, ihmettelee oululainen kansanedustaja Pia Hiltunen.

Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP

Maanantaina 11.12. hallituspuolueet runnoivat sosiaali- ja terveysvaliokunnassa läpi päätöksen, jonka myötä perus- ja erikoistason päivystys loppuu Oulaskankaan sairaalassa. Pia Hiltunen ja Tytti Tuppurainen tekivät aiemmin toimenpidenaloitteen sairaalan päivystyksen säilyttämisestä, mutta kokoomuksen, perussuomalaisten ja kristillisdemokraattien edustajat varmistivat äänestyksessä leikkausten toteutumisen.

Hiltunen ihmettelee hallituspuolueiden halua leikata kansalaisten terveydestä ja hyvinvoinnista.

- Jopa kokoomuksen paikalliset kuntapäättäjät ymmärsivät hallitusta paremmin Oulaskankaan sairaalan yöpäivystyksen arvon, ja yrittivät vedota oman puolueensa päättäjiin, mutta turhaan. Paikalliset muistavat pitkään, että kokoomuksen ja perussuomalaisten johdolla Pohjois-Pohjanmaan asukkaiden öinen matka sairaalaan pitenee jopa usealla tunnilla. Melkoisia antisankaritekoja, Hiltunen paheksuu.

Hiltusen mukaan Pohjois-Pohjanmaalla on oltava oikeus päättää itse alueensa hoitopalveluiden järjestämisestä. Tämä päätös ei vain vaikeuta pääsyä hoitoon, vaan se voi vaarantaa myös potilasturvallisuuden. Ilman yöpäivystystä Oulaskankaan alueella ei hätätapauksissa voida taata nopeaa hoitoa, mikä voi johtaa vakaviin seurauksiin potilaiden terveydelle.

- Viestini Pohjois-Pohjanmaan asukkaille on: Oulaskankaan leikkauspäätös osoittaa, että kokoomus ei kuule teidän viestejänne, Hiltunen päättää.

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP
Lataa
Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP
Lataa
Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP
Lataa

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Jani Kokko: Kansallinen turvallisuus ei saa jäädä aluepolitiikan jalkoihin31.5.2026 12:11:44 EEST | Tiedote

Tuoreet tiedot Puolustusvoimien lataamotoiminnan aiheuttamista esteistä puolustusteollisuuden viennille ovat vakavia. Tietojen mukaan suomalaiselta puolustusteollisuudelta on jäänyt viime vuosina saamatta yli 200 miljoonan euron vientikaupat nykyisen toimintamallin vuoksi. – Kansallisen turvallisuuden, huoltovarmuuden ja suomalaisen puolustusteollisuuden kilpailukyvyn on oltava etusijalla. Ne eivät saa jäädä aluepoliittisten intressien jalkoihin, Kokko sanoo. Kokon mukaan Suomen turvallisuusympäristö on muuttunut pysyvästi Venäjän hyökkäyssodan seurauksena, minkä vuoksi kaikki puolustuskykyä ja ammustuotantoa vahvistavat ratkaisut on arvioitava ensisijaisesti maanpuolustuksen tarpeista lähtien. – Suomi tarvitsee vahvaa puolustusteollisuutta, kasvavaa tuotantokapasiteettia ja vientiä liittolaismaille. Jos nykyinen järjestelmä estää investointeja, tuotannon kasvattamista ja vientiä, sitä on uskallettava uudistaa, sanoo Kokko. – Nyt tarvitaan ratkaisuja, jotka tukevat sekä Suomen turvalli

SDP:n Tuppurainen: Kokoomus kykenee vain syyttelemään30.5.2026 12:20:43 EEST | Tiedote

Pääministeri Orpon haastattelu paljastaa, että kokoomus väistää vastuutaan eikä osaa tarjota luottamusta vahvistavaa suuntaa Suomen tulevaisuudelle. Kokoomus on johtanut maan hallitusta jo kolme vuotta eikä osaa sanoa mitään muuta kuin että ongelmat ovat edellisen hallituksen syytä ja niiden ratkaisu tulevan hallituksen vastuulla. Uutinen on, että hyväosaisille antamiaan verohelpotuksia Kokoomus on nyt valmis paikkaamaan kajoamalla eläkkeisiin.

Puolustusvaliokunnan sd-edustajat: Riittävä, osaava ja hyvinvoiva henkilöstö on keskeinen osa Suomen puolustusta29.5.2026 13:05:53 EEST | Tiedote

SDP:n Puolustusvaliokunnan jäsenet Mika Kari, Riitta Kaarisalo, Jani Kokko ja Paula Werning pitävät välttämättömänä, että Puolustusvoimien henkilöstön jaksamiseen ja hyvinvointiin panostetaan nykyistä enemmän. He pitävät huolestuttavina tänä keväänä esiin nousseita tietoja, joiden mukaan Puolustusvoimien henkilöstössä uuvutaan työtaakan alle.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye