SDP:n Pia Hiltunen: Kokoomusta ei kiinnosta Pohjois-Pohjanmaan asukkaiden sairaalapalvelut tai hoitoonpääsy
10.12.2024 14:03:45 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Lakkauttamalla Oulaskankaan yöpäivystyksen hallitus keskittää entistä enemmän alueen palveluita Ouluun ja vie monelle kirjaimellisesti elintärkeät palvelut vieläkin kauemmas. Onko niin, että kokoomus haluaa tarkoituksella vaikeuttaa maakuntamme pienemmillä paikkakunnilla asuvien ihmisten elämää, ihmettelee oululainen kansanedustaja Pia Hiltunen.

Maanantaina 11.12. hallituspuolueet runnoivat sosiaali- ja terveysvaliokunnassa läpi päätöksen, jonka myötä perus- ja erikoistason päivystys loppuu Oulaskankaan sairaalassa. Pia Hiltunen ja Tytti Tuppurainen tekivät aiemmin toimenpidenaloitteen sairaalan päivystyksen säilyttämisestä, mutta kokoomuksen, perussuomalaisten ja kristillisdemokraattien edustajat varmistivat äänestyksessä leikkausten toteutumisen.
Hiltunen ihmettelee hallituspuolueiden halua leikata kansalaisten terveydestä ja hyvinvoinnista.
- Jopa kokoomuksen paikalliset kuntapäättäjät ymmärsivät hallitusta paremmin Oulaskankaan sairaalan yöpäivystyksen arvon, ja yrittivät vedota oman puolueensa päättäjiin, mutta turhaan. Paikalliset muistavat pitkään, että kokoomuksen ja perussuomalaisten johdolla Pohjois-Pohjanmaan asukkaiden öinen matka sairaalaan pitenee jopa usealla tunnilla. Melkoisia antisankaritekoja, Hiltunen paheksuu.
Hiltusen mukaan Pohjois-Pohjanmaalla on oltava oikeus päättää itse alueensa hoitopalveluiden järjestämisestä. Tämä päätös ei vain vaikeuta pääsyä hoitoon, vaan se voi vaarantaa myös potilasturvallisuuden. Ilman yöpäivystystä Oulaskankaan alueella ei hätätapauksissa voida taata nopeaa hoitoa, mikä voi johtaa vakaviin seurauksiin potilaiden terveydelle.
- Viestini Pohjois-Pohjanmaan asukkaille on: Oulaskankaan leikkauspäätös osoittaa, että kokoomus ei kuule teidän viestejänne, Hiltunen päättää.
Yhteyshenkilöt
Pia HiltunenKansanedustaja
Puh:044 522 7447pia.hiltunen@eduskunta.fiKuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
Timo Harakka osallistuu AI Impact Summit -huippukokoukseen 18.–20.2. New Delhissä17.2.2026 16:29:16 EET | Tiedote
Tulevaisuusvaliokunnan varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Timo Harakka (sd.) osallistuu AI Impact Summit 2026 -huippukokoukseen New Delhissä 18.–20. helmikuuta Intian rautatie-, tiedotus- ja lähetys- sekä elektroniikka- ja tietotekniikkaministeri Ashwini Vaishnawin kutsumana.
SDP:n Haatainen: Hallituksen on ryhdyttävä pikaisiin toimiin sote-alan harjoittelupaikkojen turvaamiseksi17.2.2026 14:25:47 EET | Tiedote
Ammattikorkeakoulujen rehtorineuvosto Arene kertoi viime kuussa selvityksensä pohjalta, että erityisesti sosiaali- ja terveysalan opiskelijoiden harjoittelupaikkoja ei ole riittävästi. Helsingin Sanomien eilisen uutisen mukaan kätilöopiskelijoiden harjoittelupaikat täyttyvät minuutissa. Harjoittelupaikkojen puutteen vuoksi opiskelijoiden valmistuminen viivästyy oleellisesti, ja tähän kansanedustaja, sivistysvaliokunnan puheenjohtaja Tuula Haatainen (sd.) vaatii hallitusta puuttumaan pikaisesti.
SDP:n ryhmäpuhe Valtioneuvoston selonteosta kansallisesta energia- ja ilmastostrategiasta17.2.2026 14:20:32 EET | Tiedote
SDP:n eduskuntaryhmän ryhmäpuhe Valtioneuvoston selonteosta kansallisesta energia- ja ilmastostrategiasta (VNS 8/2025). Ed. Kumpula-Natri. Muutokset puhuttaessa mahdollisia.
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Hallituksen tavoite puhtaan energian edistämisestä jää piippuun17.2.2026 14:11:55 EET | Tiedote
– Orpon hallitus on asettanut hallitusohjelmassa tavoitteekseen Suomen nostamisen puhtaan energian edelläkävijäksi Euroopassa, mutta samaan aikaan se vaikeuttaa omilla päätöksillään aurinko- ja tuulivoiman rakentamista, toteaa ympäristövaliokunnan jäsen, kansanedustaja Eveliina Heinäluoma (sd.).
SDP:n Hanna Laine-Nousimaa: Asuntokauppaa ja taloutta vauhdittamalla perheille nykyistä realistisempi mahdollisuus omaan kotiin17.2.2026 13:33:10 EET | Tiedote
Suomen asuntomarkkina elää poikkeuksellisen hiljaista aikaa. Asuntokauppa on jumissa, uudisrakentaminen on romahtanut ja monet perheet ovat joutuneet siirtämään kodinvaihtoa tai ensiasunnon ostoa. Ylitiukka sääntely ja pankkien varovainen riskinotto ovat jäädyttäneet markkinan tavalla, joka heijastuu koko talouteen. Rakentamisen pysähtyminen näkyy työllisyydessä, kunnissa ja yrityksissä ja laajemmin Suomen kasvunäkymissä, kertoo SDP:n kansanedustaja Hanna Laine-Nousimaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


