Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Ville Kaunisto: Yrittäjät kiittävät talousvaliokuntaa kaupparekisterilain ripeästä käsittelystä

Jaa

Kokoomuksen kouvolalainen kansanedustaja ja talousvaliokunnan varapuheenjohtaja Ville Kaunisto kiittää talousvaliokuntaa nopeasta ja määrätietoisesta työstä kaupparekisterilain muuttamiseksi. Yrittäjät kiittävät talousvaliokuntaa kaupparekisterilain ripeästä käsittelystä.

Ville Kaunisto. Kuvaaja: Mikko Mäntyniemi.
Ville Kaunisto. Kuvaaja: Mikko Mäntyniemi.

Hallitus toimitti eduskunnalle asiaa koskevan esityksen marraskuun lopussa 22.11. Talousvaliokunta hyväksyi asiasta tehdyn mietinnön tämän päivän kokouksessa yksimielisesti.

”Iso kiitos koko talousvaliokunnalle, että tässä yrittäjille tärkeässä lakimuutoksessa päästiin maaliin näin nopeasti. Tämä on hyvä osoitus siitä, että kyllä tässä talossa osataan myös sopia, jos tahtoa siihen vaan löytyy.  Yrittäjäkentän viesti meille päättäjille on ollut selvä. Muutos on välttämättömän tarpeellinen. Nyt tässä päästään nopeasti eteenpäin,” Kaunisto toteaa.

Kaupparekisterilakiin kaavaillun muutoksen perimmäinen tarkoitus on toimivien yritysten toimintaedellytysten suojelu. Voimassa olevan kaupparekisterilain vuonna 2023 muuttunut tulkinta Patentti- ja rekisterihallituksessa on pahimmillaan johtanut tilanteisiin, joissa lakisääteisten tietojen toimittamatta jättämisen vuoksi kaupparekisteristä poistettuja yrityksiä ei ole voitu palauttaa rekisteriin, vaikka tietojen toimittamatta jättäminen olisi johtunut vain yrityksen tahattomasta toiminnasta.

”Kaupparekisteristä poistaminen voi aiheuttaa isoja ongelmia yritykselle, jolla on sopimuksia, yhteistyökumppaneita ja työntekijöitä. Rekisteristä poistamisen jälkeen yrityksen toiminta on käytännössä mahdotonta. Nyt monelle tässä vaikeassa välitilassa oleville yrityksille saadaan nopealla tahdilla helpotusta,” Kaunisto sanoo.

Talousvaliokunnan ohella Kaunisto kiittää työministeri Satosta asian ripeästä hoidosta.

”Arto Satonen jos joku on ollut tällä vaalikaudella ministeri paikallaan. Hänen johdollaan Suomen työmarkkinat on uudistettu ja nyt vielä tämä konkreettinen teko suomalaisten yrittäjien parhaaksi,” Kaunisto päättää.

Hallituksen esityksen myötä kaupparekisteristä ilmoitusvelvollisuuden laiminlyönnin perusteella poistettu yhtiö voitaisiin palauttaa säädetyin edellytyksin hakemuksesta takaisin rekisteriin. Muita tärkeitä muutoksia olisi muun muassa se, että jatkossa uudistettua kaupparekisterilakia sovellettaisiin ilmoitusvelvolliseen, joka on määrätty selvitystilaan tai poistettu kaupparekisteristä vuoden 2023 alusta alkaen. Lisäksi kaupparekisterilain voimaantulosäännöstä ehdotetaan muutettavaksi siten, että rekisteritietojen ajantasaisuuden tarkistamista koskevaa säännöstä alettaisiin soveltaa vuoden 2026 sijaan vasta vuonna 2027.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kokoomuksen Kopra: Hyvä, että soten rikkojat haluavat tulla sitä myös korjaamaan16.11.2025 19:35:41 EET | Tiedote

Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopran mukaan on myönteistä, että soten täysin keskeneräiseksi jättänyt oppositio haluaa osallistua soten korjaamiseen. Kopra kuitenkin muistuttaa, että rakenneongelmia ei ratkaista kaatamalla lisää rahaa kaikille alueille. Oppositiolla konkreettiset keinot ovat hukassa ja siksi Kopra kannustaa myös oppositiota odottamaan alivaltiosihteeri Marina Erholan loppuraporttia, kuten pääministerikin on todennut.

Kokoomuksen Kopra: Eikö oppositiolla ole soteen koskaan muuta ratkaisua kuin lisää rahaa?13.11.2025 17:59:09 EET | Tiedote

Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopran mukaan opposition esitys alijäämien kattamisajan pidentämisestä kaikilla alueilla on vastuutonta ongelmien pitkittämistä. Orpon hallitus tekee sen, mitä aiemmat eivät tehneet – korjaa soten ongelmat juurisyistä lähtien ilman, että veronmaksajilta loppuvat rahat. Pelkkä rahan kaataminen ei auta, jos ongelmat ovat rakenteellisia.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye