Mediakutsu: Helsingin Vihreiden pormestariehdokas valitaan syyskokouksessa 14.12.2024
10.12.2024 16:29:26 EET | Helsingin Vihreät ry | Kutsu
Helsingin Vihreiden pormestariehdokas valitaan yhdistyksen syyskokouksessa Tekstin Talossa lauantaina 14.12.2024 neuvoa-antavan jäsenäänestyksen perusteella. Kokous alkaa klo 14 ja media on tervetullut seuraamaan valintaa paikan päälle.
Helsingin Vihreiden pormestariehdokkuutta jäsenäänestyksessä tavoittelevat:
-
Fatim Diarra, kansanedustaja, kaupunginvaltuutettu, ent. kaupunginvaltuuston puheenjohtaja
-
Atte Harjanne, kansanedustaja, kaupunginvaltuutettu
-
Shawn Huff, yrittäjä, kaupunginvaltuutettu
-
Otso Kivekäs, toimitusjohtaja, kaupunginvaltuutettu, ent. kaupunginvaltuuston puheenjohtaja
-
Tuuli Kousa, johtaja, yrittäjä, ent. kaupunginvaltuutettu ja kaupunginvaltuuston puheenjohtaja
Sähköinen neuvoa-antava jäsenäänestys on käyty 3.–12.12. Vaalitapa on siirtoäänivaali, jossa äänestäjä voi asettaa kaikki ehdokkaat paremmuusjärjestykseen. Lisää Helsingin Vihreiden vaalitavasta löytyy sääntöjen luvusta viisi.
Pormestariehdokkaan asettaa neuvoa-antavan jäsenäänestyksen perusteella Helsingin Vihreiden syyskokous, jonka kokousedustajina toimivat Helsingin Vihreiden jäsenyhdistysten nimittämät 50 äänivaltaista edustajaa.
Kokous järjestetään klo 14 alkaen Tekstin Talossa osoitteessa Lintulahdenkatu 3, Helsinki. Pormestariehdokkaan asettaminen tapahtuu heti kokouksen alkupuolella. Medialla on mahdollisuus haastatella pormestariehdokasta heti ehdolle asettattamisen jälkeen.
Kokouksessa asetetaan myös uusia ehdokkaita kuntavaaleihin.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Salla MerikukkaHelsingin Vihreiden puheenjohtaja
Puh:040 5278 518salla.merikukka@gmail.comTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin Vihreät ry
Apulaispormestari Vanhanen: Vieraskielisillä lapsilla on oltava yhdenvertaiset mahdollisuudet oppimiseen16.10.2026 12:58:01 EEST | Tiedote
Kokoomus on tänään julkaissut uudet maahanmuuttopoliittiset linjauksensa, joissa ehdotetaan heikennyksiä maahanmuuttajataustaisten lasten S2-opetukseen sekä vieraskielisten lasten oman äidinkielen opetuksen tukemisen lakkauttamista kokonaan. Toteutuessaan Kokoomuksen ehdotus vaikuttaisi Helsingissä ja pääkaupunkiseudulla asuviin lapsiin sekä alueen kouluihin.
Vihreät esittää helsinkiläisten joukkoliikennelippujen hintojen puolittamista15.10.2026 09:58:21 EEST | Tiedote
Helsingin vihreä valtuustoryhmä esittää ryhmäaloitteessaan, että helsinkiläisten HSL-lippujen hinnat puolitetaan. Julkiset varat on ohjattava bensapopulismin sijaan joukkoliikenteen tukemiseen.
Suvi Pulkkinen: Kuntien rahoitusmalli on vanhentunut – kasvukaupunkien on saatava pitää kasvunsa hyödyt13.10.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Helsingin kaupunginvaltuutettu ja eduskuntavaaliehdokas Suvi Pulkkinen (vihr.) esittää, että kunnat saisivat pitää nykyistä suuremman osan verotuloistaan ja yleiskatteisista valtionosuuksista luovuttaisiin. Varhaiskasvatus ja perusopetus rahoitettaisiin entistä selvemmin kuntien omilla verotuloilla.
Suvi Pulkkinen ehdolle eduskuntaan: ”Lapset on suljettava leikkausten ulkopuolelle”7.10.2026 19:38:50 EEST | Tiedote
Pulkkisen mukaan Suomen tulevaisuutta rakennetaan asettamalla lapset etusijalle, vahvistamalla työnteon kannustimia ja luomalla edellytyksiä kestävälle kasvulle.
Reetta Vanhanen: Koulutuksen riittävä rahoitus mahdollistaa vaatimustason ja oppimistulosten nostamisen5.10.2026 15:37:13 EEST | Tiedote
Vihreiden kasvatuksen ja koulutuksen apulaispormestari Reetta Vanhanen on palannut perhevapaalta maanantaina 5.10.2026. Vanhasen sijaisena on toiminut Shawn Huff.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme