SDP:n Perholehto: Hallituksen isot lupaukset vesiensuojelusta ovat yhä täyttämättä
10.12.2024 17:38:30 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
– Orpon hallitus teki ohjelmassaan kaksi konkreettista vesiensuojelulupausta: vesilain uudistaminen ja Palokin koskien vapauttaminen. Näitä odotettuja ja isosti liputettuja lupauksia ei kuitenkaan kuulu. Herää kysymys, aikooko hallitus jarrutella näissäkin toimissa ja lopulta vaikenee ne kuoliaaksi hallitussovun nimissä, sanoo ympäristövaliokunnan varapuheenjohtaja, kansanedustaja Pinja Perholehto (sd).

– Palokin koskien vapauttamista on selvitetty vuosien saatossa useampaan otteeseen ja viimeksi alkuvuodesta myös selvitysmies päätyi raportissaan padon purun kannalle. Syys-lokakuun vaihteessa Orpo kävi Heinävedellä vakuuttelemassa hallituksen sitoutumista hankkeeseen, mutta muuta siitä ei ole julkisuuteen tihkunut, Perholehto kertoo.
Vesilaissa suojeltaviin luontotyyppeihin taas olisi tärkeää sisällyttää pienvesistöjen kuten kalkkilampien, lähteikköjen ja muualla kuin Lapin maakunnassa sijaitsevat purot. Lisäksi olisi aika viimein laajentaa kalatalousvelvoitteet myös vanhoihin vesitalouslupiin uhanalaisten vaelluskalakantojen suojelemiseksi.
– Vesilakia yritettiin muuttaa jo Marinin kaudella, mutta kokoomus ei ole vieläkään lunastanut lupaustaan purojen suojelusta. Hiljattaisen raakkutuhon vaatimaton jälkipuinti sekä taipuminen vanhojen metsien suojelukriteereissä maa- ja metsätalousministeriön ehdotuksiin osoittavat kokoomuksen ympäristöpolitiikan ulkokultaisuuden, arvioi Perholehto.
Eduskunnassa käsitellään parhaillaan hallituksen esitystä (HE 175/2024 vp), jolla viedään pääosin EU-tuomioistuimen vesien tilaa koskevia linjauksia lainsäädäntöön.
– Näillä muutoksilla vesien tilan ympäristötavoitteet ja heikentämiskielto saadaan kirjattua lakiin, mutta toisaalta luodaan poikkeusmenettely tietyille hankkeille, mihin sisältyy riski vesien tilan heikkenemisestä. Tämä riski on tiedostettava. Ilmastonmuutosta on hillittävä panostamalla uusiutuviin energialähteisiin ja vihreään siirtymään, mutta se ei saa tapahtua uhanalaisten lajien ja arvokkaiden elinympäristöjen tai vesistöjen kustannuksella, Perholehto muistuttaa.
– Vesi- ja ympäristönsuojelulain mukaisten hankkeille myönnettyjen poikkeamisten vaikutukset pitäisi pystyä kompensoimaan. Suoranaisen ekologisen kompensaation lisäksi olisi huomioitava hankkeiden vaikutuksia lieventävät toimenpiteet, sillä niistä ei säädetä tällä hetkellä laissa vielä mitään, lisää Perholehto.
Suomi ei tule saavuttamaan vesipuitedirektiivin mukaisia vesien tilaa koskevia tavoitteita vuoden 2027 määräaikaan mennessä, sillä muun muassa puutteellinen kansallinen lainsäädäntö ei vastaa vesipuitedirektiiviä.
– Vesiensuojeluun ja niiden hyvän tilan saavuttamiseen tarvitaan paitsi poliittista tahtoa, myös taloudellisia resursseja ja sääntelyä. Sääntelyn toteutuminen edellyttää riittävän ja osaavan henkilöstön ja ajantasaisen tiedonsaannin varmistamista lupaviranomaisten puolella. Valmisteilla oleva aluehallintouudistus yhdistettynä leikkauksiin ei ole ympäristön kannalta hyvältä kuulostava yhdistelmä. Tähän tarvittaisiin riippumaton yleisen edun yksikkö valvomaan intressivertailua ja kestävän kehityksen mukaisuutta, pohtii Perholehto. – Jos hallitus haluaisi aidosti vaikuttaa vesien tilaan ja saavuttaa vesipuitedirektiivin tavoitteet, sen tulisi varmistaa resurssien riittävyys, uudistaa vesilaki ja ryhtyä soveltamaan ekologista kompensaatiota pikaisella aikataululla.
Ympäristövaliokunnan sd-ryhmä jätti lausumavastalauseen valiokunnan mietintöön hallituksen esityksestä HE 175/2024 vp.
Yhteyshenkilöt
Pinja PerholehtoKansanedustaja
Puh:040 059 6521pinja.perholehto@eduskunta.fiKuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Tuppurainen: Asettaako pääministeri hallituksensa toimintakyvyn suomalaisten yhdenvertaisuuden edelle?22.9.2026 18:11:00 EEST | Tiedote
Lähes tasan vuosi sitten pääministeri Orpo kertoi medialle, että hallituksessa on sovittu, että jatkossa hallituspuolueen kansanedustajien rasistista puheista tulee seuraamuksia.
SDP:n Juha Viitala: Työllisyyslupaukset pettivät, työttömyys kasvaa Satakunnassa22.9.2026 16:46:27 EEST | Tiedote
Satakuntalainen SDP:n kansanedustaja Juha Viitala on erittäin huolissaan Satakunnan työttömyystilanteesta ja vaatii hallitukselta toimia työllisyyden edistämiseksi. Satakunnassa oli Lounais-Suomen elinvoimakeskuksen mukaan elokuun lopussa noin 11 000 työtöntä työnhakijaa, mikä on lähes 850 enemmän kuin vuotta aiemmin. Viitala muistuttaa, että Orpon hallitus lupasi 100 000 uutta työllistä, mutta Suomen työllisyyskehitys on ollut Euroopan heikoimpia viime vuosina.
SDP:n Helena Marttila: Kokoomus joustaa aborttioikeudesta – pääministeripuolueelle naisen oikeudet ovat neuvottelukysymys22.9.2026 14:38:57 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Helena Marttilan mukaan kokoomus myöntää itse, että aborttimaksuista on kyse arvokiistasta. Kokoomuksen Oskari Valtolan mukaan hallituspuolueilla on asiasta erilaisia näkemyksiä ja maksuihin on jouduttu tekemään kompromissi. Käytännössä pääministeripuolue on siis hyväksynyt sen, että omasta päätöksestä tehtävä abortti voidaan jatkossa hinnoitella eri tavalla.
SDP:n Suhonen: Orpon riemu outoon valoon Itä-Suomessa22.9.2026 14:21:49 EEST | Tiedote
Pääministeri Petteri Orpo riemuitsi tänään eduskunnassa työllisyysluvuista ja totesi päivän olevan ”synkkä päivä kaikille opposition pessimisteille”. SDP:n kansanedustaja Timo Suhosen mukaan Itä-Suomen työttömyysluvut kertovat kuitenkin aivan toisenlaisesta tilanteesta: Pohjois-Savossa ja Pohjois-Karjalassa työttömien työnhakijoiden määrä on kasvanut vuodessa 612 henkilöllä ja nuorisotyöttömyys on noussut 2 032 nuoreen.
SDP:n Pia Hiltunen: Talouden paremmat luvut ilahduttavat, mutta VM:n varoitus on hallitukselle vakava viesti22.9.2026 13:29:07 EEST | Tiedote
Suomen taloudesta on saatu viimein myös parempia uutisia. Työllisyys on vahvistunut, talous kasvanut ja vienti vetänyt aiempaa paremmin. SDP:n kansanedustaja Pia Hiltunen pitää kehitystä tervetulleena, mutta muistuttaa, että julkisen talouden ongelmat ja korkea työttömyys eivät ole kadonneet.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


