Vihreän kortin voi pian esittää digitaalisesti – helpotusta autoilijoille vuoden 2025 alusta
Vuoden 2025 alusta alkaen eurooppalaisen liikennevakuutustodistuksen, eli vihreän kortin, voi esittää myös digitaalisesti esimerkiksi puhelimen näytöltä. Uudistus tuo joustavuutta kuljetusyrityksille sekä niille, jotka matkustavat omalla ajoneuvolla Suomen rajojen ulkopuolelle.

Vihreä kortti on kansainvälinen todistus voimassa olevasta liikennevakuutuksesta. Suomessa myönnetty liikennevakuutus on voimassa kaikissa Euroopan talousalueen (ETA) maissa ja Sveitsissä sekä muutamissa muissa Euroopan ja lähialueen maissa.
Tähän asti vihreä kortti on toimitettu vakuutuksenottajille joko paperisena tai PDF-tiedostona, joka on tulostettu mukaan matkalle. Vuoden 2025 alusta tulostetun vihreän kortin rinnalla kelpaa myös sähköisesti esitetty dokumentti.
-Viranomaiset eivät voi enää vaatia nähtäväksi paperista todistusta missään vihreä kortti -alueella. Mikä tahansa sähköinen dokumentti ei kuitenkaan kelpaa. Digitaalinen vihreä kortti on vakuutusyhtiön asiakkaalle toimittama PDF-dokumentti, Liikennevakuutuskeskuksen johtaja Janne Jumppanen tarkentaa.
Digitaalisuus vahvistaa vihreän kortin roolia autoilijoiden arkea helpottavana asiakirjana. Vakuutus on ETA-maissa voimassa ilman vihreää korttiakin, mutta sen hankkiminen voi helpottaa asiointia esimerkiksi liikennevahingon sattuessa. Vihreän kortin saa Suomessa maksutta omasta, liikennevakuutuksen myöntäneestä vakuutusyhtiöstä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Janne JumppanenjohtajaLiikennevakuutuskeskus
Puh:040 450 4543janne.jumppanen@vakuutuskeskus.fiViestintä
Palvelunumero medialle, arkisin yleensä klo 9–15
Kuvat
Linkit
Tietoa Liikennevakuutuskeskuksesta
Liikennevakuutuskeskus (LVK) turvaa viimekädessä liikennevahingon kärsineen oikeudet ja huolehtii lakisääteisen liikennevakuutuksen laiminlyönnin seurauksista. Lukuisia kansainvälisiä tehtäviä hoitavan keskuksen jäseniä ovat kaikki liikennevakuutuksia myöntävät vakuutusyhtiöt Suomessa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Liikennevakuutuskeskus
Suomalaisten tiedot liikennevakuutuksesta puutteellisia5.9.2025 06:06:00 EEST | Tiedote
Liikennevakuutus on ollut lakisääteinen Suomessa jo sata vuotta, ja se on pakollinen valtaosalle moottoriajoneuvoista. Suomessa on noin viisi miljoonaa liikennevakuutettua ajoneuvoa, mutta suomalaisten tiedot vakuuttamisvelvollisuudesta ovat silti osin hataria, selviää Liikennevakuutuskeskuksen teettämästä kyselystä.
Liikennevakuutus – hyvinvointiyhteiskunnan kivijalka jo 100 vuotta1.9.2025 06:10:00 EEST | Tiedote
Lakisääteinen liikennevakuutus täyttää tänään sata vuotta. Syksyllä 1925 voimaan tullut liikennevastuulaki toi täysin uudenlaista turvaa liikenneonnettomuuksien varalta. Sadassa vuodessa liikennevakuutus on kehittynyt kiinteäksi osaksi suomalaista hyvinvointiyhteiskuntaa ja on tänä päivänä yksi kattavimmista liikenteen vakuutusjärjestelmistä maailmassa.
Liikennevakuutuksen tulevaisuus – sata vuotta takana, mitä edessä?28.8.2025 10:25:51 EEST | Blogi
Lakisääteinen liikennevakuutus Suomessa täyttää 100 vuotta. Liikennevakuutuskeskuksen johtaja Janne Jumppanen pohtii blogissaan, mihin suuntaan vakuutus kehittyy seuraavien vuosikymmenten aikana, kun mm. ajamisen automaatio lisääntyy, ja kuljettajaa ei enää ole.
Lakisääteinen liikennevakuutus 100 vuotta – suppeasta suojasta yhdeksi maailman kattavimmista26.8.2025 06:13:00 EEST | Tiedote
Lakisääteinen liikennevakuutus Suomessa täyttää syyskuussa 100 vuotta. Alkuvuosina vakuutuksen antama turva oli hyvin suppea – omaisuusvahingot korvattiin, mutta ei lieviä henkilövahinkoja. Vuosisadan aikana vakuutuksen kattavuutta on useaan otteeseen laajennettu, ja nykyään suomalaisen liikennevakuutuksen tarjoama turva on yksi maailman parhaista.
Vuokraskuuttien aiheuttamat kolarit korvataan liikennevakuutuksesta19.6.2025 11:55:36 EEST | Tiedote
Vuokrattavilla sähköpotkulaudoilla tulee olla lakisääteinen liikennevakuutus. Jos vuokralaudalla kolaroi, vakuutus korvaa vahingot. Viime päivinä julkisuudessa on ollut tapaus, jossa alaikäinen lapsi törmäsi vuokratulla sähköpotkulaudalla henkilöautoon. Vuokraskuutilla aiheutetut vahingot korvataan ensisijaisesti laudan liikennevakuutuksesta, eikä laudan kuljettaja ole lähtökohtaisesti korvausvelvollinen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme