Tutkimus: Suomalaiset etsivät tekoälystä työhönsä lisää tehoa ja mielekkyyttä – jo puolet toimistotyötä tekevistä hyödyntää generatiivista tekoälyä
Tuoreen Tekoäly suomalaisessa työelämässä -tutkimuksen mukaan tekoälystä on tullut arkea jo lähes puolelle toimistotyötä tekevistä suomalaisista: Solitan tuoreen tutkimuksen mukaan 46 prosenttia suomalaisista toimistotyöntekijöistä käyttää generatiivista tekoälyä työssään. Suomalaiset hyödyntävät tekoälyä työssään selkeästi ruotsalaisia yleisemmin, sillä vastaava luku Ruotsissa on tällä hetkellä 25 prosenttia. Suomalaisten suurin motiivi generatiivisen tekoälyn hyödyntämiselle omassa työssä on tuottavuuden parantaminen (56 %).

Lähes puolet (46 %) suomalaisista toimistotyötä tekevistä kansalaisista käyttää generatiivista tekoälyä työssään. Kuusi prosenttia hyödyntää tekoälyä päivittäin, kun joka viides (20 %) hyödyntää tekoälyä viikottain. Loput 20 prosenttia käyttää tekoälyä työssään kuukausittain tai harvemmin. Nuoremmat työntekijät hyödyntävät tekoälyä työssään vanhempia työntekijöitä yleisemmin. Sukupuolella ei sen sijaan ole vaikutusta tekoälyn hyödyntämisen yleisyyteen. Tiedot käyvät ilmi teknologiayhtiö Solitan Taloustutkimuksellasyyskuussa tehdystä tutkimuksesta, johon osallistui 1036 työssä käyvää suomalaista. Ruotsissa tutkimuksen toteutti samana ajankohtana tutkimusyhtiö Kantar Media, ja siihen vastasi 1335 ruotsalaista toimistotyöntekijää.
Suurin motiivi generatiivisen tekoälyn hyödyntämiseen on tuottavuuden parantaminen: yli puolet vastaajista, (56 %), kertoo tekoälyn hyödyntämisen syyksi oman työn tuottavuuden parantamisen. Suomalaiset hyödyntävät tekoälyä työssään yleisesti myös oman tietämyksen ja ajattelun laajentamiseen (49 %) ja työn laadun parantamiseen (45 %). Rutiinitehtävien vähentäminen on motiivina tekoälyn käytölle 43 prosentille vastaajista. Saman verran vastaajista (43 %) haluaa pysyä ajan tasalla teknologian kehityksestä.
Joka viides hyödyntää tekoälyä päästäkseen vähemmällä
Lähes joka viides (19 %) hyödyntää tekoälyä työssään, jotta voisi työskennellä vähemmän. Vastaajista 8 prosenttia käyttää tekoälyä löytääkseen uusia liiketoimintamahdollisuuksia.
”Generatiivisen tekoälyn hyödyntämisestä on selkeästi tulemassa työelämän arkea. Lähivuosina sen käyttö yleistyy nopeasti entisestään ja käyttötavat jalostuvat ja monimuotoistuvat. On kiinnostavaa, että jo nyt lähes joka kymmenes suomalaistyöntekijä hyödyntää tekoälyä uusien liiketoimintamahdollisuuksien löytämiseen – osuus on yllättävän korkea, ja suomalaiset näyttävät tarttuneen tekoälyn mahdollisuuksiin ruotsalaisia aktiivisemmin”, tutkimuksen teettäneen Solitan generatiivisesta tekoälystä vastaava Lasse Girs kertoo.
Yleisin syy sille, ettei tekoälyä käytetä omassa työssä on, ettei sen nähdä tuovan työhön lisäarvoa (43 %). Lähes yhtä suuri osa niistä, jotka eivät hyödynnä tekoälyä työssään, ei tiedä, mihin tekoälyä voisi omassa työssä hyödyntää (42 %). Viidennes vastanneista (18 %) kertoo puolestaan syyksi huolen tietoturvasta. Nuoret työntekijät olivat vanhempia työntekijöitä huolestuneempia tekoälyn turvallisuudesta.
Suomalaiset uskovat tekoälyn tuovan mielekkyyttä työhön
Tutkimus myös selvitti, miten suomalaistyöntekijät uskovat tekoälyn muuttavan omaa työtä seuraavan viiden vuoden aikana. Yli kolmannes vastaajista, 35 %, uskoo tekoälyn vapauttavan rutiinitehtävistä ja tarjoavan itselle mahdollisuuksia keskittyä mielekkäämpiin työtehtäviin. Vain 4 prosenttia vastaajista näkee, että tekoäly pystyisi suorittamaan suurimman osan tai kaikki omista työtehtävistä. Kuitenkin 43 prosenttia vastaajista näkee tekoälyn pystyvän lähivuosina suorittamaan osan omista nykyisistä työtehtävistä. Kolmannes vastaajista (33 %) uskoo tekoälyn muuttavan omien työtehtävien sisältöä.
”Tutkimustulokset osoittavat selvästi, että suomalaistyöntekijät ovat valveutuneita tekoälyn tuomien muutosten suhteen. Merkittävä osa suomalaisista suhtautuu tekoälyn vaikutuksiin työelämässä positiivisesti tiedostaen kuitenkin tämän todella nopeasti kehittyvän teknologian riskit: Yhteensä 82 prosenttia vastaajista uskoo tekoälyn muuttavan, auttavan tai helpottavan omaa työtä. Generatiivinen tekoäly ei ole suomalaistyöntekijöille vain uhkakuva, vaan sen uskotaan tuovan työhön positiivisia asioita, kuten mielekkyyttä ja uusia ajatuksia”, Girs sanoo.
Suomalaiset hyödyntävät tekoälyä työssään selkeästi ruotsalaisia yleisemmin
Yhdeksässä maassa toimiva Solita toteutti vastaavan tutkimuksen samanaikaisesti myös Ruotsissa. Ruotsalaiset toimistotyötä tekevät ihmiset hyödyntävät tekoälyä selkeästi suomalaisia vähemmän: ruotsalaisista 25 prosenttia hyödyntää tekoälyä työssään, kun vastaava luku Suomessa on lähes kaksinkertainen (46 %).
Niistä ruotsalaisvastaajista, jotka eivät hyödynnä tekoälyä työssään, 41 prosenttia kertoo syyksi, ettei tiedä miten sitä voisi omassa työssä hyödyntää.
Myös Ruotsissa oman työn tuottavuuden lisääminen on suurin syy (53 %) generatiivisen tekoälyn hyödyntämiselle. Ruotsalaisista vastaajista 14 prosenttia kertoo hyödyntämisen syyksi oman työn määrän vähentämisen. Miehistä 17 prosenttia kertoi hyödyntävänsä tekoälyä vähentääkseen oman työn määrää, kun naisista vain 9 prosenttia.
Vuonna 1996 perustettu Solita on suomalainen teknologia-, data- ja designyhtiö. Solita auttaa yrityksiä ja yhteiskuntia uudistumaan hyödyntämällä uusimpia teknologioita, dataa ja strategista ymmärrystä. Solitan palvelutarjoomaan kuuluvat strateginen konsultointi, palvelumuotoilu, ohjelmistokehitys, tekoäly- ja analytiikkaratkaisut sekä pilven ylläpito- ja hallintapalvelut. Solita työllistää jo yli 2000 hengen yhteisön Suomessa, Ruotsissa, Tanskassa, Norjassa, Virossa, Belgiassa, Puolassa, Sveitsissä ja Saksassa. www.solita,fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
LISÄTIETOJA
Solita, Lasse Girs, Head of Generative AI Enablement,
lasse.girs@solita.fi, +358 40 591 8106
Solita, Minna Pinola, Director of Communications,
minna.pinola@solita.fi, +358 40 5166 024
Kuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Solita
Solitalle jälleen merkittävä asiakasvoitto Tanskassa15.1.2026 11:14:21 EET | Tiedote
Tanskan tievirasto (Vejdirektoratet) on valinnut Solitan strategiseksi kumppanikseen kansallisten liikennedatapalveluiden modernisointiin. Uuden puitesopimuksen myötä Solita A/S toteuttaa Tanskassa tähän asti suurimman toimituksensa, joka kattaa liikennedatan ‘Tulevaisuuden liikennetietokannan’ (Fremtidens Trafikdatabase) kehityksen, tuen ja ylläpidon.
Solitan tytäryhtiö PUBLIC valittiin merkittävän liikenneteknologian puitesopimuksen toimittajaksi Isossa-Britanniassa8.1.2026 09:30:00 EET | Tiedote
Suomalainen tekoäly- ja datayhtiö Solita jatkaa kansainvälistymistään. Isossa-Britanniassa Solita-konserniin kuuluva PUBLIC on valittu Crown Commercial Service -yhtiön kilpailutuksessa yhteistyökumppaniksi RM6347 Transport Technology -puitesopimukseen. Jatkossa PUBLIC ja Solita auttavat kehittämään Ison-Britannian julkista liikennettä hyödyntäen pitkää liikennetoimialan kokemustaan Isosta-Britanniasta ja Pohjoismaista.
Solita ja VentureOne yhteistyösopimukseen: Teknologiaratkaisuja Euroopan kriittisen infrastruktuurin turvaamiseen19.12.2025 08:26:58 EET | Tiedote
Suomalainen tekoäly- ja datayhtiö Solita ja Arabiemiraattien edistyneen teknologian tutkimuskeskuksen ATRC:n (Advanced Technology Research Council) innovaatioiden kaupallistamisesta vastaava VentureOne-yhtiö julkistivat tänään yhteistyönsä turvallisuutta edistävien, suojattujen järjestelmien ja teknologian toimittamisesta Eurooppaan. Suomen marraskuussa virallisella yritysvierailulla allekirjoittamat sopimukset mahdollistavat VentureOnen suojattujen järjestelmien ja autonomisten ratkaisujen käyttämisen kriittisen turvallisuuden ja infrastruktuurin hankkeissa Suomessa ja Pohjois-Euroopassa.
Solita voitti neljän vuoden sopimuksen Juutinrauman sillan tietojärjestelmäintegraatioista18.12.2025 15:25:57 EET | Tiedote
Solita on solminut yhteistyösopimuksen Juutinrauman sillan tietojärjestelmän integraatioista. Sopimus Euroopan toiseksi pisimmän sillan tietojärjestelmäintegraatioista tehtiin sillan tanskalais-ruotsalaisen Øresundsbro Konsortiet -hallinnointiyhtiö kanssa seuraavien neljän vuoden ajaksi.
Laaja tutkimus: Suomalaisista tietotyöläisistä jo 62 % hyödyntää työssään tekoälyä – asenteissa merkittäviä ristiriitoja9.12.2025 08:22:55 EET | Tiedote
Generatiivisen tekoälyn käyttöönotto työpaikoilla kasvaa vauhdilla Pohjoismaissa. Työntekijöiden suhtautuminen tekoälyyn on kuitenkin ristiriitaista: vaikka 80 % asiantuntijatyön tekijöistä odottaa tekoälyn mullistavan oman työnsä, vain yksi kymmenestä pitää tekoälytaitoja oman uransa kannalta olennaisina. Tulokset selviävät tekoäly- ja datayhtiö Solitan laajasta Suomessa, Ruotsissa ja Tanskassa toteutetusta tutkimuksesta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

