Maailmantähti Rita Ora saapuu Suomeen
Radio Nova Festivaali on lisännyt uuden kansainvälisen pääesiintyjän tulevan kesän artistilistaukseen. Brittiläisartisti Rita Ora esiintyy Radio Nova Festivaalilla, jota vietetään Tampereen Santalahden rantapuistossa 13.–14. kesäkuuta 2025. Festivaalilavalle nousevat myös mm. Jason Derulo, Alvaro Soler, Jenni Vartiainen, BEHM ja Vesterinen Yhtyeineen. Tapahtuman liput ovat nyt myynnissä.

Brittiläinen Rita Ora on kansainvälistä menestystä niittänyt laulaja-lauluntekijä, joka on pysynyt listojen kärjessä jo yli vuosikymmenen. Oran kappaleet ovat keränneet kymmeniä miljardeja striimejä, minkä lisäksi hänellä on ennätykselliset 13 Top 10 -singleä Iso-Britanniassa. Ora tunnetaan myös vaikuttavista yhteistöistään muiden muassa Aviciin, Tïeston, Iggy Azaelan, Cardi B:n ja Charli xcx:n kanssa.
Ora on vakiinnuttanut asemansa yhtenä Euroopan menestyneimmistä pop-artisteista tällä vuosikymmenellä, eikä näytä hidastavan tahtiaan. Artisti esiintyy Radio Nova Festivaalilla, jota vietetään Tampereen Santalahden rantapuistossa 13.–14. kesäkuuta 2025. Oran tarkempi esiintymisaika julkaistaan myöhemmin. Oran lisäksi festivaalilavalle nousevat mm. Jason Derulo (US), Alvaro Soler (ESP), Jenni Vartiainen, BEHM ja Vesterinen Yhtyeineen.
Radio Nova Festivaalin liput ovat nyt myynnissä Lippu.fi-lipunmyyntikanavissa. Tapahtuma on kielletty alle 18-vuotiailta.
Festivaalin järjestävät kotimaiset yritykset Tampere Live ja Radio Nova (Bauer Media Finland Oy). Tampere Live on Tampere-talo-konserniin kuuluvan Talo Events Oy:n aputoiminimi.
Lisätietoa ja ajankohtainen tapahtumainfo osoitteessa: www.radionovafestival.fi
Kuvapankki: tamperetalo.kuvat.fi/kuvat/MEDIALLE+-+PRESS/Radio+Nova+Festivaali/
Radio Nova Festival somessa:
Instagram: @radionovafestival
Facebook: Radio Nova Festivaali
Tiktok: @radionovafestival
Tapahtuman viestintä, haastattelupyynnöt ja pressiliput:
Tiia Välimäki
Markkinointi- ja viestintäjohtaja
tiia.valimaki@tampere-talo.fi
Avainsanat
Kuvat




Tietoja julkaisijasta
Tampere-talo-konserni on ohjelmistoltaan, tapahtumiltaan ja kävijämäärältään Suomen suurin ja monipuolisin tapahtumayhtiö. Tampere-talo Oy jakaantui 1.1.2024 kahdeksi yhtiöksi. Uudessa yhtiömallissa emoyhtiönä toimii kulttuurin ja taiteen edistämiseen keskittyvät Tampere-talo Oy ja tytäryhtiönä kaupalliseen toimintaan keskittyvä Talo Events Oy ja sen aputoiminimi Tampere Live.
Toimimme Tampere-talossa ja Tuulensuun Palatsissa sekä tuotamme tapahtumia ja konsertteja myös näiden tilojen ulkopuolella ympäri Suomea.
Tapahtumamme sisältävät mm. balettivierailuita, oopperaa, lastenkulttuuria, rock- ja pop-konsertteja, messuja, kokouksia, konferensseja, yritystapahtumia, seminaareja ja kansainvälisiä kongresseja.
Vuonna 2023 Tampere-talon liikevaihto oli 18,1 miljoonaa euroa. Vuodessa järjestämme yli tuhat tapahtumaa, palvelemme yli 517 500 tyytyväistä kävijää ja tuotamme Tampereen talousalueelle 50 miljoonaa euroa tapahtumatuloa.
Tampere-talo Oy on perustettu 1987 ja ovet avattiin yleisölle 1990. Tampere-talo-konsernin toimitusjohtaja on Paulina Ahokas ja hallituksen puheenjohtaja on Kristiina Michelsson.
Talossa toimivat lisäksi täysimittainen sinfoniaorkesteri Tampere Filharmonia, à la carte -ravintola Tuhto ja maailman ainoa Muumimuseo. Talon yhteydessä palvelee Courtyard by Marriott -hotelli.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampere-talo Oy
Mediakutsu: Sweeney Todd -kauhumusikaalin konserttiversion ensi-ilta Tampere-talossa22.12.2025 07:15:00 EET | Tiedote
Tampereen Ooppera esittää Stephen Sondheimin modernin musikaaliklassikon Sweeney Todd – Fleet Streetin paholaisparturi ohjattuna ja visualisoituna konserttiversiona Tampere-talossa. Teoksen ohjaa Tuomas Parkkinen. Tampere Filharmoniaa johtaa Eeva Kontu. Kutsumme median edustajia ensi-iltaan torstaina 8.1.2026 klo 18.30.
Tampere Chamber Music -festivaalin 10-vuotisjuhlaohjelmistossa kamarimusiikin helmiä ja harvinaisuuksia5.12.2025 08:30:00 EET | Tiedote
Kymmenettä kertaa järjestettävän Tampere Chamber Music -festivaalin juhlavuotisohjelma on julkaistu. Taidetta ja tiedettä yhdistelevä tapahtuma kerää kotimaiset ja kansainväliset kamarimusiikin taitajat Tampereelle 19.–25. tammikuuta 2026. Suuri osa tapahtumista on maksuttomia. Maksullisten konserttien liput ovat nyt myynnissä Tampere-talon ja Lippu.fin lipunmyyntikanavissa.
Kirjamessujen menestyssyksy jatkui myös Tampereen Kirjafestareilla – tapahtumalla kaikkien aikojen kävijäennätys3.12.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Pirkanmaan suurimmaksi kirjallisuustapahtumaksi kasvanut, nyt viidennen kerran järjestetty Tampereen Kirjafestarit -tapahtuma teki viime viikonloppuna jälleen reippaan kävijäennätyksen. Viikonlopun aikana Tampere-talossa vieraili 12250 kävijää, joista 8262 Kirjafestareilla. Festarit sisälsivät ensimmäisen kerran kolme tapahtumaa samalla lipulla, Kirjafestarit, Antikvaariset Kirjafestarit ja Levyfestarit. Seuraavat Tampereen Kirjafestarit järjestetään 28.-29. marraskuuta 2026 ja mukana tulevat jälleen olemaan sekä Levyfestarit että Antikvaariset Kirjafestarit.
Tampereen Kirjafestarit tuo kirjallisuuden ja musiikin juhlan Tampere-taloon – Sanna Marin, Sauli Niinistö ja Jussi Halla-aho päävieraiden joukossa11.11.2025 12:00:00 EET | Tiedote
Tampereen Kirjafestareiden ohjelma täydentyy edelleen, ja mukaan sunnuntain 30.11.2025 ohjelmaan liittyvät presidentti Sauli Niinistö ja eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho. Molemmista on tänä syksynä julkaistu tuoreet elämäkertateokset. Sanna Marin, Sauli Niinistö ja Jussi Halla-aho esiintyvät Tampereen Kirjafestareilla Tampere-talon Isossa salissa. Kirjafestareiden ennakkoliput ovat myynnissä Tampere-talon lipunmyyntikanavissa.
Uusi Kulttuurikaveri-yhteistyö alkaa Tampere-talossa21.10.2025 12:00:00 EEST | Tiedote
Tampere-talo, TampereMissio ja LähiTapiola Pirkanmaa tuovat kulttuurin äärelle ihmisiä, jotka muuten jäisivät helposti sen ulkopuolelle. Lokakuussa käynnistyvä Kulttuurikaveri-toiminta tarjoaa TampereMission asiakkaille mahdollisuuden lähteä konserttiin yhdessä kaverin kanssa – maksutta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme