Opiskelijat siirretään yleisen asumistuen saajista opintotuen asumislisän saajiksi 1.8.2025
Läs meddelandet på svenska (fpa.fi). Pressrelease in English (kela.fi).
Eduskunta on päättänyt siirtää opiskelijat yleisen asumistuen piiristä opintotuen asumislisän piiriin. Opiskelijat ovat saaneet yleistä asumistukea syksystä 2017 alkaen. Vuoden 2025 elokuussa opiskelijat palaavat opintotuen asumislisän saajiksi.
Eduskunta on hyväksynyt opiskelijoiden asumisen tukea koskevat lakimuutokset. Muutosten myötä suurin osa opiskelijoista siirtyy yleisen asumistuen saajista opintotuen asumislisän saajiksi. Muutokset eivät koske oman tai puolisonsa lapsen kanssa asuvia. He voivat jatkossakin saada yleistä asumistukea.
Asumislisään siirtyvillä asumistuki päättyy heinäkuussa ja asumislisä voidaan myöntää aikaisintaan elokuusta alkaen. Asumislisää on haettava erikseen opintotuen muutosilmoituksella. Uudet opiskelijat hakevat asumislisää samalla kun muutakin opintotukea.
Asumislisää voivat saada opiskelijat, jotka asuvat vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asumislisä on jatkossa 80 prosenttia vuokrasta tai käyttövastikkeesta. Sitä voi saada kuitenkin enintään 216, 248 tai 296 e/kk riippuen siitä, missä kunnassa opiskelija asuu.
Asumislisän enimmäismäärä eri kunnissa
|
Kuntaryhmä |
Asumislisän enimmäismäärä |
|
Kuntaryhmä I (Espoo, Helsinki, Kauniainen ja Vantaa) |
296 e/kk |
|
Kuntaryhmä II (Hyvinkää, Hämeenlinna, Joensuu, Jyväskylä, Järvenpää, Kerava, Kirkkonummi, Kuopio, Lahti, Lohja, Nokia, Nurmijärvi, Oulu, Porvoo, Raisio, Riihimäki, Rovaniemi, Seinäjoki, Sipoo, Siuntio, Tampere, Turku, Tuusula ja Vihti) |
248 e/kk |
|
Kuntaryhmä III (muut kunnat) |
216 e/kk |
Asumislisän saamiseen ja määrään vaikuttavat vain opiskelijan omat tulot. Muiden samassa asunnossa asuvien tulot eivät vaikuta asumislisän määrään tai saamiseen. Asumislisää voi saada, vaikka aiemmin ei ole voinut saada yleistä asumistukea esimerkiksi puolison tai kämppäkaverin tulojen vuoksi.
Opintotuen asumislisää maksetaan vain opiskelukuukausilta toisin kuin yleistä asumistukea, jota on voinut saada ympäri vuoden.
Asumislisä yksinkertaistaa opiskelijoiden tukia mutta vähentää opiskelijoille maksettavan tuen määrää
Koska asumislisä on osa opintotukea, opiskelijan etuusasiointi Kelan kanssa helpottuu, kun kyse on vain yhden etuuden hakemisesta ja säännöistä. Opiskelijan tarvitsee huolehtia vain opintotuen tulorajoista, ja Kelaan on ilmoitettava vain opintotukeen vaikuttavista muutoksista.
Asumislisää samoin kuin muuta opintotukea voi saada vain opiskelukuukausilta. Tukikuukausia on vuodessa yleensä korkeakouluopinnoissa 9 ja muissa opinnoissa 10. Jos opiskelija ei saa kesäopintotukea, hän ei saa kesäkuukausilta myöskään asumislisää.
Opintotuen asumislisän saajia tulee olemaan lähes 200 000. Se on useita kymmeniä tuhansia enemmän kuin asumistuelta asumislisälle siirtyvien määrä.
– Asumislisää maksetaan siis useammalle, mutta tuen määrä on suurimmalla osalla aiempaa pienempi. Eli useammalle, mutta vähemmän, summaa Kelan opintotukiryhmän erikoissuunnittelija Ilpo Lahtinen.
Yksin vuokralla asuvan opiskelijan suurin mahdollinen asumistuki on 394 euroa kuukaudessa. Asumislisän enimmäismäärä on tätä selvästi pienempi. Jos esimerkiksi pääkaupunkiseudulla asuva opiskelija saa opintotukea ja asumislisää 9 kuukaudelta vuodessa, hänen asumisen tukensa pienenee vuositasolla yli 2 000 euroa. Vaikka asumisen tuki pieneneekin useimmilla, Lahtisen mukaan osa opiskelijoista kuitenkin hyötyy muutoksesta.
– Muutoksessa on myös voittajia. Asumislisää voivat saada esimerkiksi hyvätuloisen puolison tai kämppiksen kanssa asuvat. Asumislisää maksetaan myös aiempaa isotuloisemmille, koska opintotuen tulorajat ovat huomattavan paljon korkeammat kuin asumistuen tulorajat.
Lisätietoja asiakkaalle
Yhteyshenkilöt
Ilpo LahtinenErikoissuunnittelijaKela
Puh:040 576 4479etunimi.sukunimi@kela.fiKelan viestintäKelan viestinnän mediapuhelin palvelee arkisin klo 9–16. Numerossa ohjaamme haastattelupyyntöjä asiantuntijoillemme. Voit jättää haastattelupyynnön myös sähköpostitse.
Puh:020 634 7745viestinta@kela.fiKansaneläkelaitos (Kela) hoitaa Suomen sosiaaliturvaan kuuluvien perusturvaa eri elämäntilanteissa.

Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kela/FPA
Pappornas andel av föräldraledigheterna har ökat jämfört med förra året9.11.2025 06:00:00 EET | Pressmeddelande
Andelen föräldraledighet som tas ut av pappor har ökat snabbare 2022–2024 än under tidigare år. Under det här året har papporna i samtliga landskap redan använt över 21 procent av föräldrapenningsdagarna.
Isien osuus vanhempainvapaiden käytöstä kasvanut viime vuoteen verrattuna9.11.2025 06:00:00 EET | Tiedote
Isien käyttämä osuus vanhempainvapaista on kasvanut nopeammin vuosina 2022–2024 kuin niitä edeltävinä vuosina. Tämän vuoden aikana isät ovat kaikissa maakunnissa käyttäneet jo yli 21 prosenttia vanhempainrahapäivistä.
Två av tre utexaminerade har studielån, rekordmånga mottagare av skolresestöd läsåret 2024/20255.11.2025 06:00:00 EET | Pressmeddelande
Läsåret 2024/2025 hade 295 000 studerande studiestöd och 92 000 studerande fick stöd för skolresor. 143 000 studerande lyfte studielån. Det här framgår av FPA:s färska statistik över studieförmåner.
Kahdella kolmesta korkeakouluista valmistuneista on opintolainaa, koulumatkatuen saajia ennätysmäärä lukuvuonna 2024/20255.11.2025 06:00:00 EET | Tiedote
Lukuvuoden 2024/2025 aikana opintotukea sai 295 000 ja koulumatkatukea 92 000 opiskelijaa. 143 000 opiskelijaa nosti opintolainaa. Tiedot selviävät Kelan tuoreesta opintoetuustilastosta.
Kutsu mediatilaisuuteen 13.11.2025: Ensimmäiset tiedot 65 vuotta täyttäneiden valinnanvapauskokeilusta30.10.2025 11:42:12 EET | Kutsu
65 vuotta täyttäneiden valinnanvapauskokeilu alkoi 1.9.2025. Kokeilun aikana 65 vuotta täyttäneet voivat käydä yksityisellä yleislääkärillä julkisen perusterveydenhuollon asiakasmaksun hinnalla. Kokeilu koskee yli viidesosaa Suomen väestöstä, ja se jatkuu vuoden 2027 loppuun asti. Kelassa järjestettävässä mediatilaisuudessa Kelan pääjohtaja Lasse Lehtonen kertoo ensimmäisiä tietoja kokeilun asiakasmääristä, asiakkaiden käyttämistä palveluista ja kokeilun kustannuksista. Aika ja paikka: torstaina 13.11. klo 9.30–10.30, Kelan päätalo, Nordenskjöldinkatu 12, Helsinki. Tilaisuuteen voi osallistua myös etänä. Ilmoittaudu tilaisuuteen Lyytissä viimeistään keskiviikkona 12.11 klo 12. Etäosallistujille lähetetään striimilinkki ennen tilaisuutta. Lämpimästi tervetuloa! Valinnanvapauskokeilu 65 vuotta täyttäneille
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme