Sosiaali- ja terveysvaliokunnan sd-edustajat: Keskitytään päätöksiin, ei harhautuksiin

12.12.2024 07:56:58 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa

Sosiaali- ja terveysvaliokunnan tehtävänä on käsitellä kansalaisten hyvinvointia koskevia päätöksiä, ei hallituksen kiireellä valmisteltujen lakien virheiden korjaaminen. SDP:n valiokuntaryhmä korostaa työrauhan merkitystä ja vaatii, että keskustelussa palataan päätösten sisältöön – ei sivupolkuihin.

Viime kuukausina sosiaali- ja terveysvaliokunta on joutunut käsittelemään ennennäkemättömän suurta määrää esityksiä – yhteensä 27, joista 25 on saatu vietyä eteenpäin. SDP:n valiokunnan jäsenet – Kim Berg, Ilmari Nurminen, Ville Merinen, Suna Kymäläinen ja Aki Lindén – korostavat, että tämä on ollut mahdollista vain huolellisen ja vastuullisen työn ansiosta.

Hallituksen toimintatavat herättävät kuitenkin vakavaa huolta. Esitykset on valmisteltu kiireessä, joka näkyy esimerkiksi EU-oikeudellisina tai perustuslaillisina ongelmina, kuten vammaispalvelulaissa. Kun ongelmat havaitaan, ratkaisujen löytäminen kestää viikkoja, joka hidastaa valiokunnan työtä entisestään.

Mediassa hallituspuolueiden edustajat pyrkivät nyt siirtämään huomion pois päätösten sisällöstä. On hälyttävää, että merkittävien esitysten, kuten sairaalaverkon, käsittely jää taka-alalle, kun huomio ohjataan epäolennaisiin asioihin.

SDP:n sosiaali- ja terveysvaliokunnan jäsenet vaativat työrauhaa ja peräänkuuluttavat paluuta rakentavaan keskusteluun, jossa keskitytään päätösten vaikutuksiin kansalaisten arjessa. "Työmme tavoitteena on aina ollut ja tulee olemaan suomalaisten hyvinvoinnin puolustaminen," jäsenet toteavat.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kim BergEduskuntaryhmän varapuheenjohtaja, kansanedustaja - riksdagsledamot

Puh:050 514 3196

Kuvat

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

Hallintovaliokunnan sd-edustajat: Hallituspuolueiden edustajien vastuulla on korjata digipostin ongelmat, eikä pestä käsiään omista päätöksistä16.10.2026 12:04:58 EEST | Tiedote

Suomi siirtää vauhdilla viranomaisviestintää digitaalisiin kanaviin, mutta samalla vaarana on, että osa kansalaisista jää tärkeän tiedon ulkopuolelle. Hallintovaliokunnan SDP:n jäsenet jättivät yhdessä kirjallisen kysymyksen hallitukselle Suomi.fi-viesteihin perustuvan viranomaispostin vaikutuksista kansalaisten yhdenvertaisuuteen ja oikeusturvaan.

SDP:n Viitala: Pelkät kirjaukset eivät suojele yhtäkään työntekijää15.10.2026 14:47:25 EEST | Tiedote

SDP kansanedustaja Juha Viitalan mukaan viime aikoina julkisuuteen nousseet uudet työperäisen hyväksikäytön tapaukset osoittavat, etteivät hallituksen toimet ole olleet riittäviä. Viitala vaatii hallitukselta toimia hyväksikäytön torjumiseksi ja muistuttaa samalla viranomaisvalvontaan kohdistetuista leikkauksista. Hyväksikäytön vastaista työtä ei voida tehostaa heikentämällä valvonnan edellytyksiä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye