Sosiaali- ja terveysvaliokunnan sd-edustajat: Keskitytään päätöksiin, ei harhautuksiin
Sosiaali- ja terveysvaliokunnan tehtävänä on käsitellä kansalaisten hyvinvointia koskevia päätöksiä, ei hallituksen kiireellä valmisteltujen lakien virheiden korjaaminen. SDP:n valiokuntaryhmä korostaa työrauhan merkitystä ja vaatii, että keskustelussa palataan päätösten sisältöön – ei sivupolkuihin.

Viime kuukausina sosiaali- ja terveysvaliokunta on joutunut käsittelemään ennennäkemättömän suurta määrää esityksiä – yhteensä 27, joista 25 on saatu vietyä eteenpäin. SDP:n valiokunnan jäsenet – Kim Berg, Ilmari Nurminen, Ville Merinen, Suna Kymäläinen ja Aki Lindén – korostavat, että tämä on ollut mahdollista vain huolellisen ja vastuullisen työn ansiosta.
Hallituksen toimintatavat herättävät kuitenkin vakavaa huolta. Esitykset on valmisteltu kiireessä, joka näkyy esimerkiksi EU-oikeudellisina tai perustuslaillisina ongelmina, kuten vammaispalvelulaissa. Kun ongelmat havaitaan, ratkaisujen löytäminen kestää viikkoja, joka hidastaa valiokunnan työtä entisestään.
Mediassa hallituspuolueiden edustajat pyrkivät nyt siirtämään huomion pois päätösten sisällöstä. On hälyttävää, että merkittävien esitysten, kuten sairaalaverkon, käsittely jää taka-alalle, kun huomio ohjataan epäolennaisiin asioihin.
SDP:n sosiaali- ja terveysvaliokunnan jäsenet vaativat työrauhaa ja peräänkuuluttavat paluuta rakentavaan keskusteluun, jossa keskitytään päätösten vaikutuksiin kansalaisten arjessa. "Työmme tavoitteena on aina ollut ja tulee olemaan suomalaisten hyvinvoinnin puolustaminen," jäsenet toteavat.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ilmari Nurminenkansanedustaja
Puh:050 512 2189Kim BergEduskuntaryhmän varapuheenjohtaja, kansanedustaja - riksdagsledamot
Puh:050 514 3196Ville MerinenKansanedustaja
Puh:050 355 4935ville.merinen@eduskunta.fiAki LindénKansanedustaja
Puh:050 439 5553Suna KymäläinenKansanedustaja
Puh:050 512 0526Kuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Timo Harakka: Tulevaisuustyöhön tarvitaan vahva sukupolvisitoumus21.10.2025 13:58:14 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja ja tulevaisuusvaliokunnan jäsen Timo Harakka korostaa tänään lähetekeskustelussa olevan tulevaisuusselonteon ensimmäisen osan rakentavan Suomelle kompassia kohti vuotta 2045. Harakka nostaa esiin ajatuksen tulevien sukupolvien oikeuksien turvaamisesta lailla.
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Rakennusalan kriisille on vaihtoehto20.10.2025 08:43:00 EEST | Tiedote
Rakennusalan kriisi jatkuu, mutta hallitus ei edelleenkään ole esittänyt uskottavia ratkaisuja alan tilanteen parantamiseksi, sanoo SDP:n kansanedustaja Eveliina Heinäluoma. Rakennusteollisuuden syyskuun suhdannekatsauksen mukaan talouden kitulias kasvu ja kuluttajien murentunut luottamus ovat olleet myrkkyä rakennusalan elpymiselle.
SDP:n Suhonen jyrähti Vaasassa19.10.2025 12:46:35 EEST | Tiedote
SDP:n Kansanedustaja Timo Suhonen osallistui Vaasassa Teollisuusliiton ammattiosasto 272, 70-vuotisjuhlaan lauantaina 18.10. Suhonen nosti pitämässään juhlapuheessa esiin tämänhetkisen yhteiskunnallisen tilanteen.
SDP:n Perholehto: Vihreän talouskasvun siemeniä on ravittava18.10.2025 09:26:24 EEST | Tiedote
– Teknisten hiilinielujen rahoitusta leikataan yllättäen, tuulivoimaa jarrutetaan etäisyyssäätelyllä. On kestämätöntä, että hallitus toimillaan heikentää tekijöitä, joista voisimme saada myös kipeästi kaivattua käännettä talouteen. Vihreä talouskasvu ei idä itsestään, vaan sitä pitää ravita, SDP:n kansanedustaja, ympäristövaliokunnan varapuheenjohtaja Pinja Perholehto sanoo.
SDP:n Kumpula-Natri: Hallitus roiskii suomalaisten varoja18.10.2025 09:24:57 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Miapetra Kumpula-Natri vaatii hallitukselta vastuuta suomalaisten verorahoista. On aika lopettaa ideologian varaan laskeva talouspolitiikka, kun tulokset näyttävät miinusta. Valtion omaisuutta ja suomalaisten verorahoja ei ole varaa roiskia kohdentamattomasti, linjaa Miapetra Kumpula-Natri. SDP:llä on ehdottaa konkreettisia kasvutoimia ja keskittymistä työllisyyden kasvattamiseen. Meidän on Suomessa tartuttava rohkeammin uuteen ja esimerkiksi kuunneltava nuoria ja innovatiivisia yrityksiä, jatkaa Kumpula-Natri.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme