Sosiaali- ja terveysvaliokunnan sd-edustajat: Keskitytään päätöksiin, ei harhautuksiin

12.12.2024 07:56:58 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa

Sosiaali- ja terveysvaliokunnan tehtävänä on käsitellä kansalaisten hyvinvointia koskevia päätöksiä, ei hallituksen kiireellä valmisteltujen lakien virheiden korjaaminen. SDP:n valiokuntaryhmä korostaa työrauhan merkitystä ja vaatii, että keskustelussa palataan päätösten sisältöön – ei sivupolkuihin.

Viime kuukausina sosiaali- ja terveysvaliokunta on joutunut käsittelemään ennennäkemättömän suurta määrää esityksiä – yhteensä 27, joista 25 on saatu vietyä eteenpäin. SDP:n valiokunnan jäsenet – Kim Berg, Ilmari Nurminen, Ville Merinen, Suna Kymäläinen ja Aki Lindén – korostavat, että tämä on ollut mahdollista vain huolellisen ja vastuullisen työn ansiosta.

Hallituksen toimintatavat herättävät kuitenkin vakavaa huolta. Esitykset on valmisteltu kiireessä, joka näkyy esimerkiksi EU-oikeudellisina tai perustuslaillisina ongelmina, kuten vammaispalvelulaissa. Kun ongelmat havaitaan, ratkaisujen löytäminen kestää viikkoja, joka hidastaa valiokunnan työtä entisestään.

Mediassa hallituspuolueiden edustajat pyrkivät nyt siirtämään huomion pois päätösten sisällöstä. On hälyttävää, että merkittävien esitysten, kuten sairaalaverkon, käsittely jää taka-alalle, kun huomio ohjataan epäolennaisiin asioihin.

SDP:n sosiaali- ja terveysvaliokunnan jäsenet vaativat työrauhaa ja peräänkuuluttavat paluuta rakentavaan keskusteluun, jossa keskitytään päätösten vaikutuksiin kansalaisten arjessa. "Työmme tavoitteena on aina ollut ja tulee olemaan suomalaisten hyvinvoinnin puolustaminen," jäsenet toteavat.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kim BergEduskuntaryhmän varapuheenjohtaja, kansanedustaja - riksdagsledamot

Puh:050 514 3196

Kuvat

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Marttila ja Mäkynen: Lastensuojelun jälkihuollossa olevia nuoria ei saa pakottaa ottamaan opintolainaa4.6.2026 08:45:00 EEST | Tiedote

SDP:n kansanedustajat Helena Marttila ja Matias Mäkynen jättivät eduskunnassa kirjallisen kysymyksen toimeentulotukilain uudistuksen vaikutuksista lastensuojelun jälkihuollossa olevien nuorten asemaan. 1.2.2026 voimaan tulleen uudistuksen myötä jälkihuollossa olevilta nuorilta edellytetään aiemmasta poiketen opintolainan nostamista toimeentulon turvaamiseksi.

SDP:n Paula Werning: Kymenlaakson ajautuminen arviointimenettelyyn uhkaa alueen päätösvaltaa ja palveluita2.6.2026 17:12:55 EEST | Tiedote

SDP kansanedustaja Paula Werning pitää erittäin huolestuttavana mahdollisuutta, että Kymenlaakson hyvinvointialue on etenemässä valtion arviointimenettelyyn. Helsingin Sanomat uutisoi tiistaina 2. kesäkuuta, että kolme uutta hyvinvointialuetta on menossa arviointimenettelyyn. Werningin mukaan kyse ei ole vain talouden seurannasta, vaan myös sote-toiminnan arvioinnista eli kuka päättää kymenlaaksolaisten sosiaali-, terveys- ja pelastuspalveluista.

Anette Karlsson (SDP): Små och svenskspråkiga kommuner riskerar bära tyngsta bördan av upphandlingsreformen2.6.2026 16:29:56 EEST | Pressmeddelande

Regeringen vill begränsa användningen av så kallade inhouse-bolag. En central del är kravet på minst 10 procents ägarandel för köp från ett gemensamt inhouse-bolag utan upphandling. I praktiken måste då många fungerande samarbetsmodeller göras om eller avvecklas. Det ökar också risken för tvångsprivatiseringar och tvångsköp samt för att den svenska servicen äventyras.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye