Vaikutusarvioselvitys tukee liittymismaksu-uudistuksen käyttöönottoa
Vaikutusarvioselvityksen mukaan Fingridin esittämä liittymismaksu-uudistus ei vaaranna Suomen kilpailukykyä eikä puhtaan siirtymän toteutumista. Vaikutusarvio tukee uudistuksen käyttöönottoa osoittamalla, että ehdotetulla uudistuksella saavutettaisiin merkittäviä säästöjä kantaverkkoinvestoinneissa. Uudistus myös edesauttaisi Suomen säilymistä yhtenä tarjousalueena ja kantaverkkomaksujen pysymistä kilpailukykyisellä tasolla. Fingrid arvioi uudistuksen käyttöönottoa alkuvuonna 2025.
Fingrid esitti kesäkuussa muutoksia kantaverkkomaksuihin, joiden tarkoituksena on lisätä aiheuttamisperiaatetta verkonvahvistusinvestointien kustannusten kattamiseen, parantaa uusien hankkeiden liitettävyyttä, sekä tehostaa verkon käyttöä. Muutosesityksistä kuultiin sidosryhmiä loppukesästä. Saadun konsultaatiopalautteen perusteella Fingrid päätti teettää konsulttiselvityksenä vaikutusarvion esittämästään liittymismaksu-uudistuksesta.
Vaikutusarvion tekijäksi valikoitui kilpailutuksen perusteella TkT Juha Vanhanen, Centrocampista Oy. Selvitys toteutettiin loka-joulukuun aikana. Vaikutusarvioon sisältyi uudistustarpeen arviointi nykytilan ja ennusteiden valossa, vertailututkimus (Ruotsi, Tanska, Iso-Britannia), sidosryhmien haastatteluja, laskennallinen analyysi sekä edellisten perusteella tehdyt johtopäätökset.
Selvityksessä arvioitiin liittymismaksu-uudistuksen vaikutuksia 1) yksittäisten hankkeiden kannattavuuteen, 2) ohjausvaikutusta hankkeiden sijoittumiseen ja 3) kokonaispotentiaalin toteutumiseen eri hanketyypeittäin (aurinkovoima, tuulivoima, sähkövarastot, sähkökattilat, vedyntuotanto ja muu sähköintensiivinen teollisuus). Toteutuvien hankkeiden kokonaispotentiaalin tai Suomen kilpailukykyyn kansainvälisessä vertailussa uudistuksella ei havaittu merkittäviä vaikutuksia, vaikka yksittäisten hankkeiden osalta vaikutuksia ilmeni.
Liittymismaksu-uudistus ohjaisi aurinkovoimahankkeita toteutumaan enemmän kulutus- ja tasapainoisilla alueilla kuin ilman uudistusta. Akkuvarastoja ohjautuisi puolestaan enemmän tuotanto- ja tasapainotteisille alueille. Tämä keventäisi kantaverkon vahvistustarpeita ja edesauttaisi Suomen pysymistä yhtenä sähkömarkkinoiden tarjousalueena. Arvion mukaan vuosina 2026-2030 uudistus vähentäisi uuden verkon rakentamistarvetta yhden pohjois-eteläsuuntaisen 400 kV siirtoyhteyden verran, eli euroissa noin 400 miljoonaa. Tämä säästö tarkoittaisi verkkohinnoittelun valvontaperiaatteiden perusteella keskimäärin 25 M€/v vähemmän kerättäviä kantaverkkomaksuja verrattuna tilanteeseen ilman ohjausvaikutusta.
Liitynnän tehomaksut voisivat kattaa noin 10 % Fingridin kantaverkkomaksutuloista, jos liitynnän tehomaksut perittäisiin sekä kantaverkkoon että suurjännitteiseen jakeluverkkoon liittyjiltä. Maksujen kohdistaminen edelleen suurjännitteisiin jakeluverkkoihin edellyttäisi kuitenkin lainsäädännön muuttamista. Mikäli liitynnän tehomaksut perittäisiin vain kantaverkkoon liittyjiltä, jäisi uudistuksen vaikutukset sekä aiheuttamisperiaatteen että ohjausvaikutuksen osalta vajavaisiksi. Tämä tarkoittaisi myös, että säästöt kantaverkkoinvestoinneissa jäisivät osin toteutumatta.
Fingrid arvioi liittymismaksu-uudistuksen käyttöönoton edistämistä alkuvuodesta 2025. Juha Vanhanen esittelee vaikutusarviota Fingridin sidosryhmätilaisuudessa 16.12.2024. Tilaisuudessa esitetään myös tarkempi aluejako suunnitelluista tuotanto- ja kulutuspainotteisten sekä tasapainoisen alueiden rajoista. Tilaisuuteen voi ilmoittautua täältä.
Lisätietoa
Laura Ihamäki, Fingrid Oyj, puh. 030 395 5166
Sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@fingrid.fi
Avainsanat
Liitteet
Tietoja julkaisijasta
Fingrid on suomalaisten kantaverkkoyhtiö. Turvaamme asiakkaille ja yhteiskunnalle kustannustehokkaasti varman sähkön ja muovaamme tulevaisuuden puhdasta ja markkinaehtoista sähköjärjestelmää.
Fingrid välittää. Varmasti.
www.fingrid.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Fingrid Oyj
Fingrid selvittää aFRR-energiamarkkinan poikkeuksellista pohjoismaista aktivointia20.11.2025 11:00:00 EET | Tiedote
aFRR-energiamarkkinalla on 15.11. alkaen aktivoitu tavalliseen tasoon verrattuna poikkeuksellisen vähän aFRR-energiaa. Alustavan selvityksen mukaan Fingridille ei ole allokoitu pohjoismaisen taajuuden palautukseen aFRR-säätösignaalia, joka aiheuttaa normaalia matalamman aFRR-aktivointitarpeen Suomessa.
Fingrid investigates unusual activation in the aFRR energy market20.11.2025 11:00:00 EET | Press release
Since 15 November, exceptionally little aFRR energy has been activated in the aFRR energy market compared to the usual level. According to a preliminary investigation, no aFRR control signal for Nordic frequency restoration has been allocated to Fingrid, resulting in a lower than normal need for aFRR activation in Finland.
Järvilinjan vahvistaminen etenee – voimajohtoyhteys Kajaanista Lapinlahdelle valmistui20.11.2025 10:44:39 EET | Tiedote
Itäisen Suomen kantaverkko on saanut merkittävän vahvistuksen Pohjois-Savossa, kun uusi voimajohtoyhteys Kajaanin Vuolijoelta Lapinlahdelle valmistui syyskuussa. Nyt valmistunut voimajohto on osa laajempaa Järvilinjan vahvistamishanketta, joka kokonaisuudessaan valmistuu syksyllä 2026. Valmistuttuaan hanke parantaa alueelle suunniteltujen investointien liitettävyyttä kantaverkkoon.
Liittymissopimustiedustelumenettely laajenee20.11.2025 09:53:18 EET | Tiedote
Fingridin liittymissopimustiedustelumenettely laajenee teollisen kokoluokan kulutuskohteille ja sähkövarastoille koko Suomessa. Lisäksi menettely on tarkoitus ottaa käyttöön myös tuotantohankkeille vuoden 2026 alkupuolella.
Fingrid ei laskuta tasevastaavien tuotannon ja kulutuksen volyymimaksua joulukuulta 202519.11.2025 11:03:05 EET | Tiedote
Tasevastaavilta laskutettava tuotannon ja kulutuksen volyymimaksu on 1,35 euroa megawattitunnilta. Fingrid ei laskuta tasevastaavilta kyseistä volyymimaksua joulukuulta, koska tasepalvelumaksuilla katettavat reservikustannukset ovat säilyneet ennustettua alemmalla tasolla. Muut tasepalvelun maksut peritään normaalisti joulukuussa. Sähköjärjestelmän nopea kehitys, reservikapasiteetin hinnan vaihtelut sekä kasvava reservien hankintatarve haastavat tasepalvelun kustannusten ennustamista. Fingrid kehittää reservimarkkinoita tavoitteenaan tarjonnan kasvu kaikilla reservimarkkinoilla ja markkinaehtoinen järjestelmän tasapainotus joka tilanteessa. Lisätietoja: Pasi Lintunen, tasepalvelupäällikkö, Fingrid Oyj, puh. +358 30 395 4291 Sähköpostit ovat muotoa etunimi.sukunimi@fingrid.fi
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme