Varmalta kaikkien aikojen suurin ETF-lanseeraus ilmastorahastoon Yhdysvaltain markkinoille
13.12.2024 12:32:53 EET | Varma | Tiedote
Varman tekemä 2,3 miljardin euron ETF-sijoitus on suurin tähän mennessä koskaan lanseerattu ETF-osakerahasto maailmassa. Investointi tukee Varman uudistettua ympäristöpolitiikkaa.

Varma tekee tähän asti suurimman yksittäisen sijoituksensa Yhdysvaltain markkinoilla toimivaan pörssinoteerattuun ETF-rahastoon. 2,3 miljardin euron sijoitus on myös suurin koskaan tehty ETF-lanseeraus. Uusi ilmastovaikutukset huomioiva ETF-rahasto listattiin New Yorkin pörssiin 12. joulukuuta 2024.
–Halusimme ilmastotavoitteisiimme räätälöidyn kustannustehokkaan rahaston, joka toimii Yhdysvaltain markkinoilla. Sijoitus palvelee hyvin sijoitusstrategiamme mukaisia tavoitteita, jotka liittyvät vastuulliseen sijoittamiseen ja sijoitusten maantieteelliseen hajauttamiseen. Tämä on likvidi instrumentti ja antaa meille joustoa sijoittaessamme kaikkiaan noin 63 miljardin euron varallisuuttamme, Varman listatuista sijoituksista vastaava johtaja Timo Sallinen sanoo.
Varmalle räätälöity rahasto sijoittaa globaaleihin yhtiöihin, jotka täyttävät tietynlaiset ympäristö- ja ilmastokriteerit. Rahastossa olevilla yhtiöillä on näyttöä hiilidioksidipäästöjen vähentämisestä ja ympäristövastuullisuudesta.
ETF-rahastot ovat passiivisia rahastoja, mikä tarkoittaa, että niillä ei ole salkunhoitajaa, vaan ne pyrkivät seuraamaan mahdollisimman tarkasti valittua indeksiä. Varman uusi ETF-rahasto seuraa MSCI Global Climate 500 North America Selection -indeksiä. Tähän indeksiin on sisällytetty yrityksiä, jotka edustavat oman toimialansa parhaimmistoa ilmastonäkökulmat huomioiden.
ETF-rahastot ovat institutionaalisille sijoittajille kustannustehokas keino sijoittaa varoja täyttämään tiettyjä tavoitteita sijoitusstrategiassa. Koska ETF-rahasto on listattu pörssiin, rahaston likviditeetti on hyvä, eli rahaston vaihtaminen tai myyminen on nopeaa. ETF-rahastoissa varallisuus on myös laajasti hajautettuna.
Lanseerauksesta vastasi Invesco, yksi maailman suurimmista varainhoitoyhtiöistä. Se on toiminut Varman varainhoitokumppanina aiemmissa sijoituksissa. Kesäkuussa Varma sijoitti 1,5 miljardia euroa Invescon toteuttamaan ETF-ilmastorahastoon.
–Olemme erittäin tyytyväisiä yhteistyöhön Invescon kanssa. Nyt tehty rahastosijoitus on jatkumoa aiemmin tekemillemme sijoituksille pörssilistattuihin ETF-rahastoihin, sanoo Timo Sallinen.
Varmalla muitakin ilmastotavoitteita tukevia ETF-rahastoja
Varmalla on tehnyt muitakin sijoituksia ilmastovaikutukset huomioiviin, Varmalle räätälöityihin ETF-rahastoihin. Nämä toimivat laajasti hajautettuina Japanin, Euroopan ja kehittyvien markkinoiden alueilla.
Sijoitus liittyy Varman omiin ilmastotavoitteisiin. Varma on ainoana suomalaisena työeläkeyhtiönä asettanut ilmastotavoitteensa kansainvälisen ilmastoaloitteen SBT:n mukaisesti. Varman päästöistä valtaosa aiheutuu oman toiminnan ulkopuolisista eli sijoituskohteiden päätöistä. Sijoittamalla yrityksiin, jotka tekevät edistysaskeleita hiilijalanjälkensä pienentämisessä ja vähäpäästöisten aloitteiden edistämisessä, sijoittajat voivat tukea maailmanlaajuisia pyrkimyksiä torjua ilmastonmuutosta.
Yhteyshenkilöt
Timo SallinenSijoitusjohtaja, listatut sijoitukset
Puh:+358 40 543 9587timo.sallinen@varma.fiMarjut TervolaViestintäpäällikkö
Varman tulos, sijoitukset ja kiinteistöt
Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö Varma on vastuullinen ja vakavarainen eläkevarojen sijoittaja. Yhtiö vastaa yksityisellä sektorilla 981 000 henkilön työeläketurvasta. Vuonna 2023 Varman maksutulo oli 6,5 miljardia euroa, ja yhtiö maksoi eläkkeitä 7,1 miljardia euroa. Varman sijoitusten arvo oli syyskuun 2024 lopussa 63,2 miljardia euroa.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Varma
Kutsu medialle: Varman tilinpäätös 20253.2.2026 10:08:34 EET | Kutsu
Varma julkistaa vuoden 2025 tilinpäätöksen torstaina 12.2.2026 klo 9. Samalla järjestämme tiedotustilaisuuden median edustajille.
Varman vastuullisen sijoittamisen painopiste siirtyy vaikuttamiseen20.1.2026 08:52:24 EET | Tiedote
Vastuullinen sijoittaminen on jatkuvaa oppimista, vaikuttamista ja parempien valintojen tekemistä yhdessä. Isoina sijoittajina eläkesijoittajilla on mahdollisuus ja myös vastuu olla mukana rakentamassa kestävää tulevaisuutta. Vastuullisten käytäntöjen edistäminen ei tapahdu rajaamalla sijoituskohteita pois, vaan olemalla mukana muutoksessa.
Engagement is the focal point of Varma’s responsible investment20.1.2026 08:52:24 EET | Press release
Responsible investment is continuous learning, engagement and making better choices together. As major investors, pension investors have the opportunity as well as the responsibility to take part in building a sustainable future. Excluding investees is not the way to promote responsible practices – being part of the change is.
Jaakko Eskola jatkaa Varman hallituksen puheenjohtajana ja Anu Ahokas varapuheenjohtajana, uudeksi varapuheenjohtajaksi Else-Mai Kirvesniemi14.1.2026 12:00:25 EET | Tiedote
Varman hallitus valitsi kokouksessaan 14.1.2026 hallituksen puheenjohtajiston.
Työkyvyttömyyseläkehakemusten määrä kääntyi laskuun vuonna 2025: Varmaan tuli uusia hakemuksia 2,9 prosenttia edellisvuotta vähemmän12.1.2026 08:50:31 EET | Tiedote
Varmaan tulleiden uusien työkyvyttömyyseläkehakemusten määrä laski 2,9 prosenttia vuonna 2025 edellisvuoteen verrattuna. Myönnetyissä työkyvyttömyyseläkkeissä mielenterveyden häiriöt oli yleisin työkyvyttömyyden syy.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme