Hallituspuolueet vaiensi eri mieltä olevat edustajansa STV:n käyttöhuonekäsittelyssä – nyt jyrähtää vihreiden Forsgrén
Eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunta käsitteli kokouksessaan huumeiden käyttötilakokeiluun liittyvää kansalaisaloitetta. Aloite ei kuitenkaan etene valiokunnasta, sillä hallituspuolueet turvautuivat ratkaisevassa kokouksessa kyseenalaiseen ratkaisuun.

Sosiaali- ja terveysvaliokunta olisi ollut hyväksymässä aloitteen huumeiden käyttötilakokeilusta, elleivät kokoomus ja RKP olisi vaihdattaneet valiokunnan jäsenistään käyttötiloja aiemmin kannattaneita edustajia varajäseniin, jotka vastustivat aloitetta. Sosiaali- ja terveysvaliokunnassa istuva Vihreiden kansanedustaja Bella Forsgrén pitää hallituspuolueiden toimintaa pöyristyttävänä ja valiokuntien työtä halventavana.
– On tyrmistyttävää, että kokoomus ja RKP ovat todennäköisesti kieltäneet käyttötilakokeilua kannattavia edustajia osallistumasta päätöksentekoon ja jyräävät valiokunnasta muutoin tulossa olleen positiivisen kannan tällaisella pelillä. Vielä törkeämpää tästä tekee se, että kyseessä kansalaisaloite, josta hallitusohjelma ei linjaa suuntaa tai toiseen, Forsgren jyrähtää.
Huumeiden käyttötilakokeilussa on kyse siitä, että määräaikainen erillislaki säätämällä mahdollistettaisiin valvottujen huumeiden käyttötilojen kokeilu. Muun muassa THL on suositellut käyttötilakokeilun edistämistä. THL:n mukaan valvotut käyttötilat olisivat paikkoja, joissa huumeita ongelmallisesti käyttävät voisivat käyttää niitä turvallisemmin ja hygieenisesti terveydenhuollon työntekijän valvonnassa. Tilat pelastavat ihmishenkiä, vähentävät huumehaittoja ja edistävät yhteiskunnan turvallisuutta.
– Vihreät ovat systemaattisesti kannattaneet huumeiden käyttötilakokeilun käyttöönottoa. Myös kansainväliset tutkimukset osoittavat käyttöhuoneilla olevan hyviä vaikutuksia. Tiedämme, että myös Suomessa nuorten huumekuolemat ovat lähes kaksinkertaistuneet. Meidän on otettava kaikki keinot käyttöön, että tämä tuhoisa kierre saataisiin katkaistua, Forsgrén toteaa.
Valvottujen käyttötilojen kokeilu on vastuullista ja inhimillistä päihdepolitiikkaa, joka suojelee ihmishenkiä ja vähentää huumehaittoja. Kansalaisaloitteen hylkääminen sivuuttaa asiantuntijatiedon ja jättää heikoimmassa asemassa olevat ihmiset ilman apua. On käsittämätöntä, että hallituspuolueiden poliittinen peli vaarantaa nämä tavoitteet, vaikka hallitusohjelmassakin on linjattu nuorten huumekuolemien vähentämisestä.
Yhteyshenkilöt
Bella ForsgrénVihreiden varapuheenjohtaja, kansanedustaja
Puh:09 432 3114bella.forsgren@eduskunta.fiVille-Veikko MastomäkiViestintäpäällikköVihreiden viestintä
Puh:+358407641684ville-veikko.mastomaki@vihreat.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Hyrkkö: VATT:n selvitys paljastaa, että perintöveron poistaminen on päätön hanke2.4.2025 12:25:22 EEST | Tiedote
VATT:n tuoreen selvityksen mukaan perintöveron lasku ei kiihdyttäisi talouskasvua. Sen sijaan verotulot vähenisivät huomattavasti. Valtiovarainvaliokunnan varapuheenjohtaja ja Vihreän eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Saara Hyrkkö kommentoi VATTin selvitystä.
Vihreiden Tynkkynen: Ottawan sopimuksesta irtaantumiseen liittyisi merkittäviä riskejä1.4.2025 14:56:38 EEST | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen muistuttaa, että Ottawan sopimukseen ei liitytty perusteetta ja harkitsematta. Jos Suomi nyt lähtee irtaantumaan miinojen käyttöä rajoittavasta sopimuksesta, siihen liittyy merkittäviä riskejä.
Vihreiden Virta ja Hyrkkö: Kirjoitamme lakipykälät hallituksen puolesta, koska Orpolla ei ole johtajuutta viedä asiaa maaliin31.3.2025 16:51:36 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta ja Vihreän eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Saara Hyrkkö ovat pettyneitä siihen, ettei pääministeri Orpolla ole johtajuutta saattaa eheytyshoitoja koskevaa lainsäädäntöä valmisteluun eduskunnan enemmistön vaatimalla tavalla. Virran ja Hyrkön mukaan Vihreä eduskuntaryhmä valmistelee lakialoitteen eheytyshoitojen kieltämiseksi.
Eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen: oikeusministeri ei voi asettua demokratian yläpuolelle28.3.2025 16:09:29 EET | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen vaatii oikeusministeri Leena Merta (ps) kunnioittamaan eduskunnan selvän enemmistön tahtoa. Hallituksen pitää viipymättä valmistella laki ns. eheytyshoitojen kieltämisestä.
Vihreiltä 101 keinoa luontokadon pysäyttämiseksi kunnissa28.3.2025 15:19:12 EET | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta korostaa, miten keskeisessä asemassa kunnat ja kuntapäättäjät ovat kunnianhimoisen luontopolitiikan tekemisessä. Vihreiden paketissa ratkotaan luontokatoa yhteensä 101 keinon avulla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme