Asiakkaat käyttivät aiempaa useammin lähimaksua heinä-syyskuussa 2024
16.12.2024 10:00:00 EET | Suomen Pankki | Tiedote
Suomalaisilla maksukorteilla maksettiin pääasiassa lähimaksulla vuoden 2024 heinä-syyskuussa. Lähimaksujen lukumäärä kasvaa voimakkaasti, mutta lähimaksut ovat yleensä pieniä muihin korttimaksuihin verrattuna.

Suomalaisten pankkien ja maksulaitosten asiakkaat maksoivat kortilla yhteensä 663 milj. kertaa vuoden 2024 kolmannella neljänneksellä. Asiakkaat tekivät 25 milj. (4 %) korttimaksua enemmän kuin vuosi sitten vastaavana aikana. Noin 93 % korttimaksujen lukumäärän kasvusta selittyy lähimaksuilla, joita tehtiin noin 23 milj. enemmän vuodentakaiseen verrattuna. Suomalaisten pankkien ja maksulaitosten asiakkaat maksoivat lähimaksulla yhteensä 420 milj. kertaa eli 6 % useammin vuodentakaiseen vastaavaan ajankohtaan verrattuna.
Korttimaksuista yleisimpiä olivat lähimaksut, joiden osuus maksujen lukumäärästä oli 63 %. Lähimaksujen osuus kaikista korttimaksuista oli vuoden 2024 kolmannella neljänneksellä suurimmillaan koko tilastoinnin ajalta. Suomen Pankki on kerännyt ja julkaissut neljännesvuosittaisia tilastoja vasta vuoden 2022 alusta alkaen. Lähimaksujen osuus kaikista korttimaksuista kasvoi 1,2 prosenttiyksikköä vuodentakaiseen vastaavaan ajankohtaan verrattuna.
Suomalaisten pankkien ja muiden maksulaitosten asiakkaat maksoivat lähimaksulla yhteensä 7,4 mrd. euron edestä vuoden 2024 kolmannella neljänneksellä, mikä oli 17 % enemmän kuin vuosi sitten vastaavana ajankohtana. Korttimaksujen kokonaisarvo oli kolmannella neljänneksellä yhteensä 19,4 mrd. euroa, mikä oli 2 % enemmän kuin vuosi sitten. Lähimaksujen summat ovat yleensä pienempiä kuin muiden korttimaksujen. Asiakkaan ostos oli keskimäärin 18 euroa lähimaksuissa ja muissa korttimaksuissa noin 49 euroa. Vuodesta 2024 alkaen pankkikorteilla on voinut maksaa lähimaksulla myös yli 50 euron ostoksia.

Tietokoneella tai mobiililaitteilla käynnistettiin 115 milj. korttimaksua vuoden 2024 kolmannella neljänneksellä, mikä oli 16 % enemmän kuin vastaavana ajankohtana vuonna 2023. Etäkorttimaksujen kokonaisarvo (4,4 mrd. euroa) oli 12 % enemmän kuin vuosi sitten.
Suomalaisilla maksukorteilla muissa euromaissa tehtyjen korttitapahtumien yhteenlaskettu arvo oli 1,7 mrd. euroa vuoden 2024 kolmannella neljänneksellä, mikä oli 11 % enemmän kuin vuosi sitten vastaavana ajankohtana. Samaan aikaan suomalaisilla maksukorteilla EU:n ulkopuolella tehtyjen maksutapahtumien yhteenlaskettu arvo oli 0,4 mrd. euroa, mikä oli prosentin vähemmän kuin edellisenä vuonna.
Tässä tiedotteessa käsitellyt luvut on julkaistu maksuliiketilastojen dashboardissa.
Lisätietoja antavat
Usva Topo, puh. 09 183 2056, sähköposti: usva.topo(at)bof.fi,
Olli Tuomikoski, puh. 09 183 2925, sähköposti: olli.tuomikoski(at)bof.fi.
Seuraava maksuliiketilastojen neljännesvuosittainen tiedote julkaistaan 5.3.2025, klo 10.
Linkit
Suomen Pankki
Suomen Pankki on Suomen rahaviranomainen ja kansallinen keskuspankki. Samalla se on osa eurojärjestelmää, joka vastaa euroalueen maiden rahapolitiikasta ja muista keskuspankkitehtävistä ja hallinnoi maailman toiseksi suurimman valuutan, euron, käyttöä.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Pankki
Better now to keep interest rates unchanged24.7.2026 13:10:00 EEST | Blog
You don’t have to be much of a fortune-teller to note that there is continuing uncertainty both in the Finnish summer and in the global economy. On a chilly summer’s day like the one we’ve experienced this week, a Finn can simply stoke a fire in the sauna stove – problem solved. Unfortunately, there is no silver bullet to economic uncertainty. Rather than fanning the flames, we need to keep a cool head.
Utkasten till framtida eurosedlar har offentliggjorts – Ville Tietäväinens förslag har gått vidare23.7.2026 17:56:14 EEST | Nyheter
Ett förslag från Finland har gått vidare i formgivningstävlingen för de framtida eurosedlarna. Ville Tietäväinens sedelserie baserar sig på temat ”Floder och fåglar”. De förslag som gick vidare valdes ut genom en formgivningstävling i hela Europeiska unionen.
Uudet euroseteliluonnokset julki – Ville Tietäväisen ehdotus jatkoon23.7.2026 17:56:14 EEST | Uutinen
Suomalainen ehdotus on päässyt jatkoon uusien eurosetelien ulkoasukilpailussa. Ville Tietäväisen setelisarja perustuu teemaan ”Joet ja linnut”. Jatkoon päässeet ehdotukset valittiin Euroopan unionin laajuisessa suunnittelukilpailussa.
ECB avslöjar vilka förslag till nya sedlar som har gått vidare och inleder undersökning bland allmänheten23.7.2026 17:18:18 EEST | Pressmeddelande
ECB avslöjar vilka tio sedelutformningsförslag som har gått vidare i tävlingen Européer bjuds in att tycka till i en webbenkät öppen till och med 21 september ECB-rådet förväntas välja vinnarförslaget runt årsslutet
EKP paljastaa ehdotukset uusiksi euroseteleiksi ja käynnistää kyselytutkimuksen23.7.2026 17:18:18 EEST | Tiedote
EKP julkistaa suunnittelukilpailussa jatkoon päässeet kymmenen ehdotusta uuden eurosetelisarjan ulkoasuksi Eurooppalaisten mielipiteitä halutaan kuulla verkkokyselyssä, joka on avoinna 21.9.2026 asti EKP:n neuvoston on tarkoitus valita ehdotuksista setelisarjan lopullinen ulkoasu vuoden lopulla
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme