Suomen Keskusta r.p.

Kaikkonen sairaaloista: Hallituksen pitää harkita yöpäivystysten lakkauttaminen ja sairaaloiden kohtalo uusiksi. Vaihtoehtoja on.

Jaa

Antti Kaikkonen ottaa asiaan kantaa tuoreessa Facebook-päivityksessään

"Hallituksen pitää harkita yöpäivystysten lakkauttaminen ja sairaaloiden kohtalo uusiksi. Vaihtoehtoja on.

Kun ihmisellä on hätä, pitää päivystykseen päästä. Myös yöllä. Hallituksen sairaalasuunnitelma aiheuttaa nyt huolta ja hätää eri puolilla Suomea. Mitä tapahtuu, jos esimerkiksi saa sairauskohtauksen yöllä? Ilmeisesti on mentävä entistä pidempien matkojen päähän entistä ruuhkaisempaan hoitoon ja sehän tarkoittaa myös kustannusten kasvamista, kun ensihoitoon joudutaan laittamaan lisää voimavaroja. Vaarallista ja kallista touhua.

Jos perussuomalaisten ja kokoomuksen ministerit eivät halua kuunnella Keskustaa tai huolestuneita maakuntien ihmisiä, niin kuuntelisivat edes omien puolueidensa edustajia, jotka nyt kasvavissa määrin vetävät tukeaan hallituksen linjalta. Usko horjuu, ja syystä.

Korvaavia säästöjä saadaan vaikka perumalla kaljaveron alennus tai vähentämällä yksityisen terveysbisneksen ylimääräisiä tukia.

Jos vastakkain ovat olutveron alentaminen ja päivystysten sekä sairaaloiden toiminnan turvaaminen, Keskusta valitsee ihmisten terveyspalvelut. Suosittaisin samaa nyt hallitukselle, etenkin kun paikkakuntakohtaiset säästöt ovat osoittautuneet harvinaisen epäselviksi.

Olennaista on, että huono päätös perutaan, ennen kuin sille tulee sinetti päälle. Vaihtoehtoja on. Ratkaisu on nyt kokoomuksen ja perussuomalaisten käsissä."

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Keskusta. Rohkeutta. Ratkaisuja. Keskusta on yli 110-vuotias kansanliike, joka rakentaa politiikkansa ihmisen, ei järjestelmän tarpeille.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Suomen Keskusta r.p.

Keskustan Lohi: Totuutta leikkauksista ei saa lykätä vaalien yli20.2.2025 09:21:40 EET | Tiedote

Keskustan varapuheenjohtaja Markus Lohi vaatii pääministeri Orpoa ja valtiovarainministeri Purraa kertomaan rehellisesti, miten hallitus aikoo vaalien jälkeen heikentää suomalaisten terveys- ja vanhuspalveluita. Yle kertoi keskiviikko-iltana, että hallituksen suunnitelma karsia esimerkiksi vanhusten ja vammaisten palveluita on laitettu hyllylle vaaleihin asti, ja että vastuuministeri Juusoa ei ole tavoitettu selittämään asiaa. Päätösten valmistelun pistäminen jäihin vaalien ajaksi kertoo poliittisesta paniikista vaalien alla. Pääministeri ja valtiovarainministeri kuitenkin erehtyvät pahasti, jos he luulevat olevan viisasta salata suunnitelma lisäleikkauksista esimerkiksi vanhusten ja vammaisten palveluihin. Ensin vastuuministeri Juuso komennettiin jo lähes vuosi sitten valmistelemaan suuret lisäleikkaukset sosiaalihuoltoon ja erikoissairaanhoitoon, ja nyt vaalien lähestyessä liinat vedettiin väliaikaisesti kiinni. Kyllä jokainen näkee, mikä on pelin henki, Lohi sanoo. Lohi ihmettelee,

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye