Ruotsin suuret lentokentät ottavat käyttöönsä Virran sähköautojen latauspalvelut
Suomalainen sähköautojen latausalustan tarjoaja Virta on solminut kumppanuuden Ruotsin valtion omistaman lentoasemien hallinnointiyhtiö Swedavian kanssa. Sopimuksen mukaan Ruotsin kymmenen suurinta lentoasemaa tarjoaa jatkossa latauspalvelut asiakkaille Virran alustalla. Swedavian olemassa oleva latausinfrastruktuuri liitetään Virran alustalle, minkä seurauksena sähköautojen latauksen saatavuus ja tehokkuus paranevat kaikkialla Ruotsissa. Suomen Finavian lentoasemat ja Berliinin Brandenburgin lentoasema ovat jo aiemmin siirtyneet Virran asiakkaiksi.

Swedavia liittää Virta Hub -alustaan 800 latauspistettä muun muassa Tukholman Arlandan, Göteborg Landvetterin ja Malmön lentoasemilla. Yhteys mahdollistaa sähköautojen latauksen sujuvan hallinnan, älykkäiden energiapalvelujen käytön, joustavan laskutuksen sekä muut ominaisuudet, jotka ovat latausasemien kannattavuuden näkökulmasta tärkeitä.
Sähköautojen määrän kasvaessa lentoasemien on tarjottava riittävä määrä latauspisteitä, jotta jokainen matkustaja voi palata täysin ladattuun autoon ja samalla pitää liikkumisen käyttökustannukset kurissa.
”Sähköajoneuvojen skaalautuvien ja tehokkaiden ratkaisujen kysyntä lentoasemilla kasvaa. Ratkaisun avulla Swedavia pystyy vastaamaan kasvavaan kysyntään ja tarjoamaan samalla avoimuutta ja luotettavuutta asiakkailleen. Dynaamisen kuormanhallintateknologiamme ja muiden älykkäiden energiaominaisuuksien avulla voimme tarjota saumattoman kokemuksen sähköautojen kuljettajille ja samalla varmistaa verkon vakaus vilkkaissakin kohteissa. Tämä on tärkeä edistysaskel sähköisen liikkuvuuden kannalta Pohjois-Euroopassa”, kertoo Virran Pohjois-Euroopan myyntijohtaja Santeri Pilkama.
Lentokenttien erityishaasteet
Lentokenttien erityishaasteena on sähköautojen määrän kasvaessa kyetä tarjota latausmahdollisuus suurelle määrälle pitkään parkkihallissa olevia autoja ilman kustannusten moninkertaistumista. Yhteistyössä Virran kanssa Swedavia voi varmistaa, että latauskapasiteetti vastaa joka hetki kaikkien sähköautolla matkustavien tarpeita. Virran energianhallintaominaisuudet mahdollistavat laajentamisen ja uusien latauslaitteiden lisäämisen kokonaisuuteen ilman, että nykyisiin sähköyhteyksiin on tehtävä suuria parannuksia. Swedavian lentoasemille tämä tarjoaa joustavuutta ja tulevaisuuden kannalta varmaa kapasiteettia.
Uusi sähköautojen latausmalli tarjoaa tehokkaamman ja käyttäjäystävällisemmän kokemuksen kuljettajille. Lisäksi Swedavia ottaa ensimmäistä kertaa käyttöönsä korttimaksamisen, joka tekee maksamisesta helppoa kaikille eri puolelta Ruotsia ja maailmaa saapuville sähköauton kuljettajille ja vuokraajille.
Lentoasemien kasvava latausverkosto
Swedavia on uusin lentoasemien hallinnointiyhtiö, joka liittyy Virran latausalustaan asiakkaaksi. Suomen Finavian lentoasemat ja Berliinin Brandenburgin lentoasema ovat jo aiemmin ottaneet käyttöön Virran latausinfrastruktuurin.
Yhteistyön myötä Swedavia on kestävän lentoasematoiminnan eturintamassa Ruotsissa ja helpottaa sähköautojen käyttöä esimerkiksi Suomen ja Ruotsin välillä matkustaville. Virran alustan avulla matkustajat voivat helposti ladata sähköautojaan kaikilla lentoasemilla ja sekä Ruotsin että Suomen suurimmassa julkisessa latausverkostossa – yhdeltä samalta alustalta. Matkustajat voivat myös käyttää Virta-tiliään yli 60 maassa, mikä luo asiakkaille saumattoman kokemuksen sijainnista riippumatta.
Hanke on parhaillaan toteutusvaiheessa. Valmistuttuaan sen odotetaan parantavan huomattavasti Swedavian kykyä käsitellä suuria määriä latauksia ja säilyttää samalla verkon vakaus Virran dynaamisen kuormanhallintateknologian avulla.
Yhteyshenkilöt
Esa-Pekka Nykänen
Viestintä- ja brändijohtaja
Virta Global
+358 (0)40 595 3135
esa-pekka.nykanen@virta.global
Kuvat
Virta on johtava älykkäiden sähköautojen latausalusta Euroopassa. Se sijoittui Financial Timesin 1 000 Euroopan nopeimmin kasvavan yrityksen listalle viidettä kertaa peräkkäin vuonna 2024.
Virran digitaalista sähköajoneuvojen latausalustaa käyttää yli 1000 yksityistä ja julkista yritystä ja organisaatiota muun muassa vähittäiskaupassa, hotelli-, kiinteistö-, pysäköinti-, bensiini-, auto- ja energiateollisuudessa. Nämä asiakkaat operoivat yli 120 000 laturia 35 maassa muodostaen Powered by Virta -verkoston. Roaming mukaan lukien sähköajoneuvojen kuljettajat voivat käyttää yli 500 000 latauspistettä yli 65 maassa.
Virta rakentaa kestävämpää tulevaisuutta tekemällä sähköautojen lataamisesta kannattavaa liiketoimintaa ja kytkemällä sähköautot osaksi uusiutuviin lähteisiin pohjautuvaa energiajärjestelmää. https://www.virta.global/fi
Swedavia omistaa, ylläpitää ja kehittää Ruotsin kansallista lentoasemien perusinfrastruktuuria. Sen kymmenen lentoasemaa muodostavat järjestelmän, joka yhdistää Ruotsin alueet toisiinsa ja muuhun maailmaan. Swedavia vastaa kaupallisesta lentoliikenteestä kaikilla lentoasemilla, myös Ronnebyn ja Luulajan lentoasemilla, jotka ovat osittain Ruotsin ilmavoimien omistuksessa.
Vuonna 2010 perustetulla ja Ruotsin valtion kokonaan omistamalla Swedavialla on tärkeä rooli Ruotsin yhdistämisessä maailmanmarkkinoille. Vuonna 2023 Swedavian lentoasemille ja lentoasemilta lensi yhteensä 32,1 miljoonaa matkustajaa, mikä on merkittävä lisäys vuoden 2022 27,6 miljoonasta matkustajasta. https://www.swedavia.com/about-swedavia/
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Viestintätoimisto Manifesto Oy
Miljoona Phishing-as-a-Service-hyökkäystä kahdessa kuukaudessa kertoo nopeasti kehittyvästä uhkasta31.3.2025 10:58:13 EEST | Tiedote
Vuoden 2025 kahden ensimmäisen kuukauden aikana tietoturvayhtiö Barracudan tunnistusjärjestelmät estivät yli miljoona kalasteluhyökkäystä merkittäviltä Phishing-as-a-Service (PhaaS) -alustoilta. Uusi raportti hyökkäyksissä käytetyistä työkaluista ja tekniikoista kertoo siitä, kuinka PhaaS- eli kalastelu palveluna -alustat kehittyvät nopeasti entistä vaarallisemmiksi ja vaikeammin havaittaviksi. Monet hyökkäykset kohdistuvat suosittujen pilvipohjaisten alustojen, kuten Microsoft 365:n, käyttäjiin. Suurin osa (89 %) havaituista hyökkäyksistä liittyi kehittyneeseen Tycoon 2FA -hyökkäykseen, jota seurasi EvilProxy (8 % hyökkäyksistä) ja uusi tulokas Sneaky 2FA, joka oli vastuussa 3 % tapauksista. Kolmella alustalla on erilaiset ja erottuvat työkalut, mutta niillä on myös yhteisiä piirteitä, kuten Telegram-viestipalvelun käyttö hyökkäysten edistämiseen. Tycoon 2FA kiertää tunnistusjärjestelmiä Barracudan uhka-analyytikot raportoivat Tycoon 2FA:sta tammikuussa 2025. Sen jälkeen alusta on jat
Virta valittiin Time Magazinen parhaiden green tech -yritysten listalle 202527.3.2025 11:12:50 EET | Tiedote
Suomalainen sähköautojen latausalustan kehittäjä Virta on valittu TIME Magazinen maailman parhaiden Green Tech -yritysten listalle vuonna 2025. Listauksessa korostetaan yritysten myönteisiä ympäristövaikutuksia, taloudellista vahvuutta ja innovaatiokykyä. Virta oli 250 yrityksen joukossa sijalla 32., ja se oli myös korkeimmalle listalla yltänyt suomalainen yritys. Viidestä listalle valitusta suomalaisyrityksestä myös Infinite Fiber ja Solar Foods nousivat sadan parhaan joukkoon.
Autoglym vahvistaa kansainvälistä kasvustrategiaansa valitsemalla uuden jakelijan Suomessa ja Baltiassa20.3.2025 09:23:52 EET | Tiedote
Iso-Britannian johtava autonhoitotuotteiden valmistaja Autoglym on valinnut AS Baltoilin tuotteidensa eksklusiiviseksi jakelijaksi Suomessa, Virossa, Latviassa ja Liettuassa. AS Baltoil, jonka tytäryhtiö Suomessa on Nextoil Oy, vastaa jatkossa Autoglym-tuotteiden jakelusta ja markkinoinnista Suomessa. Yhteistyö aloittaa merkittävän vaiheen Autoglymin kansainvälisessä kasvustrategiassa ja vahvistaa yrityksen asemaa tärkeillä Pohjois-Euroopan markkinoilla.
Ecovacs lanseeraa markkinoiden ohuimmat Deebot T50 -siivousrobotit20.3.2025 07:00:00 EET | Tiedote
Täysin uuden Deebot T50 -tuoteperheen siivousrobottien erityisen ohut muotoilu mahdollistaa siivouksen matalampienkin huonekalujen alta, minne muut robotti-imurit eivät pääse. T50 takaa näin perusteellisen siivouksen täysin vaivattomasti myös hankalista paikoista.
Ecovacs lanseeraa uuden sukupolven Goat-robottiruohonleikkurit kaikenkokoisille pihoille19.3.2025 08:30:00 EET | Tiedote
ECOVACS ROBOTICS tuo markkinoille uuden sukupolven robottiruohonleikkurimallistonsa helpottamaan jokakesäistä nurmikonleikkuuta: GOAT A -sarja tehokkaaseen suurten nurmialueiden hoitoon sekä GOAT O -sarja pienempien ja monimuotoisten puutarhojen tarkkaan viimeistelyyn. Innovatiivisen navigointiteknologian ja kehittyneiden leikkuutoimintojen ansiosta uudet mallit tekevät nurmikon hoidosta entistä älykkäämpää.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme