Etelä-Savon kauppakamari

Kyselyn tulokset kesälomien siirtämisestä eivät yllättäneet

Jaa

Etelä-Savon kauppakamarin kaupan- ja palvelualanvaliokunta kysyi kyselyllä mielipiteitä kesälomien siirtoon. Kysely oli avoinna elo-syyskuussa ja siihen pystyi vastaamaan kuka tahansa anonyymisti. Vastauksia saatiin yhteensä 129.  Vastaajista 42 % kertoi vastaavansa matkailijan tai asiakkaan näkökulmasta ja yrityksen tai työnantajan näkökulmasta 37 %. Valtaosa vastaajista oli Etelä-Savosta, mutta oli pari vastaajaa myös Tampereelta ja Turusta.

Siirto vaikuttaisi positiivisesti

Vastaajilta kysyttiin avoimilla kysymyksillä ”Millaisia positiivisia ja/tai negatiivisia vaikutuksia siirrolla olisi?” sekä ”Minkälaisia mahdollisuuksia näet koulujen kesälomien siirrossa? Entä minkälaisia haasteita?”. Näihin saatiin vastauksia runsaasti, mikä ei aina ole itsestään selvää avoimien kysymysten kanssa.

Noin kolme neljäsosaa (yhteensä 76 %) vastaajista uskoo kesälomien siirron vaikuttavan positiivisesti; erittäin tai jonkin verran; edustamansa tahon toimintaan. Puheenjohtaja Saara Liukkonen sanoo, että sinänsä tulos ei yllätä, sillä Etelä-Savo on vahvaa matkailualuetta ja täällä kauden jatkamiselle olisi suuri merkitys. Varapuheenjohtaja, matkailualan yrittäjä Leila Repo jatkaa samalla linjalla. Lomien siirto jatkaisi merkittävästi kesäsesonkia ja vahvistaisi matkailun kasvun alueellamme, kun matkailijat saisivat haluamiaan palveluita. On huomioitava, että keski- ja etelä-Euroopan lomat on pääsääntöisesti vasta elokuussa.

Positiivisesti lomien siirtoon suhtautuvien vastauksissa korostui etenkin, että lomia siirtämällä kausihenkilöstöä olisi saatavilla paremmin elokuulle. Tosiasia on, että kesäkuussa ei ole vielä vastaavaa tarvetta henkilöstölle. Toinen selkeästi positiivinen vaikutus olisi vastaajien mielestä liikevaihdon kasvu, mm. ulkomaalaisten matkailijoiden kasvun myötä. Eräs vastaaja nosti mahdollisuutena esiin, että ”Viileän pohjolan houkuttelevuus matkailussa tulee lisääntymään, ja meidän tulisi tästä asiasta lohkaista oma kakkumme muiden pohjoismaiden ohella. Negatiivisia vaikutuksia vastaajat löysivät muutoksen myötä tulevasta kevään lukukauden pituudesta ja opiskelijoiden jaksamisesta. Osa oli kyllä ehdottanut myös ratkaisuja tähän mm. pidemmällä pääsiäislomalla.

Haasteissa nostettiin esiin, että muutos veisi oman aikansa. Useammassa vastauksessa korostui kuitenkin se, että nyt pitäisi tehdä päätöksiä, eikä vatuloida. Muutokset aiheuttavat aina vastarintaa, mutta ilman muutoksia emme pääse eteenpäin. Ja muisteli eräs vastaaja myös sitä, että onhan asiat ennen olleet toisin ” 60-luvun alkupuolella syntyneenä ja sitä aikaa eläneenä, jolloin koulut alkoivat vasta syyskuun alussa en ymmärrä mikä tässä niin vaikeaa, jos aikoinaan on voitu tehdä päinvastainen päätös”.

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Etelä-Savon kauppakamari

Kauppakamarien ilmastokysely: Trumpin toimet eivät hetkauta suomalaisyritysten ilmastotoimia - pian jo puolet yrityksistä asettanut päästövähennystavoitteita29.4.2025 07:00:00 EEST | Tiedote

Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin kielteinen suhtautuminen ilmastotoimiin ja vetäytyminen Pariisin ilmastosopimuksesta ei juuri ole muuttanut suomalaisyritysten suuntaa ilmastotoimissa. Kauppakamarien ilmastokyselyyn vastanneista yrityksistä 72 prosenttia kertoo, ettei Trumpin toimilla ole vaikutusta. Kymmenen prosenttia yrityksistä sanoo Trumpin politiikan hidastavan tai vähentävän ilmastotoimia. Pieni osa yrityksistä, 2,5 prosenttia vastanneista kertoo Trumpin politiikan nopeuttavan tai lisäävän ilmastotoimia. Myöskään EU:n kestävyyssääntelyn keventämisellä ei arvioida olevan suuria muutoksia yritysten ilmastotoimille. Vajaa viisi prosenttia vastaajista arvioi muutosten hidastavan tai vähentävän ilmastotoimia, kun taas kuusi prosenttia yrityksistä katsoi ilmastotoimien nopeutuvan tai lisääntyvän. Kysely tehtiin kauppakamarien jäsenyrityksille 8-14.4.2025 ja siihen vastasi 1073 yritystä eri puolilta Suomea. Etelä-Savosta vastaajia oli 26, ja vastanneiden yritysten vastaukset muk

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye