Työnantaja, nämä asiat muuttuvat vuonna 2025
18.12.2024 08:00:00 EET | Kela/FPA | Tiedote
Läs meddelandet på svenska (fpa.fi).
Vuosi 2025 tuo työnantajille muutoksia Kelan etuuksiin ja niiden hakemiseen. Myös työnantajien maksuihin tulee muutoksia.
Työnantajan päiväraha- ja korvauspalvelu korvasi Työnantajan asiointipalvelun joulukuun alussa. Suomi.fi-valtuudet säilyvät samana, mutta kannattaa tarkistaa, ovatko määräaikaiset valtuudet voimassa vielä vuodenvaihteen jälkeen.
Lokakuun 2025 alusta alkaen Kelan tukia ei voi enää hakea eSARA-tiedostoina, joten e-SARA-tiedostojen käyttäjien pitää siirtyä hakemaan etuuksia tulorekisterissä. Tätä varten palkkaohjelma kannattaa pian laittaa kuntoon.
Vuosi 2025 tuo muutoksia myös sairaus- ja osasairauspäivärahaan ja kuntoutusrahaan. Eduskunta hyväksyi hallituksen esityksen, jonka mukaan näiden etuuksien laskukaava muuttuu, mikä monessa tapauksessa pienentää myös työnantajille maksettavan etuuden määrää.
Tammikuusta alkaen työterveyshuollon korvausten edellytyksenä oleva työpaikkaselvitys voidaan tehdä myös etänä. Jatkossa myös kaikista etäpalveluina annetuista hoito-ohjeista ja neuvoista pitää ilmoittaa korvaushakemukseen toimintatiedot ja kustannukset.
Muutoksia etuuksien hakemiseen
Uusi Työnantajan päiväraha- ja korvauspalvelu sujuvoittaa asiointia
Työnantajan päiväraha- ja korvauspalvelu otettiin käyttöön joulukuun alussa. Uusi palvelu korvasi Työnantajan asiointipalvelun. Päiväraha- ja korvauspalvelun kehittäminen jatkuu vuonna 2025. Kevään aikana palveluun tulee myös mahdollisuus lähettää liitteitä.
Lue lisää Työnantajan päiväraha- ja korvauspalvelusta
Tutustu Työnantajan päiväraha- ja korvauspalvelun ohjeisiin
Määräaikaiset Suomi.fi-valtuudet täytyy tarkistaa ja tarvittaessa uusia
Työnantajan päiväraha- ja korvauspalveluun käyvät samat Suomi.fi-valtuudet kuin aiempaan asiointipalveluun. Nyt kannattaa kuitenkin tarkistaa, ovatko määräaikaiset valtuudet vielä voimassa vuodenvaihteen jälkeen.
Lue lisää Suomi.fi-valtuuksien uusimisesta
Tulorekisteri korvaa eSARA-tiedostoilla hakemisen
Ilmoitin.fi-palvelun kautta lähetettävien eSARA-tiedostojen käyttö päättyy vanhenevan tekniikan vuoksi 30.9.2025. Työnantajat, jotka hakevat Kelan etuuksia eSARA-tiedostoina, täytyy siirtyä hakemaan niitä tulorekisterissä. Tähän tarvitaan palkkaohjelma, josta voi lähettää palkkatietojen lisäksi myös poissaolotietoja tulorekisteriin. Palkkaohjelma kannattaa hoitaa nyt kuntoon.
Lue lisää etuuksien hakemisesta tulorekisterissä
Osasairauspäivärahaa ja vuosilomakustannuskorvausta voi ensi vuonna hakea tulorekisterissä
Tulorekisterissä voi hakea yhä useampaa Kelan etuutta. Tammikuun alusta alkaen tulorekisterissä voi hakea myös osasairauspäivärahaa ja vuosilomakustannuskorvausta. Näihin etuuksiin liittyvät ilmoitukset voi tehdä tulorekisteriin aikaisintaan 1.1.2025. Vuoden 2024 puolella tulorekisterissä tehdyt näiden etuuksien hakemukset eivät välity Kelaan.
Lue lisää näiden etuuksien hakemisesta tulorekisterissä
Muutoksia etuuksiin
Sairauspäivärahojen ja kuntoutusrahan laskukaava muuttuu
Sairaus- ja osasairauspäivärahan ja kuntoutusrahan laskukaava muuttuu 1.1.2025. Muutos pienentää myös työnantaja-asiakkaille maksettavien päivärahojen määrää silloin, kun työntekijän vuositulot ovat suuremmat kuin 28 241 euroa.
Lue lisää laskukaavan muutoksesta
Sairauspäivärahojen ja kuntoutusrahojen ikäraja nousee
Sairauspäivärahan, osasairauspäivärahan ja kuntoutusrahan alaikärajat nousevat 16 vuodesta 18 vuoteen vuoden 2025 alussa. Muutos koskee myös kuntoutustukea, työkyvyttömyyseläkettä, osakuntoutusrahaa ja nuoren kuntoutusrahaa.
Lue lisää ikärajojen muutoksesta
Lue myös nuorten ammatilliseen kuntoutukseen tulevista muutoksista
Työpaikkaselvityksen voi tehdä myös etänä – jatkossa kaikista etäpalveluina annetuista hoito-ohjeista ja neuvoista ilmoitetaan kustannukset ja toimintatiedot
Tammikuun 2025 alusta alkaen Kela hyväksyy myös etäpalveluna suoritetun työpaikkaselvityksen. Jatkossa myös kaikista etäpalveluina annetuista hoito-ohjeista ja neuvoista pitää korvaushakemuksessa ilmoittaa kustannukset ja toimintatiedot.
Lue lisää työterveyshuollon korvauksiin tulevista muutoksista
Työterveyshuollon korvausten uudet laskennalliset enimmäismäärät on vahvistettu
Kela on vahvistanut työterveyshuollon korvausten laskennalliset enimmäismäärät työnantajille vuodelle 2024 ja yrittäjille vuodelle 2025. Nyt vahvistettuja enimmäismääriä käytetään työnantajan tilikauden 2024 korvaushakemusten ratkaisuissa. Yrittäjien uusia enimmäismääriä käytetään, kun korvataan yrittäjille vuonna 2025 syntyneitä työterveyshuollon kustannuksia.
Työterveyshuollon korvauksia kannattaa hakea alkuvuodesta, koska silloin välttää syksyn käsittelyruuhkan.
Lue lisää yrittäjän itselleen järjestämän työterveyshuollon korvauksen määrästä
Lue lisää työnantajan työntekijöilleen järjestämän työterveyshuollon korvauksen määrästä
Muutoksia työnantajan maksuihin
Sairausvakuutusmaksut nousevat
Työnantajan sairausvakuutusmaksu on 1,87 prosenttia vuonna 2025. Maksu on 0,71 prosenttiyksikköä suurempi kuin vuonna 2024.
Lue lisää vuoden 2025 sairausvakuutusmaksuista (stm.fi)
Työeläkevakuutusmaksuihin korotus
Työnantajan keskimääräinen työeläkevakuutusmaksu vuonna 2025 on 17,38 prosenttia. Vuonna 2020 työeläkevakuutusmaksun tasoa alennettiin koronaepidemian vuoksi poikkeuksellisesti kesken vuotta. Työeläkemaksun alennuksesta syntynyt vaje maksukertymään kompensoidaan korottamalla työnantajan työeläkevakuutusmaksua vuosina 2022─2025. Vuonna 2025 keskimääräinen työnantajan maksu sisältää tilapäisen alennuksen takaisinmaksusta aiheutuvaa korotusta 0,45 prosenttiyksikköä.
Lue lisää vuoden 2025 työeläkevakuutusmaksuista (stm.fi)
Ajankohtaista tietoa työnantajille
Työnantajainfosta ajankohtaista tietoa
Kela julkaisee noin 11 kertaa vuodessa Työnantajainfo-uutiskirjeen. Uutiskirje tarjoaa ajankohtaista tietoa Kelan etuuksista ja palveluista työnantajille ja niiden palveluntuottajille. Uutiskirjeessä on myös ruotsinkielinen osio.
Tilaa Työnantajainfo-uutiskirje
Neuvontaa työnantajille
Kelan asiantuntijat neuvovat työnantajia puhelimitse ja chatissä. Jos asia ei ole kiireellinen, voi neuvoa kysyä myös suojatulla sähköpostilla.
Työnantajalinja
puh. 020 692 241
ma–pe klo 9–15
Työterveyshuollon korvaukset
puh. 020 634 4907
ma klo 12–16 ja ti–pe klo 9–12
Kansainväliset tilanteet
puh. 020 634 0200
ma–pe klo 10–15
Tekninen tuki
puh. 020 634 7787
ma–pe klo 7–17
Joulun ja uudenvuoden aukioloajat
Kelan asiakaspalvelu on joulun ja uudenvuoden aikaan normaalisti auki arkena. Poikkeuksena on uudenvuodenaatto 31.12., jolloin asiakaspalvelu on auki seuraavasti:
Työnantajalinja klo 9–13
Kansainväliset tilanteet klo 10–13
Tekninen tuki klo 7–13
Asiakaspalvelu on suljettu 24.–26.12.2024 ja 1.1.2025 ja 6.1.2025.
Lue lisää asiakaspalvelusta työnantajille
Mukavaa joulua ja onnea vuoteen 2025!
Yhteyshenkilöt
Kelan viestintäKelan viestinnän mediapuhelin palvelee arkisin klo 9–16. Numerossa ohjaamme haastattelupyyntöjä asiantuntijoillemme. Voit jättää haastattelupyynnön myös sähköpostitse.
Puh:020 634 7745viestinta@kela.fiKansaneläkelaitos (Kela) hoitaa Suomen sosiaaliturvaan kuuluvien perusturvaa eri elämäntilanteissa.

Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kela/FPA
Personer som fått avslagsbeslut om uppehållstillstånd kan inte få bosättningsbaserade FPA-förmåner från 1.4.20261.4.2026 10:51:38 EEST | Pressmeddelande
Om en person inte har uppehållstillstånd har hen inte rätt till bosättningsbaserade FPA-förmåner från 1.4.2026. Rätten till förmåner upphör om man får ett avslagsbeslut på ansökan om uppehållstillstånd, även om beslutet överklagas.
Kielteisen oleskelulupapäätöksen saanut henkilö ei voi saada Kelan asumisperusteisia etuuksia 1.4.2026 alkaen1.4.2026 10:51:38 EEST | Tiedote
Läs meddelandet på svenska (fpa.fi). Pressrelease in English (kela.fi). Jos henkilöllä ei ole oleskelulupaa, hänellä ei ole oikeutta Kelan asumisperusteisiin etuuksiin 1.4.2026 alkaen. Oikeus etuuksiin päättyy kielteiseen oleskelulupapäätökseen, vaikka päätökseen hakisi muutosta.
Persons without a valid residence permit no longer qualify for residence-based Kela benefits as of 1 April 20261.4.2026 10:51:38 EEST | Press release
Persons who do not have a valid residence permit no longer qualify for residence-based Kela benefits starting from 1 April 2026. The right to residence-based benefits ends immediately when a negative decision is issued on a residence permit even if the decision is appealed.
FPA informerar i april om förmånerna som arbetsgivare kan få när deras arbetstagare tar ut familjeledighet1.4.2026 09:00:18 EEST | Pressmeddelande
När en arbetstagare tar ut föräldraledighet kan arbetsgivaren få graviditetspenning, föräldrapenning, ersättning för semesterkostnader och familjeledighetsersättning. Arbetsgivaren och arbetstagaren ska sinsemellan komma överens om att skicka in ansökan om föräldradagpenning, eftersom FPA behöver uppgifter av båda. Arbetsgivare uppmanas att läsa de uppdaterade webbsidorna om familjelediga arbetstagare.
Kela viestii huhtikuussa työnantajille kuuluvista tuista työntekijän perhevapaan ajalta1.4.2026 09:00:18 EEST | Tiedote
Läs meddelandet på svenska (fpa.fi). Työnantajat voivat saada työntekijän perhevapaan ajalta raskausrahaa, vanhempainrahaa, vuosilomakustannuskorvausta ja perhevapaakorvausta. Työnantajan ja työntekijän kannattaa sopia keskenään vanhempainpäivärahahakemusten lähettämisestä, koska Kela tarvitsee tietoja molemmilta. Työnantajan kannattaa myös tutustua uudistettuihin Työntekijä perhevapaalla -verkkosivuihin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme